Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Tacerea mieilor - povestea din spatele finalului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Poate ca ar trebui sa caut la sectiunea de filme, dar nu am chef. Mi se pare mai potrivit sa fac aici acest topic.

Probabil ca ati vazut cu totii Tacerea mieilor si poate ca nu doar o singura data.

Stiu ca la final, in film se opereaza o modificare. In carte, politista nu ramane cu Hannibal, in film, insa, se pare ca da. 

Sunt curioasa sa va aflu parerea, sa imi spuneti de ce credeti ca regizorul a ales aceasta schimbare si nu ma refer aici la motive de rating. Sau, cel putin, intuiesc ca a avut un sens mai profund.

Voua cum v-a placut filmul (ma refer si la continuare aici) ? Ce v-a marcat, daca v-a marcat la el? Ce ati fi schimbat la film, la final, daca ati fi schimbat si ..de ce?

Multumesc frumos, liber la opinii :)

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am vazut acest film si nici n-am de gand sa-l vad vre-odata!     Am auzit cat praf a ridicat la Oscars si la alte Premii, dar dintr-un motiv oarecare deloc nu m-a interesat.

Nici acum nu citesc mai departe de titlul din postarea asta.   Nu-i singurul film, cantec, muzica, opera, romane, am multe pe lista si nu de ieri.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, ok, nu trebuie sa te superi asa.

Daca nu iti place, nu iti place :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai ma refer si la continuare.

la ultima scena. au schimbat actrita.

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 47 minute, Stu' a spus:

Probabil ca ati vazut cu totii Tacerea mieilor si poate ca nu doar o singura data.

Doar la portinunea asta m-am referit, deloc nu sint suparata, de ce as fi!!!  E o zi cu soare la 39*C ... nu stiu daca mi-ar fi placut daca nu l-am vazut, insa n-am avut o atractie spre acest titlu decand lucrau pe opera asta.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Voua cum v-a placut filmul (ma refer si la continuare aici) ?"

Le-am detestat din rarunchi. Am o reactie viscerala de respingere a acestor chestii.

Insa a trebuit sa le aprofundez, pentru a intelege lectiile psihologice si arhetipale din ele, pentru a merge mai departe in calatoria cunoasterii.

 

"de ce credeti ca regizorul a ales aceasta schimbare"

Pentru ca sa faca apel la dark side din femei. Desigur, nu din toate, insa sunt unele care raspund la aceasta ispita.

Placerea vinovata de a flirta cu pericolul maxim, si anume un om atat de periculos incat le-ar putea ucide oricand. Ce poate fi mai palpitant pentru unele femei, decat sa simta pericolul in fiecare clipa? Astfel viata lor se transforma intr-un film de actiune. Fiind cu un bad boy, se pot simti si ele aventuriere, bad girls.

Nicole Kidman exprima aceasta flirtare cu pericolul letal in filmul Paperboy (2012), bazat pe caz real.

 

In psihologie exista deja un termen pentru a denumi aceasta excentricitate, hybristofilie.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hybristophilia

 

Am citit de curand o carte dedicata femeilor care s-au indragostit de criminali, unele chiar in timp ce acestia erau deja in inchisoare, deci inaccesibili, stiind bine ce fapte rele au comis. Cazuri infioratoare. Femei care ajuta criminali odiosi sa evadeze, din iubire. Unele chiar gardiene la inchisoare!

Daca te intereseaza titlul, spune-mi, exista la biblioteci in romana, si voi face un mic efort sa mi-l amintesc. O poti imprumuta de la biblioteca.

 

Psihologic vorbind, e vorba de un psihic cu unele traume si conflicte interioare neconstientizate si nerezolvate, cu falii, butonabil, iar dorinta vine pe terenul minat al fascinatiei pentru moarte si pericol. Ca si pasarea care este hipnotizata de sarpe.

Unele persoane nu pot procesa corect teama de moarte, si atunci cauta sa se apropie de misterul propriei morti prin anumite cai deficiente, printre care ar fi si aceasta, a apropierii periculoase de un om letal. Astfel se obisnuiesc cu ideea disparitiei viitoare, intr-un mod care le permite asimilarea treptata a ideii oribile. Criminalul e in inchisoare, deci nu le poate face rau, insa ele graviteaza in jurul lui.

Unele se simt importante, capata faima, ies din anonimat prin asocierea cu criminalul "vedeta".

Altele au incastrate in gene aceste instincte de a trai periculos, cu adrenalina, au nevoie de aceste jocuri riscante pentru a se defini si explora.

Unele permit criminalilor sa le transforme viata, ele intra in actiunile lor, colaboreaza, exprima in real life pulsiunile. Acting out, folie a deux.

De asta au decis regizorul si scenaristii sa schimbe finalul: ca sa trezeasca interesul femeilor cu astfel de dorinte neconstientizate, incat ele sa fantasmeze pe scenariul unei posibile relatie cu un om fatal. Exista femei care se simt protejate de oameni periculosi, iar in psihologia evolutionista sentimentul sigurantei personale este foarte important in intelegerea felului in care psihicul isi organizeaza instinctele (acces la resurse, securitate, adapost, confort, perpetuarea genelor in urmasi, maximizarea avantajelor, etc).

Exista si femei care isi spun: daca pot face dintr-un Hanibal periculos un baiat de casa care sa ma adore, atunci sunt foarte puternica. Aceasta fiara chiar ma iubeste, daca renunta la instinctele lui criminale pentru mine. Iar eu am cea mai mare dragoste si intensitate posibila, riscand totul pentru o dragoste ca in povesti.

Avem arhetipul acesta in povestea straveche "Frumoasa si bestia".

 

Eu am inteles filmul abia dupa ce am citit cartea asta. Era asa de interesanta incat m-am chinuit sa o citesc in engleza. Acum a aparut si in romana. Nu o am in format digital in romana, doar in engleza, daca te intereseaza ti-o pot trimite, fara sa am nevoie de mailul tau.

Barbara E. Hort, Pofte demonice. Vampirul psihic din noi și din ceilalţi

 

Vampirii sunt mai mult decât nişte creaturi de legendă. Ei există, umblă printre noi. Sunt acei indivizi care n-au avut niciodată parte de iubire şi care sunt însetaţi de putere şi recunoaştere. Sunt cei ce ştiu cum să ne golească de energia vitală, să ne atragă şi să profite de dorinţele noastre.
În fascinantul ei studiu despre acest sumbru arhetip psihologic, Barbara Hort ia în considerare atât miturile tradiţionale, cât şi variantele moderne ale poveştilor cu strigoi: de la celebrul roman Dracula (Bram Stoker) la thrillerul Tăcerea mieilor. Dintr-o perspectivă jungiană, cartea explică în ce fel se nasc vampirii psihici, cum ajungem să le cădem victime şi cum ne putem proteja de influenţa lor, conştientizându-ne proiecţiile şi oferind compasiune sufletelor rănite şi înfometate de putere.

O explorare pasionantă a arhetipului vampirului în mit, film, literatură şi în multele relaţii personale din societatea noastră narcisică. Acest studiu psihologic captivant se citeşte ca un roman; nu-ţi mai vine să-l laşi din mână. -- Maureen Murdock, psihoterapeută jungiană

Vampirul, ca multe alte animale de pradă, se arată într-o varietate de aspecte atrăgătoare, iar pe unele dintre acestea le inventăm chiar noi prin intermediul dorinţelor noastre proiectate. -- Autoarea

Barbara E. Hort este consilier-psiholog cu formare jungiană. Lucrează în privat în Portland, Oregon (SUA).


Cuprins:

1. Faceţi cunoştinţă cu vampirul psihic
Vampirul ca arhetip şi experienţă umană
Profilul unui vampir psihic
Esenţa vampirului psihic.
Cum recunoaştem un vampir psihic.
Cum devii un vampir psihic
De ce îi permitem vampirului să se
hrănească pe seama noastră.

2. Vampiri masculini şi victime feminine
Dracula
Tăcerea mieilor
Vampirul masculin charismatic
Vampirul masculin mediocru
Vampirul masculin persecutat
Vampirul masculin nobil.
Vampirismul ?i rela?ia tată–fiică
Dezactivarea vampirului masculin

3. Vampiri feminini ?i victime feminine
Albă-ca-Zăpada
Vălul vampiric al neajutorării feminine
O poveste modernă de vampirism feminin
Gypsy
Dezactivarea vampirului feminin

4. Vampiri feminini ?i victime masculine
Oedip rege
Cum recunoa?tem vampirul feminin
Vampirismul ?i rela?ia mamă–fiu
Esen?a vampirului feminin
Perseu, uciga?ul Gorgonei
Dezactivarea vampirului feminin

5. Vampiri masculini ?i victime masculine
Vampirismul psihic ?i căutarea perfec?iunii
Antrenamentul unui vampir
Copiii în calitate de vampiri psihici
Vampirismul spectatorului / artistului
Perfec?ionismul vampiric

6. Salvarea iubirii: renun?ând la Dracula
pentru Sir Gawain
Uciderea vampirului
Căutarea iubitului arhetipal interior
Salvarea iubirii proiective
Protejarea rela?iilor împotriva vampirismului

 

https://www.edituratrei.ro/carte/Pofte_demonice_Vampirul_psihic_din_noi_si_din_ceilalti/2675/

 

 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Prima lor întâlnire a fost într-un bar. A fost dragoste la prima vedere. Cei doi s-au mutat împreună, iar Bundy a devenit un al doilea tată pentru Tina, fiica lui Elizabeth. Cei doi au format un cuplu la începutul anilor 1970, adică perioada în care criminalul a săvârșit cele mai multe dintre crimele pentru care a fost condamnat la moarte. Însă Elizabeth a fost prima persoană care le-a spus autorităților că iubitul ei ar putea fi criminalul în serie pe care toată America îl căuta. Femeia a sunat la Poliție, spunând că Bundy corespunde descrierii bărbatului suspectat că ar fi răpit mai multe femei în statul Washington. Din nefericire, apelul ei nu a fost luat în serios, fiind pus laolaltă cu sutele de apeluri de același fel. În ciuda suspiciunilor sale, femeia a rămas alături de Bundy. Cei doi ajunseseră să își facă planuri de căsătorie. În 1981, cu opt ani înainte ca Ted Bundy să fie executat, Elizabeth a publicat cartea „Prințul Fantomă: Viața mea alături de Ted Bundy”. De atunci, nici ea și nici fiica ei nu au mai apărut în spațiul public."

Cartea a fost ecranizata in filmul acesta, anul trecut, se poate viziona pe net.

https://www.imdb.com/title/tt2481498/

Desi suspecta ca este un monstru, totusi ramane cu el.

Sunt multi factori implicati in ecuatie. Multe din femeile alese de criminali sunt destul de obediente, cu vointa moale, iar ei au vointa puternica, sunt hipnotizanti, manipulatori, stiu sa se impuna. Se creeaza o relatie disfunctionala.

Si in Romania au fost cazuri in care gardienele, avocatele, politistele, preotesele s-au cuplat cu infractorii pe care trebuiau sa ii corijeze, apucand-o pe carari spinoase.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat de mai multe ori sa vad filmul, dar de fiecare data am renuntat. Poate ca nu am fost prea atent, sau poate pierdeam mereu inceputul, nu mai retin. Cert este ca nu intelegeam de ce ar face asta cineva si daca nu aveam o explicatie nu puteam merge mai departe. Este poate singurul film cu Anthony Hopkins la care nu m-am putut uita. Mi s-a parut o echilibristica gratuita a rautatii de dragul rautatii. In general in astfel de cazuri la limita, am nevoie de un punct de plecare, ca sa pot accepta ideea in sine. Dupa un film de acest gen, ideea de bunatate, sau empatie, mi se pare ridicola, ireala chiar. Sincer sa fiu, cred ca la fiecare incercare de a-l vedea, a intervenit acel instinct de conservare, nu a vietii, ci a propriei mele minti.

 

 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut filmul cand a aparut si eram foarte tanara, la prima parte ma refer, continuarea nu am vazut-o, poate pentru ca stiu ca, de regula, continuarile sunt slabe si te lasa cu un gust amar. Sincer, eu cred ca pentru bani regizorul a ales sa faca o a doua parte, desi stia si el ca succesul acesteia nu se va ridica in niciun caz la nivelul primei parti, cativa leuti acolo, in plus, nu strica.

Interesant postul lui observant, foarte interesant, mereu am fost de parere ca indivizii malefici au un magnetism cu totul iesit din comun, de care ei sunt foarte constienti, putine persoane fiind capabile sa le reziste, probabil doar acelea foarte pure, pentru ca in fata unei persoane pure "arma" folosita de oamenii malefici e ineficienta, oamenii puri sunt imuni.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×