Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Apropo de sănătate, contribuția minimă anuală e de 1500 și câțiva lei :eek:

N-are cum să meargă bine sistemul de banii ăștia. 

Restul dărilor sunt pentru pensii, șomaj, sate întregi de handicapați și neajutorați :angry:

Eu vreau să trec pe pensie privată, dacă se poate. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 5/11/2022 at 12:11 PM, The Unknown said:

:no:

Nu te mira! 

multi americani habar nu au de Romania, Ungaria , sau Bulgaria, la fel de multi au aflat abia acum cu ocazia conflictului de Ucraina

cred ca 0.000000001 la suta dintre americani stiu de existenta statului Lesotho

in fine, is mai multe despre americani,  in afara de faptul ca-s mancatori de picioare sau aripioare de pui in fata unui televizor vizionand un sport in care oamenii se impung!

dar sunt curios, cat ii duce capul pe unii

martie 2020
politici de blocare asupra a aproape 200 de tari 
procedura complexa de luare a deciziilor
inevitabil  - coruptia si mituirea oficialitatilor
campania de frică
alertele covid
unealta = testul de reactie in lant a polimerazei cu transcriptie inversa (RT-PCR)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum imaginezi si-i caracterizezi tu americanii cu obiceiurile lor, au si ei versiunea pentru romanii pe care-i vad in actiune in State ca nu le duce capul cum functioneaza un cont bancar, habar n-au de investii sau despre ban in general doar sa-l cheltuie pana la ultimul banut intr-o zi.    Pe moment atat, nici ala cu Masters din ASE nu stia pe ce lume traieste acolo, tot imi repeta sa-i dau 100.000 de dolari si-mi demonstreaza cum se cheltuie si din astea, vorbe de economist.  

De ce uiti ca pe cine l-ar interesa sa stie unde-i romania il cauta in computer, masinarie inventat in AMERIKA, dar de la Nadia Comaneci incoace, din 1976 stie toata lumea unde-i acea tara!  Ca sa n-avem confuzie, NU Ilie Nastase l-a pus romania pe harta lumii, ci Nadia Comaneci iar mult inaintea ei Jolán Balázs tot atleta https://de.wikipedia.org/wiki/Iolanda_Balaș

Un veteran intr-o alimentara-mi spunea ca recunoaste dupa voce ca sint din Romania, dar nu sint roman ,,, ca a stationat ani multi in baza militara de langa Marea Neagra unde fetele erau goale la plaja, in State e interzis, iar numele localitatii era greu de pronuntat dar stia pe litere sa zica: eM-ai-aitch-e-ai-el  Ke-o- ....u = Mihail Kogălniceanu, dar literele se pronunta altfel nu in stil romanesc: - Mă-i-hă-a-i-lă etc. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 11.05.2022 la 1:00, Motorină a spus:

Eu vreau să trec pe pensie privată, dacă se poate. 

Tu stii cum functioneaza acea pensie???   Sa n-ai incredere in oricare "domn bine imbracat" sa-i trimiti bani lunar ca ti-a dat o DIPLOMA originala sa confirme cu numar de serie si stampile autenticitatea hartiei, nu ce scrie pe ea ... cum au patit cu 25 de ani in urma multi din neamurile care convietuiesc in Europa de Est?   Au mers pocaiti din America si alte tari vestice sa le lamureasca sa cotizeze intr-o firma si sint in "bizniz" dar sa dea toti banii gramada acum ca n-au cum sa vina lunar si dusi au fost cu banii.  La scurt timp, le-a spus la TV ca a fost o schema, nu exista NIMIC in spatele spuselor, iar DIPLOMELE asa le numeau membri noi, sint doar hartii fara valoare.

Exista in State si din acea asigurara privata daca firma la care se lucreaza vrea sa colaboreze si functioneaza pe langa cel care este obligatoriu.   Din banii tai deja taxati de Stat, te angajezi sa cotizezi cate procente vrei din suma ramasa langa care si firma mai depune acea suma si cu asta intri in Planul de Pensionare Privata.   Sumele se investesc pe Stock Market, devii automatic si membru de Clubul Baietilor Mari si lunar primesti Statement cum cresc fondurile.   La pensionare daca vrei mai stai acolo, e bine, daca nu, ti-l da pe  contul tau privat suma.   Asta doar daca e prin firma ta si se opresc banii pe stat de plata al tau personal si poti urmari banii investiti.   Ei te intreaba daca si tu vrei singuri sa ai o suma cu care sa te joci, ca se poate si asa.

Asta nu prea intelege toata lumea, curios la un civil oarecare dau tot ce au ca este un domn foarte bine imbracat ... asta stiu americanii despre est europeeni sa zic asa mild, ca era la stiri si in tribunale multe cazuri si spuneau la fel ca ei se orienteaza dupa hainele celui care vorbeste, reflecta incredere ca sint "Autoritate"   Smecherasii au castigat sume enorm de mari!!!

Doar sa nu cazi in capcana-ti zic, tu faci ce vrei.   Lectii din astea nu prea se predau.   Intrebi si un avocat inainte sa dai bani la cineva. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai un nume de banca serioasa si dupa ce-ti dai seama ca sint seriosi, eventual la ce te uiti sa te convingi de seriozitatea lor maxima???

Ce inseamna un cont vizibil ca n-am auzit inca de asta.   Cunosc conturi curente, conturi de investitii cu dobanda,  conturi de economisit pentru copiii de care se ating doar la majorat sau cand merg la facultate ca banii sint pentru studii, diferite conturi de economisit in care doar depui bani, scoti doar la 62 de ani, varsta de pensionare americana, etc. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Motorină a spus:

 ... nu agenți "door to door". 

Deloc nu m-am gandit la asta, se reclama si se raspandesc prin reclame la TV sau trimit scrisori siropoase, te suna le telefon, te invita la o cina de vis cu sampanie, etc., au ei metodele sa de dea jos de pe picoare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 15 minute, The Unknown a spus:

Ai un nume de banca serioasa si dupa ce-ti dai seama ca sint seriosi, eventual la ce te uiti sa te convingi de seriozitatea lor maxima???

Ce inseamna un cont vizibil ca n-am auzit inca de asta.   Cunosc conturi curente, conturi de investitii cu dobanda,  conturi de economisit pentru copiii de care se ating doar la majorat sau cand merg la facultate ca banii sint pentru studii, diferite conturi de economisit in care doar depui bani, scoti doar la 62 de ani, varsta de pensionare americana, etc. 

Cont de pensii.

Se depune ca in orice alt cont, si se poate vedea/lichida, la cerere.

O casierita de la BRD mi-a zis despre asta.

La noi e ceva lege cu pilonul 3 (sau 2..? :bag:). Cand am intrat pe piata muncii, deja mi-au venit plicuri de la o companie no-name, la care directiona statul o parte din cotizatia mea. Deci un cont de pensie privata, deja am. Ca asa a decis statul. Habar nu am in ce conditii primesc ceva inapoi.

Oricum o sa ma documentez mai bine, inainte.

Editat de Motorină
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum e momentul sa te interesezi si sa ai in scris totul, sa ai adresa lor unde se afla, numar de telefon si o persoana cu care poti sa vorbesti, agentul care are contul tau sub aripa.

Compania no-name ar fi cea mai serioasa???    Mai strange si intr-un ciorap bani pentru zile de alea batranesti, macar de tigari sa ai ... daca va mai fi cazul.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×