Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1 minute ago, Kleopatrah said:

Deci tu zici ca guvidu e vinovatu?

Covidu nu are vină. El își face doar treaba, odată ce a fost lansat sau scăpat, mă rog. Vinivați sunt alții.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Vriies a spus:

Mei, @ Cleo sau As, zi-mi, te rog, Vriies, că mi se pare nașpa modul ăsta de adresare cu A-rond!  :biggrin:

Nu știu de aceste virusuri de care vorbești. Deocamdată, acest virus, deși e clar că îi ucide în primul rând pe cei care au proble majore de sănătate, adică pe cei de vârsta a treia, îi ucide și pe cei maturi, aflați în putere, îi ucide și pe tineri și chiar și pe copii. 

Da, este o problema...

Totusi, sa nu uitam faptul ca orice problema are si rezolvarea perfecta, in timp optim...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
9 minutes ago, Kleopatrah said:

Da, chiar se intrebau unii de ce nu nareaza Morgan Freeman toata povestea asta.

Ți-am dat și eu punctul instant! :smile:

Mda, numai că nu tre să credem, de aici, că toată chestia ar fi una de doi bani. 

Pe bune, glumim, dar chiar crezi că nu avem de-a face cu o chestie reală, cu o pandemie? 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 minute, Vriies a spus:

Ți-am dat și eu punctul instant! :smile:

Mda, numai că nu tre să credem, de aici, că toată chestia ar fi una de doi bani. 

Pe bune, glumim, dar chiar crezi că nu avem de-a face cu o chestie reală, cu o pandemie? 

Daca te uiti la top 10 death reason pe siteul OMS WHO, vei vedea ca la concurenta cu bolile ischemice sunt bolile respiratorii ( infectii respiratorii acute, boli pulmonare, tuberculoza, etc)

Ele sunt cam minim 9 milioane pe an

Asta inseamna 24.657 morti pe zi in toata lumea

Luand doar infectiile respiratorii acute, care sunt 3 milioane pe an

Tot ar fi cam 8000 de morti pe zi in toata lumea

De cand a inceput pandemia asta au fost mai mult de 8000 de morti/zi?

Din cifrele oficiale ( in care nu am 100% incredere), rezulta ca nu.

Ceea ce inseamna ca :

1. Aceste 9 mil de morti li se pare o cifra ingrijoratpare si s-au hotarat sa se foloseasca de acest virus ( unul din corona, ca sunt mai multe tulpini imbatabile) pentru a atrage un semnal de alarma

2. Aceste 9 mil de morti nu este ingrijorator pentru populatie si niste genii s-au hotarat sa se foloseasca de cei decedati ( care oricum mureau) ca sa isi puna in aplicare planurile. Adica , in final, tot apocalipsa zombie este, ca tot pe spinarea celor dusi dintre noi se face totul.

Daca ai tu alta idee, te ascult. Sau altcineva.

Editat de Kleopatrah
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, Kleopatrah said:

Daca te uiti la top 10 death reason pe siteul OMS WHO, vei vedea ca la concurenta cu bolile ischemice sunt bolile respiratorii ( infectii respiratorii acute, boli pulmonare, tuberculoza, etc)

Ele sunt cam minim 9 milioane pe an

Asta inseamna 24.657 morti pe zi in toata lumea

Luand doar infectiile respiratorii acute, care sunt 3 milioane pe an

Tot ar fi cam 8000 de morti pe zi in toata lumea

De cand a inceput pandemia asta au fost mai mult de 8000 de morti/zi?

Din cifrele oficiale ( in care nu am 100% incredere), rezulta ca nu.

Ceea ce inseamna ca :

1. Aceste 9 mil de morti li se pare o cifra ingrijoratpare si s-au hotarat sa se foloseasca de acest virus ( unul din corona, ca sunt mai multe tulpini imbatabile) pentru a atrage un semnal de alarma

2. Aceste 9 mil de morti nu este ingrijorator pentru populatie si niste genii s-au hotarat sa se foloseasca de cei decedati ( care oricum mureau) ca sa isi puna in aplicare planurile. Adica , in final, tot apocalipsa zombie este, ca tot pe spinarea celor dusi dintre noi se face totul.

Daca ai tu alta idee, te ascult. Sau altcineva.

Adică, ce-ți spuneam eu mai sus, cum că: Oculta mondială ne vrea mai puțini și mai ascultători; urmează vaccinurile care ne vor face sclavi și implantarea cipurilor în trupurile noastre pure și firave. Feriți-vă!

Întrebarea mea pentru tine, era dacă accepți cifrele răspândirii covidului. 

Dacă vrei să discutăm serios, că nu prea înțeleg ce vrei să spui, te-aș ruga să spui cu subiect și predicat dacă această chestie cu covidul, e una artificială și de ce o consideri așa. 

Eu spun din start: Da, e o chestie reală. Zilnic oameni sunt infectați și mor, până când, probabil, se va găsi o soluție.

Oki, aștept părerea ta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am răspuns foarte clar. Dacă te faci ca nu înțelegi e problema ta.

Da, e o chestie reala de cel puțin 20 de ani.

Editat de Kleopatrah
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
10 minutes ago, Kleopatrah said:

Ti-am răspuns foarte clar. Dacă te faci ca nu înțelegi e problema ta.

Da, e o chestie reala de cel puțin 20 de ani.

Nu că-i problema mea, ci e problema ta că nu reușești să exprimi clar, ceea ce vrei să transmiți. 

Mai fac o încercare. Dacă m-ai iubit cât de cât, pe acest forum, (bine, io te-am iubit, dar nu se pune, pentru că nu vreau să te influențez), pliizzz, spune-mi cu subiect și predicat ce susții tu și ce nu am înțeles io!

Poate io greșii, nah! Ce vrei, mintea mea, limitată cum e, nu le poate cuprinde pe toate! :laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 28 minute, Kleopatrah a spus:

 

Da, e o chestie reala 

Asa cum am mai spus, este mai mult decat o provocare, deci este o problema foarte serioasa, care are, ca orice problema (provocata sau nu..., asta-i o alta discutie...) si o rezolvare, aparuta in timp optim. Ca, asa cum spune cineva, rezolvarea nu convine multora, asta tine de ceea ce nimeni nu poate controla, insa solutia optima apare intotdeauna ca sa rezolve "binele cel mai inalt al tuturor", ca suntem de acord cu "modalitatea de solutionare optima", ca nu suntem...!

(:laugh:treaba cu "virgulele"  si cu "logica" o rezolvati voi cumva...)

Editat de Lucia N
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun. Și o statistică la zi. Ieri, adică duminică, că tot n-aveam ce face, mă tot uitam pe statistici. Și am observat o chestie...

Anume că rata infectărilor, a luat-o în jos. Fie să fie într-un ceas bunși să sperăm că vârful pandemiei o va lua în jos în curând! Și e vorba de majoritate țărilor europene cu vreo două excepții acolo, care credeți că sunt acestea? Aș vrea să vorbesc numai despre una. Ați ghicit, e vorba de România! Ieri, adică duminică, rata infectării la noi a fost maximă. Adică, au fost 363 de noi infectați, cam dublu față de o zi în urmă. Dar lucrul acesta e explicabil, nu tre să intrăm în panică. E vorba de exodul masiv de români care s-au întors, volens nolens,  din Italia, Spania, și alte zone din Occident. Unii au fost reținuți în carantină, alții nu și au trecut de graniță ca Rapidul prin Dâlga. Nu-i problemă, să fim optimiști, dar să fim conștienți că „vârful”, la noi, va fi atins oleacă mai târziu.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 27 minute, Vriies a spus:

 Anume că rata infectărilor, excepții acolo,......... Ieri, adică duminică, rata infectării la noi a fost maximă. Adică, au fost 363 de noi infectați, cam dublu față de o zi în urmă. Dar lucrul acesta e explicabil, nu tre să intrăm în panică. E vorba de exodul masiv de români care s-au întors, volens nolens,  din Italia, Spania, și alte zone din Occident. Unii au fost reținuți în carantină, alții nu și au trecut de graniță ca Rapidul prin Dâlga.

:laugh: Ca sa mai si glumim putintel, adica vorba aia, mai in gluma, mai in serios, cum zice multa lume, ca sa zic si eu ca si ei, desi sunt socata de ceea ce se-ntampla ... ": "Punct ochit, punct lovit!", mai ales asupra faptului ca au fost lansate in spatiul media o multitudine de avertismente, care atrageau atentia asupra faptului ca se va ajunge la situatia de astazi daca nu se iau masuri urgente ( situtie pe care-o putem vedea acum cu totii nu numai la stiri...). Bineinteles, dupa cum toti am putut vedea la stiri, toate acele avertismente au fost supuse unor "raportari"  si unor "amenintari cu dosare...", ca nu-ti vine a crede ce se putea vedea in media...! Este incredibil asa ceva...!" "

(pe la noi este-o vorba: " Poti sa ai multu' cu pamantu' , ca fara caracter veci nu-i stii incotro va bate vantu'...!")

Editat de Lucia N
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×