Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

12 minutes ago, adal* said:

Vriies, nu conteaza daca eu si Rayn ne-am vaccinat. Pentru mine conteaza sa stiu de ce vaccinatii militanti se tem de nevaccinati?

Doar v-ati vaccinat si sunteti imuni. De ce va mai este teama?

Iar căzuși în păcatul generalizării? Mie nu-mi e teamă, dragă! :smile:

Pe de altă parte, teama unora este oarecum justificată ținând cont de ceea ce spun autoritățile medicale de pe mapamond. Anume că soluția de a scăpa de o pandemie, este vaccinarea într-o proporție foarte mare a populației.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Vriies a spus:

Iar căzuși în păcatul generalizării? Mie nu-mi e teamă, dragă! :smile:

Pe de altă parte, teama unora este oarecum justificată ținând cont de ceea ce spun autoritățile medicale de pe mapamond. Anume că soluția de a scăpa de o pandemie, este vaccinarea într-o proporție foarte mare a populației.

Pentru tine pandemia s-a terminat. Te-ai vaccinat, gata, nici un pericol.

Si bonus, ai si pe cine sa fu'ti. Mai ales Enki. Nu inteleg de ce, dar nu simt amenintari din partea ei. :biggrin:

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, adal* a spus:

 Pentru mine conteaza sa stiu de ce vaccinatii militanti se tem de nevaccinati?

Doar v-ati vaccinat si sunteti imuni. De ce va mai este teama?

Îmi e teama. Ca vaccinul nu asigura imunitatea unui grup și implicit a mea numai peste un anumit procent de vaccinați. Asa s-a comunicat și mi se pare logic. 

Și mi-e teama ca știu ca pot face boala, o pot transmite și ma pot contamina de la cei care sunt expuși 100% adică de la nevaccinati. 

Deci mi-e frica și știu ca pot face boala cu toate ca m-am vaccinat exact din cauza ălora care nu s-au vaccinat. 

Am explicat. 

Acum explica tu clar și răspicat care este ieșirea din situația pandemica dacă vaccinul nu e. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 minute, Rodica` a spus:

Îmi e teama. Ca vaccinul nu asigura imunitatea unui grup și implicit a mea numai peste un anumit procent de vaccinați. Asa s-a comunicat și mi se pare logic. 

Și mi-e teama ca știu ca pot face boala, o pot transmite și ma pot contamina de la cei care sunt expuși 100% adică de la nevaccinati. 

In toate definitiile vaccinului, nu se face referire la imunitatea de grup ci la imunitate personala. Ai facut vaccin, nu mai faci boala respectiva. Care este problema?

Daca ti-e teama ca te totusi te poti infecta sau transmite boala, atunci trebuie sa se schimbe definitia vaccinului, sau chestia asta numita acum vaccin, sa fie denumita altfel.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, Rayn a spus:

Este enervanta campania pro-vaccinare a autoritatilor.

Iar in contextul in care nimeni nu cunoaste ce se va intampla in urma vaccinarii, imaginati-va ce-ar insema sa fie criminala.

Nu-s cai verzi pe pereti, sunt masuri de precautie.

 

 

Au campanie? :lol2:

Te-am mai intrebat, si bineinteles ca n-ai raspuns: te-a intrebat cineva, daca vrei sa te vaccinezi?

Nu dintre prietenii tai, cineva "cu campania".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Rodica` a spus:

Acum explica tu clar și răspicat care este ieșirea din situația pandemica dacă vaccinul nu e. 

La altii multi, unica iesire din situatia asta va fi moartea si-l arunca pe contul: - Ca asa a vrut D-zeul.   

Oricum se invarteste pandemia asta tot la boli de plamani se ajunge, TBC netratat din timp, ca un pic de tusa nu-i big deal.  

In State, majoritatea si din romani nu vor sa cumpere Asigurare Medicala si se trateaza cu usturoi macerat in ceva alcool cu miere, desi au temperatura peste normal zilnic de foarte multi ani.   Mai aduceau de acasa un geamantan de medicamente din care se serveau cum le convenea ca se pricep de minune cand se ia ala de Fiere sau cel de Ficat :eek: 

Nu cred ca au fost la doctori nici in Romania, desi asta a fost scopul vizitei ca acolo se explica clar ce le doare, aici nu se stiu exprima ca lumea.  Copiii la gramada mare ca unii aveai si 18 copiii, toti cu boli serioase.   Ei nu pun la socoteala ca oricare boala te face slab si pierzi rezistenta la alte boli si multe altele.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, The Unknown a spus:

In State, majoritatea si din romani nu vor sa cumpere Asigurare Medicala si se trateaza cu usturoi macerat in ceva alcool cu miere

Sper ca nu este aceeasi situatie si la ungurii de acolo.:o:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 21 minute, adal* a spus:

In toate definitiile vaccinului, nu se face referire la imunitatea de grup ci la imunitate personala. Ai facut vaccin, nu mai faci boala respectiva. Care este problema?

Daca ti-e teama ca te totusi te poti infecta sau transmite boala, atunci trebuie sa se schimbe definitia vaccinului, sau chestia asta numita acum vaccin, sa fie denumita altfel.

Greșești, mai citește, ai scuza ca ești neinformat. Putin prost, adică? 

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 minute, Rodica` a spus:

Greșești, mai citește, ai scuza ca ești neinformat. Putin prost, adică? 

:smile: Adica?

Pe topicul asta, chestia cu "putin prost" este off topic.

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 20 minute, adal* a spus:

:smile: Adica?

Pe topicul asta, chestia cu "putin prost" este off topic.

Cred ca cel mai bine este sa o lăsăm pe Enki sa îți explice. Tu poți sa te așezi în poziția preferata pentru a absorbi cât mai bine informația. Off topic, scuzați. 

Nu de alta dar eu simt ca ma enervez când aflu ca unii nevaccinati nu vor sa știe ca eradicarea virusului se face doar dacă se atinge imunitatea de grup prin vaccinare și masuri. 

Și masuri. Ca de asta are Israelul iar cazuri multe ca e greu cu masurile. Din ce în ce mai greu. Pe plan economic mai ales. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×