Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Just now, Stu' said:

la noi toate valurile au venit cu intarziere fata de restul.

De ce?

În fine, ar fi și aceasta o explicație însă rămâne de văzut. Conform ratei vaccinării populației autohtone, ar fi logic faptul ca următorul val să vină cu o intensitate mai mare peste noi decât peste majoritatea țărilor din UE (exceptând Bulgaria) care au o rată a vaccinării per total de peste 50 %. Dar cum spuneam, rămâne de văzut.

Deocamdată, anomalia e că o țără nevaccinată la nivelul majorității țărilor din UE cum e România înregistrează mult mai puține noi cazuri zilnice și cazuri active decât celelalte. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
11 minutes ago, Rodica` said:

Bine ca nu te-a prins inudatia. De te prindea te intalneai cu doamna Merkel ca a fost la inudatii.... faceati un selfy... 

Am fost în sudul Germaniei, într-o zonă care nu a fost inundată.

Însă am văzut grozăvii la teveu cu inundații la greu în unele orașe situate pe albiile râurilor. Nemții ziceau că așa ceva nu s-a mai întâmplat de ani de zile. Am fost și o zi la Lindau, pe malul lacului, care e la granița dintre Germania, Austria și Elveția, o zonă deosebit de faină. Nivelul lacului crescuse cu vreo doi metri și apa ajunsese la nivelul buzei digului, chestie care nu s-a mai întâmplat de ani de zile. Probabil că dacă mai ploua o zi sau două se inunda insula care era plină de locuințe.  

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

CDC director stands firm on mask guidance, calls it 'individual choice' for vaccinated to wear one (yahoo.com)

Asta e un mesaj trucat, daca as fi vazut ca ceva undeva s-a sters cu scopul dezinfectarii dar nu s-a produs Operatiunea asta nici macar in scoli.   Eu m-am obisnuit deja cu masca si manusile, n-am de gand sa le abandonez, merg si la vaccinarile urmatoare cand se anunta.   De obicei noaptea mergem cand nu este lume deloc ca Farmaciile sint deschise 24 de ore, nu toate dar unde merg eu sint si am mai putine sanse sa ma contaminez cu ceva jeg de la careva pacient care refuza totul.    

La Concerte nu merg sau in locuri aglomerate, sper sa treaca lunile de iarna cu bine.     Nici in vacante nu merg!!!

Se schimbă regulile în Grecia. Tot ce trebuie să știe românii despre situația epidemiologică – Evenimentul Zilei (evz.ro) 

"Pe insula Mykonos, cazurile de infectare au înregistrat creșteri rapide astfel încât deplasările pe timp de noapte, precum și muzica au fost interzise. Și localurile și-au întrerupt activitatea."

*Se va merge numai la pescuit, activitate individuala si fara galagie sa nu se sperie pestii ... vacanta = relaxare si liniste :cool: *

Sper sa-si dea seama turistii dornici de calatorit sa vina in Arizona ca-i foarte cald afara, nu este potop, acum tuna si fulgera dar undeva departe in desert, se poate merge peste tot cu sau fara masca, se ofera gratuit tot feluri de vaccinuri la alegere daca doreste turistul,  parca si Las Vegas este deja in business, daca nu, avem Cazinouri la marginea orasului si noi pe Teritoriu Indian.   Poate ofera indienii Navajo pur sange si o plimbare pe spate de cal fara  "harness", atentie amatori ...  dar pe un "bou" electronic se poate incerca talentele de cowboy, nu impunge  ... doar arunca calaretul/cowboy-ul nedorit.   Eu nu incerc asemenea jucarii in aceste localuri dar sint multe femei care nu merg acasa pana n-au fost aruncate in aer.  Se cade pe moale, nu se rup oase  :derisive: .  Mai sint si concursuri de mancat HotDog, Hamburger si Steak de 5 kg sau mai mult ca in acel film "The Great Outdoors"   Daca le-as da ideea sa fie concurs si de mancat Piftie din care se vede nasul porcului, cred ca ar fi coada lunga la distractii de testat/incercat ceva nou, americanii adora noutatile sa experimenteze "first hand" ... sa demonstreze curaj. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce timp de o luna-doua s-au dat la fund, antivaxxerii din lista mea de pe facebook au scos iar nasul din latrina si au inceput iar sa share-uiasca gogorite jenante. Chiar imi era dor sa mai raportez niste fake news, se pusese praful pe butonul ala. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La Las Vegas și la Miami vreau sa ma duc. Și la tine când fierb sarmalele. În rest nu ma interesează America. 

On topic nu am, scuzați. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 7/22/2021 at 3:16 PM, Vriies said:

...Conform ratei vaccinării populației autohtone, ar fi logic faptul ca următorul val să vină cu o intensitate mai mare peste noi decât peste majoritatea țărilor din UE (exceptând Bulgaria) care au o rată a vaccinării per total de peste 50 %. Dar cum spuneam, rămâne de văzut.

Deocamdată, anomalia e că o țără nevaccinată la nivelul majorității țărilor din UE cum e România înregistrează mult mai puține noi cazuri zilnice și cazuri active decât celelalte. 

Anomalia este alta...

cum este depistat covidul
probabil raspunsul va fi:

in urma testarii
ce testare? cu ce test? de unde au avut planeta atatea teste pentru un coronavirus nou?
raspuns:

se tranzactiona inca din 2017
cod de tranzactionare 902780

Dar astea conspiratii pentru unii. 

Ai grija cum gandesti in urma acestor noi informatii, sa nu cumva sa te stearga userul Enki de pe lista!
 

Editat de Rayn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
36 minutes ago, Rayn said:

 

Ai grija cum gandesti in urma acestor noi informatii, sa nu cumva sa te stearga userul Enki de pe lista!
 

Enki nu mă șterge de pe listă. Pentru că, eventual, mai avem de discutat despre piramide, evoluție, extratereștrii și teoria formării Lunii. :laugh:

36 minutes ago, Rayn said:

Anomalia este alta...

cum este depistat covidul
probabil raspunsul va fi:

in urma testarii
ce testare? cu ce test? de unde au avut planeta atatea teste pentru un coronavirus nou?
raspuns:

se tranzactiona inca din 2017
cod de tranzactionare 902780

Dar astea conspiratii pentru unii. 

 
 

Ama, io nu pot să contest capacitatea autoritoților medicale de pe mapamond de a depista covidul. Dacă tu o contești, mă rog, nu mă bag.

Cât despre faptul că o țără nevaccinată la nivelul majorității țărilor din UE cum e România înregistrează mult mai puține noi cazuri zilnice și cazuri active decât celelalte, eu am o explicație care la prima vedere pare banală. Anume că, în ecuație, pe lângă rata vaccinării, tre să ținem cont și de imunizarea naturală a populației. 

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
19 minutes ago, Vriies said:

 

Ama, io nu pot să contest capacitatea autoritoților medicale de pe mapamond de a depista covidul. Dacă tu o contești, mă rog, nu mă bag.

Whau, ce mai dai la intors...ma amuza!

Lumea intreaga a tranzactionat inca din 2017 niste kit-uri de testare

Cum a fost posibil?

cod de tranzactionare 902780

La ora asta, tranzactionarea poarta alta denumire, dar exista documente care atesta denumira initiala

COVID-19 Diagnostic test

Inteleg ca este periculos sa te bagi, important este sa afle lumea!

Asa se explica faptul ca inca de la iceputul pandemiei, autoritatile se prevalau de testari, dar nimeni nu-si punea intrebari...

bai

ce testati, cu ce testati, daca este nou acest virus ?

 

Hint

cum este depistata o tulpina noua !

sa nu spuneti ca difera de cea veche prin bla bla bla

trebuie sa ai deja un kit de testare care sa stie sa faca diferenta

intelegi ?

Editat de Rayn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Rayn said:

Whau, ce mai dai la intors...ma amuza!

Lumea intreaga a tranzactionat inca din 2017 niste kit-uri de testare

Cum a fost posibil?

cod de tranzactionare 902780

La ora asta, tranzactionarea poarta alta denumire, dar exista documente care atesta denumira initiala

COVID-19 Diagnostic test

Inteleg ca este periculos sa te bagi, important este sa afle lumea!

 

Nu o dau, bre, la întors. Și nu te mai amuza așa. Pur și simplu nu-mi e clar ce vrei să spui prin „ Lumea intreaga a tranzactionat inca din 2017 niste kit-uri de testare” și „cod de tranzactionare 902780”. 

Pe ce bază tu contești testele covid? Ai vreo explicație științifică sau, numai așa, că ești împotriva ideii? 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca din 2017 se tranzactionau teste covid 19

sub codul de produs  902780

 

este suficient ?

 

Editat de Rayn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×