Sari la conținut
Forum Roportal
no-user-name

Zeii din religia crestina

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ioan Botezatorul pare sa fie Zeul apei si al pustietatii, parca inspirat dupa Poseidon/Neptun.  

Pe cand Isus este Zeul Focului   si al Luminii, inspirat dupa    Apollo.   

Fecioara Maria e zeita familiei si protectoarea mamelor si a copiilor, inspirata dupa Isis.  

Arhanghelul Gabriel e zeul mesager insirat dupa Hermes/Mercur , iar Arhanghelul Mihail e zeul razboiului, inspirat dupa Ares/Marte.  

 

Cea mai puternică rugăciune către Ioan BotezătorulThe Resurrection of Christ - Public Orthodoxy

Maica Domnului - Pururea Fecioara Maria CrestinOrtodox.ro

Sf.Arh.Gabriel.icon orthodox | Arhanghel, Îngeri, Religie Archangel Michael | Archangel Michael | Orthodox icons, Archangel ...

Editat de no-user-name
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sclavie umana. Cum suna. Ca si cand omul ar fi avut si o alta varianta in evolutia sa ca civilizatie.

Intelege ca tot ce s-a intamplat nu mai poate fi schimbat si judecat, ci doar cunoscut si luat asa cum a fost.

Trecutul este istorie si atat.

Nu mai folosi trecutul ca sa manipulezi.

Editat de adal*
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 14 minute, adal* a spus:

Sclavie umana. Cum suna. Ca si cand omul ar fi avut si o alta varianta in evolutia sa ca civilizatie.

Intelege ca tot ce s-a intamplat nu mai poate fi schimbat si judecat, ci doar cunoscut si luat asa cum a fost.

Trecutul este istorie si atat.

Da, asa este.

Am spus si mai demult si o spun si acum ca nu suntem veniti in prezentul continuu, vorba aia, pentru a cauta vinovatii pentru dezastrul si degradarea sociala, culturala s.a.m.d. in care a ajuns omenirea , zeii si cate-or mai fost si mai sunt pe Terra , ci cautam solutii optime care sa rezolve, intru binele cel mai inalt al tuturor, situatia existenta.  

Editat de Lucia N
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare ipocrizie, ca tocmai evolutionistii (ateii), sa fie nemultumiti de evolutia omenirii. Ei chiar nu-si dau seama ca isi neaga propriile concepte si isi aneantizeaza logica.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 19.04.2020 la 15:18, observant a spus:

Corecta hermeneutica. Dar zeii păgâni sunt arhetipuri la fel de nașpa. Ei semnifica sclavia umana. 

Sau reprezinta calitatile umane. Fiecare asociaza cu ce are in cap, probabil.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, adal* a spus:

Mi se pare ipocrizie, ca tocmai evolutionistii (ateii), sa fie nemultumiti de evolutia omenirii. Ei chiar nu-si dau seama ca isi neaga propriile concepte si isi aneantizeaza logica.

Mi se pare aiurea sa bagi oamenii in tipare si scheme, gen, daca e ateu nu are voie sa vb despre dumnezeu, daca e religios trebuie sa fie doar religios, etc. Nu e totul doar alb si negru pe lumea asta

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu inteleg de unde pana unde chestia cu aneantizarea logicii, ateii nu sunt trasi la xerox, nici religiosii, oamenii, in general, nu sunt trasi la xerox. Un ateu poate fi bun si un religios rau - viceversa valabila, un alt ateu poate fi rau si un alt religios bun -viceversa valabila. Si tot asa la infinit. 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau, dar nu ati inteles exact ce am spus. Vorbeam de cei ce se refera la istoria oamenilor, aducand acuze zeilor si religiilor in general pentru tot ceea ce a fost rau, pentru sclavagismul ce a caracterizat cea mai mare parte din istoria omenirii. Si asta o fac in proportie de 99% ateii. Ei nu inteleg ca asta a fost evolutia obiectiva a lumii, si atunci cand esti nemultumit de aceasta, te descalifici ca evolutionist. Nu mai insist. Mie mi s-a parut sufiecienta si prima explicatie cu tot laconismul ei.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 4/19/2020 at 7:23 AM, no-user-name said:

Ioan Botezatorul pare sa fie Zeul apei si al pustietatii, parca inspirat dupa Poseidon/Neptun.  

Pe cand Isus este Zeul Focului   si al Luminii, inspirat dupa    Apollo.   

Fecioara Maria e zeita familiei si protectoarea mamelor si a copiilor, inspirata dupa Isis.  

Arhanghelul Gabriel e zeul mesager insirat dupa Hermes/Mercur , iar Arhanghelul Mihail e zeul razboiului, inspirat dupa Ares/Marte.  

 

 

Ioan Botezatorul este Ioan Botezatorul. Iisus este Iisus, Maica Domnului este Maica Domnului. Gabriel e Gabriel si Mihail e Mihail. Constiinta decide cine e in icoana, nu invers.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×