Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

4 hours ago, adal* said:

 

Nu zice nimeni pe aici ca suntem singurii verzi pe harta europei?

Am mai fost noi verzi și pe la sfârșitul lui iulie și începutul lui august - când am fost eu în Germania și când credeam că pandemia s-a terminat. După aia... valul s- a spart exact la noi la noi, cu mulți, mulți  morți. 

Acum iar asistăm la o recrudescență aproape în toată Europa iar prognoza este că va reveni și la noi. Io sper să nu, însă aș zice să nu ne bucurăm prematur. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 46 minute, Vriies a spus:

Acum iar asistăm la o recrudescență aproape în toată Europa iar prognoza este că va reveni și la noi. Io sper să nu, însă aș zice să nu ne bucurăm prematur. 

Problema este ca pana acum, mai ales acum la ultimul val de la noi, multi din cei vulnerabili se pare ca s-au dus din nefericire, sa le fie tarana usoara.

Foarte multi au trecut prin boala si chiar daca sunt mai putini vaccinati, eu cred vom trece mai usor urmatorul val.

Ce mi-e teama, este ca nu stim ce va mai veni dupa al cincilea val, ca parca cineva baga lemne-n foc.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, adal* said:

Problema este ca pana acum, mai ales acum la ultimul val de la noi, multi din cei vulnerabili se pare ca s-au dus din nefericire, sa le fie tarana usoara.

Foarte multi au trecut prin boala si chiar daca sunt mai putini vaccinati, eu cred vom trece mai usor urmatorul val.

Ce mi-e teama, este ca nu stim ce va mai veni dupa al cincilea val, ca parca cineva baga lemne-n foc.

Sincer să fiu, la valul anterior exact ca tine am crezut și io și au crezut și mulți alții. Anume că, la noi, chiar dacă eram puțini vaccinați, faptul că mulți au trecut prin boală ne va face ca pe ansamblu să trecem mult mai ușor peste următorul val. Din nefericire m-am înșelat, ne-am înșelat iar faptele au dovedit cu totul altceva. Anume că  am avut multe cazuri, mulți morți și sistemul medical aproape că a fost la un pas de colaps.

Actualmente, având în vedere creșterea numărului de cazuri în multe țări din Europa care sunt mai vaccinate decât România (în medie cam 70% comparativ cu noi, care suntem doar pe la 40%) e clar că putem vorbi de o recrudescență. E-adevărat, numărul de decedați e mic în țările vaccinate, comparativ cu numărul de cazuri - asta, să recunoaștem, din cauza vaccinării. Dar cum va fi dacă următorul val se va sparge iarăși, ca de obicei, prin România care e vaccinată doar pe la 40%? 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Vriies a spus:

Dacă unul aruncă un bolovan în apă, vor exista guguștiuci care confundă bolovanul cu o bucată de cașcaval.

În primul rând, la întrebarea „ Pai aia nu erau cei mai multi vaccinati?”, răspunsul este un simplu „Nu!”. UK nu este nici pe departe cea mai vaccinată țară.  Cu un procent de  aproximativ 68 % complet vaccinați (cu ambele doze), în momentul vorbirii ocupă abia un loc 14 în topul țărilor vaccinate din Europa, după țări precum Portugalia, Malta, Spania, Danemarca, Belgia, Italia, Finlanda, Norvegia, Suedia etc. Ca fapt divers, Portugalia și Malta și-au vaccinat populația (cu două doze) în proporție de 89% și 84%.  

În al doilea rând și la ei, precum și la noi și pretutindeni, cei care se îmbolnăvesc de covid, fac forme grave și mor din această cauză, sunt în majoritate nevaccinații. 

Sunt pe dracu majoritatea nevaccinati, e amuzant rau ca tu ii faci gugustiuci pe altii. Te-ai gandit la posibilitatea ca tu esti de fapt gugustiucul? :)

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, adal* a spus:

bolovani, gugustiuci, cascaval. c'mon.

Lasa-l sa continue, sa vezi cum un om matur persista in greseala in ciuda evidentelor, bazandu-se pe date care pe zi ce trece se dovedesc a fi balarii e teribil de amuzant.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Well, studiile au aratat ca boala covid iti poate scade IQ-ul, te face irational, o iei nitel razna,, afecteaza creierul. Acum chiar ca se vede cu ochiul liber.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
37 minutes ago, Fiero said:

Sunt pe dracu majoritatea nevaccinati, e amuzant rau ca tu ii faci gugustiuci pe altii. Te-ai gandit la posibilitatea ca tu esti de fapt gugustiucul? :)

Am spus că oricând vor exista guguștiuci care vor confunda bolovanul cu o bucată de cașcaval. N-am dat nume, era doar un soi de metaforă. Dar ce, te confunzi cu guguștiucul? Posibil ca și eu, uneori, să fiu guguștiuc. No problem.

Cât despre,

„Sunt pe dracu majoritatea nevaccinați”,

Da, exact așa este. Ia orice statistică, din orice țară civilizată și vei observa acest lucru. Anume că cei care fac forme grave de covid și mor din această cauză sunt nevaccinații. însă e clar că sunt unii, ca tine, care refuză să vadă evidențele. 

Editat de Vriies
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si tu esti sigura ca nu ai trecut prin boala, Enki? Daca ai fost asimptomatica? :))) Sper ca nu te superi, eu nu-s suparacioasa de fel, poti sa ma jignesti direct sau prin aluzii fine sau grosolane, mi-e totuna. N-as interveni pe topicul asta, dar uneori nu ma pot abtine.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ti se pare ca m-am schimbat eu cumva, Fiero? Sunt altfel decat ma stii?

Eu nu te recunosc. Erai o persoana rationala, cu care chiar imi facea placere sa convsersez, cand se intampla asta.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Vriies a spus:

Am spus că oricând vor exista guguștiuci care vor confunda bolovanul cu o bucată de cașcaval. N-am dat nume, era doar un soi de metaforă. Dar ce, te confunzi cu guguștiucul? Posibil ca și eu, uneori, să fiu guguștiuc. No problem.

Cât despre,

„Sunt pe dracu majoritatea nevaccinați”,

Da, exact așa este. Ia orice statistică, din orice țară civilizată și vei observa acest lucru. Anume că cei care fac forme grade de covid și mor din această cauză sunt nevaccinații. însă e clar că sunt unii, ca tine, care refuză să vadă evidențele. 

Continuă! Mi-ai facut seara frumoasă! :)))

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×