Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

https://www.yahoo.com/sports/soccer-bayern-munich-joshua-kimmich-out-until-2022-with-lung-issues-from-contracting-covid-19-155631052.html

"Bayern Munich midfielder Joshua Kimmich will miss the rest of the year's matches while recovering from long-term effects of contracting COVID-19, the club announced Thursday.   Kimmich, tapped as a future captain for the German national team, said in October he remained unvaccinated because he was concerned about the long-term impact of the vaccine, despite German health officials saying they "do not exist, or are an extreme rarity." It created a very public controversy in the country seeing as Kimmich co-founded the "We Kick Corona" campaign last year to support vaccination campaigns and charity projects." 

Un alt initiator de  "mers in Rai in vacanta vesnica"!!!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 minute, Rodica` a spus:

Și ce te face sa crezi ca dacă tipa poporul împotriva lui, asta îl deranjează cât de puțin? Sau are de suferit cumva? 

Prin ce?  Cum este el afectat dacă închide spitalele și face tot ce zi tu acolo? 

Oare când vom înțelege ca politicienii noștri, poate mai mulți ca alții, nu au alt țel decât cele legate de plan personal, de acumulare de averi și putere!? 

E-LEC-TO-RAL vor avea de suferit.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Politicienii ca si Bill Gates zriliardarul, nu dau nimic pe publicul general.   Bill incurajeaza americanii macar $1000.00 sa investeasca in firma de medicamente pe care-l are printre afacerile personale ca sa ne nenoroceasca pe noi investorii, chiar el mentine ca nu se stie ce se va intampla.   Ca da faliment sau ... dar el va castiga oricum ca aici sint foarte asigurati banii investorilor.   Am citit azi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
20 hours ago, Fiero said:

Miocardita, ca efect advers la bărbații tineri, e deja recunoscută oficial. Încă se susține cu aplomb că e rară. Faptul că la spital "nu se identifică" cauza, e penibil. Brusc au apărut o grămadă de cazuri de afecțiuni cărora nu li se cunoaște cauza, la persoanele vaccinate. In secolele 18-19 mai înțelegeam scuza asta, acum e cel puțin straniu. Emanații ale conspiraționistilor, fără doar și poate.

Editat de Amarena
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
6 hours ago, Amarena said:

Miocardita, ca efect advers la bărbații tineri, e deja recunoscută oficial. Încă se susține cu aplomb că e rară. Faptul că la spital "nu se identifică" cauza, e penibil. Brusc au apărut o grămadă de cazuri de afecțiuni cărora nu li se cunoaște cauza, la persoanele vaccinate. In secolele 18-19 mai înțelegeam scuza asta, acum e cel puțin straniu. Emanații ale conspiraționistilor, fără doar și poate.

O altă bombă cu fâs: Nu vă vaccinați, fraților, că faceți miocardită și eventual muriți!

Studii despre miocardită, ca efect advers în urma vaccinării, sunt rare, ce-i drept, dar s-au făcut totuși în special în Israel și SUA. Și în urma studiilor nu că se susține „cu aplomb că e rară”, ci rezultatele studiilor chiar arată că miocardita e foarte rară ca efect advers în urma vaccinării.

Emanațiile conspiraționiștilor sunt de genul: „Nu vă vaccinați, fraților, pentru că vaccinarea provoacă instant miocardita și muriți!”. Și probabil că s-au bazat pe unele studii greșite și retrase ulterior, cum a fost cel din Canada: https://www.libertatea.ro/stiri/un-studiu-care-asocia-vaccinarea-anti-covid-cu-riscul-ridicat-de-miocardita-a-fost-retras-din-cauza-unui-calcul-gresit-3778826

În realitate, studiile serioase precum cel din Israel, spun că într-un studiu efectuat pe 5 milioane de oameni, cercetătorii au identificat 136 de cazuri de miocardită raportate în decurs de o lună de la vaccinarea Pfizer, mai ales la bărbați tineri. Dintre aceștia, 95% au fost ușoare și doar o persoană a murit.  Iar acest lucru se compară cu un alt studiu din Israel, care a constatat că la adulții de peste 18 ani, infectarea cu Covid-19 crește riscul de miocardită de 18 ori - o creștere mult mai mare a riscului decât în cazul vaccinului! Dar cine să înțeleagă acest lucru?

https://www.bhf.org.uk/informationsupport/heart-matters-magazine/news/coronavirus-and-your-health/coronavirus-vaccine-your-questions-answered/covid-19-vaccines-and-myocarditis-should-you-be-worried

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2110737

  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine documentata postarea ta.

Ca cireasa de pe tort, ar trebui antivaxxerii sa caute studiile ca sa vada cazurile de miocardita dupa covid cat de dese sunt si cat de grave, dar ma tem ca dupa ce vor citi le va curge rimelul pe față si mucii-n gura, dar tot nu vor recunoaște in veci raportul disproportionat dintre cele doua situatii.

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Updates

Cifrele coronavirusului la noi, în momentul vorbirii, într-adevăr continuă să scadă și sunt mult jos comparativ cu vârful de coșmar de pe la sfârșitul lui octombrie și începutul lui noiembrie, când aproape că se blocase sistemul medical și aveam ceva de genul:

Noi cazuri zilnice: 12-18 000.

Cazuri active: aproape 200 000.

Nr decedați zilnic: pe la 500-600.

 

Astăzi, de exemplu, avem:

Noi cazuri zilnice: 931

Cazuri active: 23 410.

Nr decedați azi: 72.

 

Să ne bucurăm? Da, cu siguranță. Însă, să nu credem că povestea s-a încheiat, mai ales că vaccinarea la noi s-a cam blocat (iarăși!) pe la 40%. Cum scad cazurile, lumea nu se mai vaccinează! Cum vine valul și cresc cazurile, aoleu, lumea începe să se vaccineze! Asta e...

 

 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mneah. Nu cum scad cazurile, lumea nu se mai vaccineaza. Cum a aparut stirea ca certificatul verde necesar la job nu va fi votat/nu are sansa sa treaca de parlament, atunci a inceput sa scada vaccinarea. Din ce imi amintesc, asta se intampla in plin val 4.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, Enki said:

Mneah. Nu cum scad cazurile, lumea nu se mai vaccineaza. Cum a aparut stirea ca certificatul verde necesar la job nu va fi votat/nu are sansa sa treaca de parlament, atunci a inceput sa scada vaccinarea. Din ce imi amintesc, asta se intampla in plin val 3.

Aș zice că cel pe care l-am menționat eu mai sus ar fi pe ansamblu principala cauză pentru care lumea nu se mai vaccinează la noi, datorată unei judecăți simpliste de genul: „Au scăzut cazurile, gata. De ce să ne mai vaccinăm?”. 

Dar e foarte probabil ca în ecuație să fie valabili ambii factori - atât cel pe care l-am menționat eu, cât și cel pe care l-ai menționat tu. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://nlc.hu/egeszseg/20211211/sulyos-koronavirusos-csollany-szilveszter-mutudo/#   

Szilveszter Csollány 51 de ani, gimnast maghiar din Ungaria cu Medilie Olimpica de  Aur este pe moarte practic cu COVID, are nevoie de un aparat de respirat permanent ca natural nu va mai putea respira.   Nici el nu credea ca un corp bine antrenat nu va rezista virusului si sistemul imun devine zero in toate cazurile la rezistenta contra infectiei ce produce COVIDul.   

Acel aparat, un fel de plamani artificiali dar nu in corp, ci inafara cumva instalat ar face purificarea sangelui si ce functii mai are pe acolo ca omu' sa fie in viata, dar abia ca sportiv nu mai e!  Este cam greu si cred ca si scump de procurat asa un echipament dar si de instalatori si altii mai trebuiesc sa monitorizeze buna functionare ... nu stiu ce sanse are ca sa mai fie in viata in caz ca nu se poate realiza visul artificial.   Un caz extrem de care am citit si m-a enervat ca toti se cred destepti si se cred Dumnezeu cand in scurt timp devin manura ca se tot repeta ca nu se poate apara contra decat cu vaccinul.   Sportul este sanatos dar nu te vindeca de nimic si nu te apara de boli!!!   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×