Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 6 ore, Rayn a spus:

Rodica mama, draga mea,, iti dai seama ce-ar insemna ca administratorul acestui forum s a recunoasca faptul ca a fost nevoit / ca i s-a impus ? !

Am fost nevoita sa ce? Si ce mi s-a impus? 

Nu mi-am vazut parintii din 2019 din cauza pandemiei si a restrictiilor. Mi-am pus toata viata pe hold din cauza bolilor autoimune, pentru ca sunt in grupa de risc. La job nu am avut probleme, am lucrat tot timpul, ba chiar mai mult de la inceputul pandemiei. Relatiile cu prietenii nu s-au schimbat, doar au fost mai de la distanta. M-am certat si tiganit luni de zile cu o echipa de medici dintr-un spital universitar din Olanda, care pana la final nu si-au dat acordul sa ma vaccinez. Pentru ca trebuia sa-mi vad parintii, sunt batrani, cine stie cat o mai duc, am decis sa ma vaccinez pe riscul propriu. Am semnat o hartie ca ma vaccinez fara acordul medicilor, ca-mi asum si alte bla bla. Am facut-o. Am avut zile naspa, cu perfuzii si imunosupresoare, dar au trecut, still here. 

Pe de alta parte, mi-am facut si datoria civica. Pentru ca asa e normal atunci cand iti pasa, nu trebuie sa-ti impuna nimeni nimic. Dar ce stiu covidiotii in afara de conspiratii? Nu le pasa nici macar de cei dragi lor, d-apoi de altii. 

Go on, vaccinul nu este obligatoriu, simte-te liber sa te infectezi oricand doresti. Dar si asuma-ti atunci cand, poate chiar din vina ta, vor muri oameni. Iar cacatul asta de pandemie nu se va sfarsi niciodata, pentru ca aveti voi avioane conspirationiste in cap. 

LE: Parintii mei s-au vaccinat cu multe luni in urma in Romania, fara mici si fara sa-i corupa nimeni, asa au decis. Zilele trecute mi s-a vaccinat 'copilul' de 17 ani, autist, si-a facut programare singur si nu ne-a anuntat decat in ultimul moment, cand a avut nevoie sa-l duca ma-sa cu masina. 

  • Like 3
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

las aici o postare a lui Razvan Chereches, care arata ce logica fracturata au conspirationistii si cum la ei ultimii doi neuroni sunt certati si nu mai comunica.

conspiraționiștii și experții de youtube au capacitatea uimitoare de a fi de acord în același timp cu 2 afirmații contradictorii și de nu sesiza contradicția
câteva exemple (de la Kristen Pathagani):
1.
"o bătrână de 75 de ani cu boli cardiovasculare și diabet se infectează cu COVID și moare după 4 zile - de unde știți voi că a fost COVID-ul?"
și
"o bătrână de 75 de ani cu boli cardiovasculare și diabet se vaccinează și moare după 4 zile - este clar că vaccinul este de vină"
2.
"COVID-19 nu este mai periculos ca gripa, nu știu de ce ne agităm atâta"
și
"COVID-19 este atât de eficient în a-i îmbolnăvi pe oameni - este clar că a fost făcut intenționat în laborator"
3.
"nu are sens să ne punem restricții și să purtăm măști pentru o boală cu mortalitate de 3%"
și
"sunteți nebuni? cum să ne vaccinăm, când putem face un efect secundar care apare la 0,001% din populație? dacă ai fi tu acea persoană?"
 
dacă aveți astfel de persoane în viața voastră, căutați-le postările și comentariile de acum un an - veți găsi acolo contradicțiile :)
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda, mai aveau si alte boli femeile dar n-au fost diagnozate cu bolile respiratorii.  Multi au murit mult mai devreme de 75 de ani doar de la COVID ca fumau su droguri nu stiu care si s-au lichidat singuri.   Daca ne uitam la o sticla de medicament la efecte secundara, la foarte multe scrie ca si moartea este parte din acele efecte!!!   Nimeni n-a cerut analiza speciala.   Aveam i  in fectie de unghii mari ma picioare iar medicamentul era foarte sever la insructiuni ca MOARTEA ers scris cu litere mari si ma sunau din Farmacie de cate ori trebuia sa iau tableta sa stie ca mananc inainte si cum ma simt, desi era cu 20 de ani in urma cel putin.    

De Flu mor mult mai multi ca la fel nu se vaccineaza!!!   Deja peste o luna incepe si vaccinarea contra Flu, farmacia este deschis toata noaptea de langa mine, e gratuit ca am asigurari.  Mai ofera si vaccin contra tuse dar le intreb mereu sa mi le dea pe toate la care ma calific dupa varsta ca le iau inainte de sezonul mai racoros cand deja boala e imprastiata peste tot.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Blues

Iti respect punctul de vedere, ar fi cazul sa-l respecti si tu pe-al meu.

Nici eu si nici parintii mei nu suntem vaccinati, iar de vazut ne-am vazut fara probleme.

La tine invers !

Spui ca ai decis sa te vaccinezi pe riscul propriu pentru ca trebuia sa-ti vezi parintii care erau deja vaccinati cu multe luni in urma in Romania.

Ce fel de logica este asta ?

Pagina oficiala

https://vaccinare-covid.gov.ro/resurse/intrebari-si-raspunsuri/

scrie , citez

Persoanele vaccinate le pot infecta pe cele nevaccinate?
Obiectivul principal al studiului de faza 3 pentru vaccinul Pfizer/BioNTech, aprobat condiționat în Uniunea Europeană, nu a presupus măsurarea transmisibilității 

 

c.thumb.JPG.927aec276f5a913eba1dbf29abd93a36.JPG

Adica tu ai decis sa te vaccinezi (desi ai viata pe hold din cauza bolilor autoimune) chiar daca pe autoritatile alea cu aprobarea conditionata le-a durut la basca despre transmisibilitatea vaccinatilor, ca sa-ti poti vedea parintii care erau deja vaccinati ?

Ma rog, fiecare cu logica sa!

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, mai, ci pentru ca ei vin in vizita la mine, iar aici sunt locuri in care nu poti intra fara dovada vaccinarii. Aproape toate locurile, si nu am de gand sa-i aduc aici ca sa-i tin in casa, intelegi? Pentru ca mi-e dor de-un concert, de-un meci de fotbal, de tot ce mi-a lipsit in pandemie.

Iti respect si tie punctul de vedere, nu am probleme cu asta. Atata timp cat vaccinul nu este obligatoriu, este dreptul tau sa nu te vaccinezi. Dar asta nu inseamna ca nu te consider in continuare iresponsabil. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rayn are dreptate, pe mine Blues m-a obligat să mă înțep, a zis că dacă nu o fac îmi blochează butonul de reputație fara de care eu nu pot trai .

 

Jos dictatura !

 

 

Editat de Çukur Bitmesin
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De intepat, nu are cum sa te oblige, dar poate cere certificatul de vaccinare la autentificarea pe forum!

La naiba, poate i-am dat o idee....

Editat de Rayn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Posibil ca o parte dintre useri si chiar dintre vizitatori sa constate candoarea cu care este fentat, driblat, aspectul referitor la faptul ca 

vaccinatii pot TRANSMITE

pentru Obiectivul principal al studiului de faza 3 pentru vaccinul Pfizer/BioNTech, aprobat condiționat în Uniunea Europeană, nu a presupus măsurarea transmisibilității .

Mie mi se pare fenomenala aceasta informatie OFICIALA.

 

Proportional cu cunoasterea acestui aspect va scadea si numarul vaccinatilor.

Nu este vina mea, ci este scaparea lor, a alora care ne vor vaccinati.

Editat de Rayn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles ca pot transmite. Dar, avand anricorpi de la vaccin, incarcatura virala este cu mult mai mica decat la un nevaccinat. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×