Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 32 minute, Enki a spus:

no-no-no-no

Cu usturoi merg, cu mujdei facut cu smantana. Yummy.

Daca-i faci cu branza rasa, atunci bagi si o omleta sau un ou ochi pe langa. Dar daca nu au branza, mujdei musai, altfel e sec.

Pentru mine ramane combinatia fiertilor cu usturoi. Doar asa mai mananc si eu ceva mai sanatos.

As vrea sa descopar ce sos e ala de la shaorma la farfurie, care merge super cu cartofii prajiti si muraturi. E ceva alb, racoritor, cremos. Habar n-am cum sa il descriu.

Pe site-ul lor scrie "sos dulce-acrisor".

LE: nu e dulce-acrisor, cred ca e sos de usturoi cu iaurt.

Souvlaki-meniul-spartanului.thumb.png.69bc1c6295245db6b5dfe914d5ca6ff8.png

Editat de Motorină
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 minute, Motorină a spus:

Pentru mine ramane combinatia fiertilor cu usturoi. Doar asa mai mananc si eu ceva mai sanatos.

As vrea sa descopar ce sos e ala de la shaorma la farfurie, care merge super cu cartofii prajiti si muraturi. E ceva alb, racoritor, cremos. Habar n-am cum sa il descriu.

Pe site-ul lor scrie "sos dulce-acrisor".

LE: nu e dulce-acrisor, cred ca e sos de usturoi cu iaurt.

Souvlaki-meniul-spartanului.thumb.png.69bc1c6295245db6b5dfe914d5ca6ff8.png

Da, stiu ce zici. E bun.

sosuri eu mai luam de la hellmans un sos de burgeri, e unul usor portocaliu, e bun, e stilul astora de le pun prin shaorme.

Si mai erau niste sosuri dar le-am uitat numele, le folosesc Kitchenette food, un food truck cu hot dog de la Obor, care fac niste hot dogs cu ceapa calita crocanta, muraturi coreene si sosurile alea doua de le-am uitat. Si gasisem si de cumparat unul din cele doua.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sos samurai era unul din ele. Acum trebuie sa mi-l amintesc si pe celalalt. Cred ca imi iau zilele astea un hot dog de la ei, si asa tre sa ajung pe la Obor sa cumpar niste chestii.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cat de bune pot fi sosurile de cumparat, mie mi se par prea dulci si acre in acelasi timp. Ma limitez la ketchup.

Nu mai zic de maioneza la tub, n-are nimic in comun cu aia de casa.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Maioneza din comert nu luam niciodata, cand avem nevoie, rarissim, facem noi.  Dar altele luam. Ala de burger de la helmanns chiar e bun, daca nu ai o problema deosebita ca are conservanti si alte alea.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
14 hours ago, Motorină said:

Care mai e subiectul topicului? :kick:

 

calaii "Coronavirus la zi"D

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 ore, Enki a spus:

Maioneza din comert nu luam niciodata, cand avem nevoie, rarissim, facem noi.  Dar altele luam. Ala de burger de la helmanns chiar e bun, daca nu ai o problema deosebita ca are conservanti si alte alea.

In 1976 Mayonnaise din comert in westul Europei era o bunatate, se manca uns pe paine cu rosii sau altceva, dar cu timpul mereu-si schimba gustul.  De mers in excursii sau in calatorie cu masina, nu lipseau un brat de tuburi ca si pasta de dinti dar mai mari sa fie usor de folosit.   La un moment dat aveau cu totul alt gust si am renuntat.

Acun am si eu in frigider 3 borcane nu prea mari de Mayo, ca mereu am cumparat ca vor veni la gratar musafiri si sa am in casa, dar s-a terminat si cu oferta asta, nu mai vine nimeni, iar daca vin le spun sa-si aduca ce mai vor pe burgeri ca eu nu mai colectez borcane expirate dar nedeschise.  Urmeaza o mare curatenie generala cand ies multe lucruri din casa din toate sertarele si alte colturi, din frigidere si de peste tot.  Nu mai pastrez nici mancaruri pentru nimeni ca vor trece pe aici sa-l ridice si in 3 ani inca n-au avut timp sa opreasca, desi trec mereu in apropiere.   Salata de Boeuf nu mai fac doar pentru mine cu 2 linguri, pe aici nu se cunoaste, doar o alta varianta cu foarte multa maioneza si nu merge cu stilul meu de viata.   

Folosesc Hrean care-mi place mult mai mult.  Nu mai cumpar extra nimic doar ce mancam noi!!!   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fda.gov

"Transmiterea virusului se face de la animalele infectate la oameni dar și prin fluidele corporale contaminate, sânge salivă, vărsături, secreții vaginale, urină fecale și transpirație."

*Parca este doar ceva infectie Africana, doresc sa ramana acolo pentru foarte multe vreme!!!*   

https://www.infofinanciar.ro/pandemie-peste-pandemie-de-data-asta-ni-se-pregateste-o-ebola.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Rayn a spus:

calaii "Coronavirus la zi"D

Eu n-am unde să mă mai vaccinez, iar tu ești liber să circuli așa, neînțepat și nemascat. Deci e gata. 

Zi de sosuri, mai bine. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 23 minute, Motorină a spus:

Eu n-am unde să mă mai vaccinez, iar tu ești liber să circuli așa, neînțepat și nemascat. Deci e gata. 

Zi de sosuri, mai bine. 

Pai asta ii roade pe ei, ca predicțiile alea panicarde cum ca vom sta inchisi pe veci in case si ca nu vom mai cumpara nimic fara certificatul cu a cinspea vaccinare nu s-au adeverit, iar acum nu mai stiu cum sa reincalzeasca ciorba sa aiba si ei un scop in viata, un subiect de discutie care sa se plieze pe paranoia lor personala. 

Revenind la subiect, Olga, ai vreo reteta speciala de mujdei?

Eu pisez usturoiul, ii pun un praf de sare, cateva picaturi de otet si un strop de ulei, le frec bine, dupa care il amestec bine cu smantana. Iese yummy.

Editat de Enki
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×