Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 6 minute, Vriies a spus:

Poi, asta am încercat să-i explic și io lu titi, pe alt thread. 

Oricum, cert e că, recent, numărul de noi cazuri zilnice a crescut drastic în unele țări din Europa. Și de aici întrebările pe care le puneam mai sus.

Stii ca zicea Blues ca era peste tot o libertate deplina doar pentru vaccinati. Adica aia mergeau peste tot fara masca, fara distantare. Dar cu certificat verde.

Pare ca asta sa fi fost greseala. Vaccin + masuri pare sa fie solutia dar e foarte complicat, se pare. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Yep, o fi asta o explicație. Dar poate or fi și altele. Nu știm exact, doar încercăm să înțelegem ce e și cum.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A murit Victor Socaciu. Avea probleme de sănătate, rinichi, diabet, plus că în aprilie a fost internat din cauză de covid. 

Un gând frumos pentru Socaciu...

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 ore, Vriies a spus:

Într-adevăr, cazurile noi de covid au crescut în Europa de Vest, cel puțin în unele țări precum UK, Franța, Spania (care-s mult mai bine vaccinate decât noi), în care situația e următoarea: UK: 122 186 de noi cazuri zilnice;  Franța: 104 611 de noi cazuri zilnice;  Spania: 72 912 de noi cazuri zilnice.  1. Care să fie explicația? Varianta omicron?  2. La noi, deocamdată, e liniște și pace. Doar 349 de noi cazuri. Dar e de așteptat să vină și la noi acest nou val? Dacă, da, cum ne va prinde? 

Parerea mea este ca in UK se calatoreste la greu din India si Asia in general care au doar acte verzi, dar nu sint vaccinati, si cam asta s-a intamplat dar nu vor sa-l recunoasca. 

Au dat voce daca ai acte mergi inainte si s-a intimplat ca s-au vandut acte cu care au venit si virusi.   

In Arizona nu mai primesc spitalele decat pe cei vaccinati care apare in sistemul vaccinatilor OFFICIAL.

Nu clientul duce de acasa marfa justificativa cumparata, au ei pe al lor dupa care se orienteaza.   

Au mers si merg si aici fara masca la alimentara si pe strada, dar eu ma echipez contra lor,  ma desinfectez si la intrare dar si la iesire din magazine sterg si clantele masinii si volanul de cate ori ma opresc undeva.   

Nu vine NIMENI in casa!!!   Am vorbit doar cu vizitori din Ungaria in curtea bisericii dar erau aici de mai multa vreme si vaccinati.   Singuri oamenii-si cauta calea spre moarte!!!

Acele numere sint ingrozitoare si ma intreb in cate spitale sint cazati si ce tratament primesc, sau sint doar izolati sa nu infecteze si pe altii.   

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mno, se îngroașă gluma. Vineri în 7 ianuar ma duc la booster. Ca sa pot boli în weekend. Eu am bolit după vaccin și ma aștept ca și acuma. Fac Moderna. 

Voi ce aveți de gând? 

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu trag de timp. Poate pe la anul... Nu vreau sa ma umplu de vaccinuri, totusi e medicament si imi place sa le evit. Undeva pe la 10 luni dupa doza 2 mi se pare ok.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 minute, Motorină a spus:

Eu trag de timp. Poate pe la anul... Nu vreau sa ma umplu de vaccinuri, totusi e medicament si imi place sa le evit. Undeva pe la 10 luni dupa doza 2 mi se pare ok.

Buey, vrei sa dai impresia de low vaccinist? Ai grija sa nu fii luat la maciuci.:smile:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 20 minute, Motorină a spus:

Eu trag de timp. Poate pe la anul... Nu vreau sa ma umplu de vaccinuri, totusi e medicament si imi place sa le evit. Undeva pe la 10 luni dupa doza 2 mi se pare ok.

La anul si noi. De o luna tot zic ca mergem toti sa ne masuram nivelul de anticorpi sa vedem daca e nevoie de doza a 3-a, si nu am avut timp, sau nu s-a potrivit programul la toata lumea.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat sa-mi trimit parintii inainte, dar nu mi-a mers. Au auzit ca perioada de "lehuzatie" ar fi mai lunga si mai grea dupa booster. Asta nu inseamna ca nu il vom face, dar... La 6 luni e cam repede. Nu ne vedem nici cu rudele de sarbatori, deci sansele de infectare sunt foarte mici.

Cu primele doua doze am fost hotarati pentru ca urma concediul, si am vrut sa fim relaxati.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ati inceput sa trageti de timp? Ia vedeti, hai, la vaccin cu voi.

Eu pot sa-mi masor nivelul cand vreau eu.:smile:

Editat de adal*
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×