Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 8 minute, Rodica` a spus:

Cred ca este frumos și bine ca statul tău, dna Blues, sa fie atât de credibil. Ei bine, al nostru nu e.

Da, doamna Rodica, de aceea sunt in Olanda si nu in Romania. Pentru ca statul meu mi-a dat in peste 20 de ani miliarde de motive pentru a-mi castiga 100% increderea. 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
25 minutes ago, Blues said:

Eu le iau de pe site-ul guvernului. 

https://coronadashboard.government.nl/landelijk/vaccinaties

Daca sunt peste 16 milioane vaccinati din 17, 28 mil populatie, cum sa fie doar 60%? 

Atenție! În acel sait al guvernului se spune că au fost administrate până acum 16,3 milioane de doze per total. Dar nu se spune și cât la sută din populația Olandei a fost complet vaccinată până acum. 

Dacă faci o socoteală, o să vezi că iese ce spun eu, adică ce publică oficial acel sait.

Datele tuturor guvernelor sunt preluate de acel sait, care face ulterior statistica și o actualizează zilnic.

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

utie aici pentru Malta ce am gasit eu la cautare

Numărul total de doze administrate 675 K
Persoane complet vaccinate 329 K
% complet vaccinați 65,4 %
 

 

De pe our world in data, actualizat acum 2 zile

   
   
Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Just now, Enki said:

utie aici pentru Malta ce am gasit eu la cautare

Numărul total de doze administrate 675 K
Persoane complet vaccinate 329 K
% complet vaccinați 65,4 %
   
   
   

Nu știu unde ai găsit tu. Pune linkul. Io ți-am dat un sait în care sunt publicate și actualizate zilnic datele oficiale.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Vriies a spus:

Atenție! În acel sait al guvernului se spune că au fost administrate până acum 16,3 milioane de doze per total. Dar nu se spune și cât la sută din populația Olandei a fost complet vaccinată până acum. 

Da, ai dreptate.

Citat

Almost three quarters of all Dutch adults have now had a (first) corona jab, according to data from the European Center for Disease Prevention and Control ( ECDC ) on Friday . That is good for third place in the European ranking in terms of vaccination rate.

 

Only Belgium (76.2 percent) and Iceland (88.2 percent) have pricked an even higher percentage of adults. The latter country has been added to the list because it is located within the European Economic Area (EEA).

At the beginning of June, the Netherlands had pricked almost 45 percent of all adults. That has increased to 73.3 percent in one month. Outgoing minister Hugo de Jonge (Public Health) wrote several times on Twitter that the vaccination milestones would follow more quickly. On Thursday, the sixteen millionth injection was made. More than one and a half million shots have to be taken this week.

 

The Netherlands sixth in terms of full vaccinations

The Netherlands is sixth when it comes to fully vaccinating adults. 44.1 percent of all 18-year-olds have so far received an injection. Ireland, Cyprus, Hungary, Iceland and Malta are doing better in this regard.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Vriies a spus:

Nu știu unde ai găsit tu. Pune linkul. Io ți-am dat un sait în care sunt publicate și actualizate zilnic datele oficiale.

https://graphics.reuters.com/world-coronavirus-tracker-and-maps/countries-and-territories/malta/

 

alt site care zice la fel.

Am gasit simplu pe google. Malta covid vaccinations. Si rezultatul apare in dreapta, sub forma de info scurte

Si info sunt corecte, pentru ca acelasi site pentru Romania arata procentajul corect.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, Enki said:

https://graphics.reuters.com/world-coronavirus-tracker-and-maps/countries-and-territories/malta/

 

alt site care zice la fel.

Am gasit simplu pe google. Malta covid vaccinations. Si rezultatul apare in dreapta, sub forma de info scurte

Enki, pe saitul ăla pe care l-am dat și pe altele, sunt publicate efectiv datele vaccinării primite oficial și actualizate zilnic. Mai mult de atât n-am ce să spun.

 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
9 minutes ago, Blues said:

Da, ai dreptate.

 

Oki.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 41 minute, Vriies a spus:

În Malta exact așa este, conform datelor oficiale publicate de acel sait și de altele. Acum, dacă or minți ăștia...Dumnezeu cu mila.

 

Acum 47 minute, Vriies a spus:

Eu le-am luat de aici, unde datele se actualizează zilnic. 

https://edition.cnn.com/interactive/2021/health/global-covid-vaccinations/

Tu de unde le-ai luat, unde ai văzut?

pai pe site-ul tau zice ca 74,5% si 675 mii de doze administrate, exact ca siteul pe care l-am dat eu, si de unde isi iau si ei datele. Am impresia insa ca site-ul tau calculeaza procentul dupa numarul total de doze, nu dupa vaccinat complet sau doar cu prima doza.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 minute, Vriies a spus:

Enki, pe saitul ăla pe care l-am dat și pe altele, sunt publicate efectiv datele vaccinării primite oficial și actualizate zilnic. Mai mult de atât n-am ce să spun.

 

 

site-ul tau isi ia datele de pe siteul pe care l-am dat eu

Vaccination data on this page comes from Our World in Data (OWID)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×