Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

2 hours ago, adal* said:

Pentru tine pandemia s-a terminat. Te-ai vaccinat, gata, nici un pericol.

 

Asta de unde o scoseși? Din puțul gândirii și interpretării tale? Plizzz, nu interpreta aiurea. 

Am spus-o de m-am plictisit, însă mai repet pentru tine:

1. Pandemia nu s-a terminat. A se vedea postarea mea de acum vreo câteva zile în care încercam un bilanț. 

2. Vaccinarea nu e sută la sută efectivă. În sensul că nicio vaccinare, în actuala evoluție a omenirii, nu asigură o protecție de 100% pentru individ. Mereu vor fi cazuri particulare care necesită un tratament coroborat, mă rog. Însă, pe ansamblu, vaccinarea asigură clar o protecție. Chiar dacă faci boala, o faci în formă ușoară. Sigur și aici sunt cazuri particulare, dar e vorba de un procent infim. 

3. În cazul unei pandemii, pentru ca vaccinarea să aibă un efect cât de cât rapid, la nivel global, e nevoie de o vaccinare în masă a populației. Aici nu știu, nu mă pot hazarda să dau cifre, însă aș zice că ar fi nevoie ca cel puțin 66 - 75% din populație să fie vaccinată, măcar local. Și mă refer la diferite arealuri, pentru că evident că nu se va reuși vaccinarea întregii populații planetare.  

4. Cert e că vaccinarea, care se practică în masă de vreo sută de ani încoace, chiar a dat rezultate. Nu a eradicat complet anumite boli, dar măcar le-a scos din anumite arealuri sau le-a ținut la un nivel suficient de scăzut astfel încât noi cei de azi să batem fericiți în tastatură. Contești rezultatele vaccinării? Dacă da, spune și  discutăm. Dacă nu, nu înțeleg prea bine ce vrei să susții în fond și de aceea , te rog, reiterează.

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pandemia nu s-a terminat pentru ca trebuie sa nereamintim modul in care a inceput.

-oameni care cadeau secerati pe strazi - atat de grav si de periculos este covidul
-oameni despre care ni se spunea ca au covid in urma unui test care in continuare este dubios, carati cu izolete de catre oameni imbracati in combinezoane de protectie - atat de grav si de periculos este covidul
-oameni decedati in spitale, desi li s-a administrat un anume protocol - atat de grav si de periculos este covidul
-au fost interzise autopsiile care puteau elucida ceva mistere -atat de grav si de periculos este covidul
-au fost cenzurate/strerse informatii care generau intrebari asupra celor de mai sus -atat de grav si de periculos este covidul

....se poate continua lista, insa, daca finalitatea este vaccinul, ei bine nici ala nu-i chiar atat de bun

atat de grav si de periculos este covidul

toate acestea la tv sau pe stirile oficiale.

Editat de Rayn
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
6 minutes ago, Rayn said:

Pandemia nu s-a terminat pentru ca trebuie sa nereamintim modul in care a inceput.

 ...

atat de grav si de periculos este covidul

toate acestea la tv sau pe stirile oficiale.

Oki, e treaba ta să minimalizezi problema în ciuda evidențelor, să interpretezi în fel și chip. 

Oricum nu te vreu intubat în spital, asta e cert! :smile:

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as cere închiderea temporara a topic-ului. Numai astăzi s-au spus greutăți nedemne de userii implicați. 

În timp ce se petrec faze cum am văzut la Nicula și la festivalurile verii, la mare om lângă om pe plaja... Cred ca e momentul adevărului. Sper sa aibă dreptate băieții ca nu e nici un virus și sa nu se mai ajungă la mii de cazuri zilnice. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu! 

Mey, să știi că io aș fi de acord. Hai să-l închidem pentru vreo 10-15 zile, acolo, și după aia să vedem ce s-o mai întâmpla. :laugh:

Între timp mai vorbim și noi despre educație, extratereștri, piramide, istoria omenirii, mașini, femei, știință, poezie...alea-alea. :biggrin:

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Personal, îmi cer scuze lui adal, împreună cu Olga. Iată-ne ca am vorbit ca niște babe bete. În timp ce matale ai fost în continuare civilizat. 

Rămâneți sănătoși pe topicul asta, sa speram într-o situație mai buna. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gata! Toată lumea fericită și cu lacrimi pe obraz. Admirabil sfârșit de weekend!

Bă, mă leși? Ce-ști copil? :laugh: 

Hai la culcare, că mâine avem treabă și ne-om mai întâlni mai pe seară, încolo...

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Devin tot mai agresivi nevaccinatii ăștia, sau mi se pare mie, de la vaccin? :lol2:

Susțin și eu închiderea topicului, discuția nu are nici o legătură cu subiectul :laugh:

Pe vremea când forumurile erau în floare, s-ar fi dat cu suspendări pentru așa atacuri... 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bre, io aș zice să ne liniștim un picuț. Până-n coadă ce lupte mari s-au dat colea, comparativ cu alte topicuri/topice? Fiecare o ține langa pe a lui, bine, plus unele ironii și înțepături, unii pro vaccinare, alții contra. Deh, să fim noi sănătoși. Poi în alte părți, pe alte thread-uri au fost adevărate lupte de stradă, adicătelea jigniri la greu, beregățiri și chiar amenințări cu bătaia! 

Așa că hai să fie pace, să tragem un pui de somn și de mâine să luptăm noi pentru o lume mai bună! :laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Rodica` a spus:

Personal, îmi cer scuze lui adal, împreună cu Olga. Iată-ne ca am vorbit ca niște babe bete. În timp ce matale ai fost în continuare civilizat. 

Da' ceaveti soro! De ce sa-ti ceri scuze? Doamne fereste. Voi o luati prea in serios si va speriati de propriile voastre cuvinte.

Poate vrei sa imi comunici subtil ca te-as fi suparat eu cu ceva. Daca s-a intamplat asta cumva, fara voia mea, imi cer scuze de o mie de ori pentru fiecare greseala.

Chiar nu va inteleg, my god!

In ce o priveste pe Olga, te rog sa nu vorbesti in numele ei, ca ea nu-si cere scuze din principiu.:biggrin:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×