Jump to content
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Rate this topic

Recommended Posts

1 minute ago, adal* said:

Nu am un raspuns argumentat, am doar o stare de indoiala inexplicabila.

Stări de îndoială avem indiscutabil toți. Și în orice domenii. Dar mai discutăm și noi pe forum, da? Oki, nu mai insist.

am o prietena. ambii parinti ii sunt in italia.

mama ei e asistenta in spital si e pozitiva, se simte rau, dar continua sa stea in spitalul deja carantinat, sa ajute bolnavi.

e cat se poate de real. acolo, se moare pe capete, asteptand la coada la ventilatorul mecanic.

mor batrani, dar si tineri. se presupune ca in china si in zona lombardia e si mare poluare si de aceea oamenii au deja probleme cu plamanii si de aceea cedeaza usor in fata coronavirusului. teorii sunt multe.

niciuna probata. nici nu are cum.

in chinezi nu am incredere, in rusi nici atat. sunt 99% sigura ca virusul a scapat din laborator, dar accidental. altfel era scapat la distanta mare de un laborator tipic.

dar am undeva o speranta ascunsa bine de tot, cum ca, desi e deja greu, ne va fi mai putin greu decat ne asteptam, privind ingroziti  la altii - spania, italia, america.

Edited by Stu'
  • Like 1

1 minute ago, Stu' said:

am o prietena. ambii parinti ii sunt in italia.

mama ei e asistenta in spital si e pozitiva, se simte rau, dar continua sa stea in spitalul deja carantinat, sa ajute bolnavi.

e cat se poate de real. acolo, se moare pe capete, asteptand la coada la ventilatorul mecanic.

mor batrani, dar si tineri. se presupune ca in china si in zona lombardia e si mare poluare si de aceea oamenii au deja probleme cu plamanii si de aceea cedeaza usor in fata coronavirusului. teorii sunt multe.

niciuna probata. nici nu are cum.

in chinezi nu am incredere, in rusi nici atat. sunt 99% sigura ca virusul a scapat din laborator, dar accidental.

dar am undeva o speranta ascunsa bine de tot, cum ca, desi e deja greu, ne va fi mai putin greu decat ne asteptam, vazand la altii.

nu mai spune asta, că nu te crede lumea! o să-ți zică ceva de genul că-i o născocire sau cel mult că nu-și poate da cu părerea. trist!

tu ma stii , Vri.

eu cand am ceva de spus, spun.

asa ar trebui sa faci si tu. sa nu te mai gandesti ce cred altii. ei cred oricum ce le place sa creada.

si noi, probabil ca la fel :)

Edited by Stu'
  • Like 1

Acum 1 minut, Stu' a spus:

si in zona lombardia e si mare poluare si de aceea oamenii au deja probleme cu plamanii 

Sunt uluita! Niciodata nu mi-as fi putut inchipui ca in acea frumoasa zona sa fie "mare poluare"!

• Like 1

uite o analiza.

,,Poluarea este o altă explicație posibilă. Majoritatea deceselor s-au produs în regiunea nordică, cunoscută pentru calitatea scăzută a aerului, care se asociază de asemenea cu afecțiuni pulmonare cronice și scăderea duratei de viață.''

https://raportuldegarda.ro/articol/covid-19-analiza-5-posibile-explicatii-pentru-numarul-mare-de-decese-din-italia-profilul-mortalitatii-nicio-victima-sub-30-de-ani-varsta-medie-80-de-ani-99-aveau-si-alte-boli/

Edited by Stu'

35 minutes ago, Stu' said:

tu ma stii , Vri.

eu cand am ceva de spus, spun.

asa ar trebui sa faci si tu. sa nu te mai gandesti ce cred altii. ei cred oricum ce le place sa creada.

si noi, probabil ca la fel :)

Corect. Și io când am ceva de spus, o spun. Bine, uneori tac, considerând că n-are rost să fac risipă de energie, dar alteori o fac , așa, cu vârf și îndesat!

În situația de față, efectiv nu înțeleg cum se poate minimaliza, escamota sau miștocări o asemenea problemă. Ce îi mână în luptă pe ăia care  fac așa ceva, când sistemul medical de la noi e aproape de colaps? 

• Like 1

N-am mai citit ce ati scris aici, dar ce parere aveti de felul asta de a privi lucrurile? Va rog, fara nervi si sicane. Multumesc!

"bravo, incet incet apar si cei intregi la cap, nu doar panicatii ! dupa parerea mea pericolul corona este similar sau mai mic cu cel pe care il prezinta gripa, cancerul, obezitatea, etc.. lucruri cu care ne-am obisnuit demult. In schimb pericolul sperieturii de corona este colosal.. Masurile de protejare a populatie impotriva unui inamic imaginar sunt dezastruase"