Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

La 24.03.2020 la 13:46, King1 a spus:

 plantele sunt vii. Animalele sunt vii. Ca sa poti trai pe planeta asta inevitabil ucizi si mananci o fiinta vie, fie ea planta sau animal.

Asta cu „plantele n-au creier sau receptori de durere” e usor copilareasca. E vie planta? Este. O omori sau vatami rupand din ea si o mananci? Da. Deci e acelasi lucru.

Argumentatia ta sufera din cauza constructiei falacioase.

Afirmi ca sistemul de colectare a stimulilor prin receptori tactili si transmitere prin nervi la un creier complex nu conteaza absolut deloc. Ca asa iti place tie sa stergi aceasta diferenta, si e mai  comod pentru tine sa duci argumentatia spre concluzia ta pe care o ai de dinainte stabilita  si o vrei cu orice pret demonstrata. Asta se numeste tezism. Nu conteaza faptele, e important sa ne demonstram teoria, iar daca faptele o contrazic, atunci cu atat mai rau pentru ele. Este o capcana vestita in lumea cercetatorilor stiintifici.

Ca sa intelegi mai bine de ce e important sa gandesti corect premisele si inlantuirea lor pentru a trage o concluzie, te invit sa faci un experiment.

Ia un morcov cu frunze cu tot, proaspat scos din pamant, si pune-l intr-o menghina. Strange cu menghina cat poti de tare radacina si frunzele. Asculta cu mare atentie daca morcovul tipa, daca incearca sa isi retraga radacina sau frunzele, noteaza intensitatea si frecventa tipetelor intr-o diagrama, apoi introdu datele in programul de analiza statistica SPSS. 

Dupa aceea, introdu mana ta stanga in menghina, si cu mana dreapta strange cat poti. Asculta cu mare atentie tipetele tale, observa obiectiv felul in care incerci sa iti retragi mana, simte cu acuratete felul in care datele colectate de organele tale tactil-senzoriale se transmit sub forma de impulsuri electrice prin nervi, codificate, iar creierul tau le recepteaza si le proceseaza, apoi le interpreteaza in clusteri de reprezentari si concepte mentale tot mai elaborate, mai structurate si mai interconectate.

Noteaza intensitatea si frecventa tipetelor tale  intr-o diagrama, apoi introdu datele in programul de analiza statistica SPSS. Manevrand variabilele independente poti observa efectul asupra variabilelor dependente. Poti varia intensitatea stimulilor durerosi, incat sa evaluezi daca intre variabila independenta a durerii si variabila dependenta a tipetelor exista o relatie de cauzalitate sau doar una corelationala.

Poti repeta experimentul cu o salata, pe care o lovesti cu ciocanul in intervale corespunzatoare sirului Fibonacci. Observa reactia salatei? A urlat de durere? Te-a privit ingrozita? A incercat sa fuga de loviturile tale experimentale? Ti-a comunicat prin urlete guturale ca doreste sa traiasca? Si-a retras frunzele atunci cand le-ai lovit vanjos in slujba stiintei mondiale? Noteaza toate reactiile ei in diagrama, apoi introdu-le in programul de analiza statistica SPSS, si manevreaza variabilele independente pentru a obtine efecte cuantificabile asupra variabilelor dependente.

Apoi iti pui mana pe tocatorul din bucatarie si o lovesti cu ciocanul in secvente corespunzatoare sirului Fibonacci. Observa reactia mainii tale. Incearca sa se retraga?  Brusc parca a capatat viata si nu mai asculta de tine? Observa felul in care procesezi mental si emotional experimentul. Asculta cu mare atentie tipetele tale, observa obiectiv felul in care incerci sa iti retragi mana, simte cu acuratete felul in care datele colectate de organele tale tactil-senzoriale se transmit sub forma de impulsuri electrice prin nervi, codificate, iar creierul tau le recepteaza si le proceseaza, apoi le interpreteaza in clusteri de reprezentari si concepte mentale tot mai elaborate, mai structurate si mai interconectate.

Ce-ti comunica mintea in acest moment de o importanta covarsitoare pentru progresul stiintei globale? Brusc a capatat o vointa proprie si te implora sa opresti experimentul?

Ce concluzii valide poti extrage din experimentul tau? Ca e o diferenta majora intre o planta fara receptori de durere si creier care sa o interpreteze si un animal care poseda acest aparat complex?

Problema noastra, a omenirii, este aceea ca foarte usor aplicam teorii pe pielea altora, dar cand se aplica teoria pe pielea noastra, brusc simtim durerea si ne amintim de drepturile omului. Pe care le invocam cu tarie si le cerem respectate. Dar daca e vorba de animele sau alti oameni, nu ne mai intereseaza. Nu le simtim durerea, e ca si nu ar exista deloc. Ne ascundem ca sa nu le auzim tipetele. 

Eu nu am zis ca putem trai in aceasta lume eliminand complet suferinta altora, ci am zis ca putem sa o minimalizam. Iar a alege intre un aliment care nu sufera si un aliment care sufera tine de decizia noastra libera. De autodisciplina. E comod sa aducem argumente invalide pentru a ne justifica simple placeri gastrice. Dar datele arata ca vegetarienii sunt cu mult mai sanatosi decat nonvegetarienii. Studiile pe esantioane largi de populatie arata un indice de sanatate generala estimativ de aproximativ 40 la suta in favoarea vegetarienilor. Proteinele de slaba calitate vegetale sunt un mit intretinut de industria carnii. De fapt e invers. Dar pentru a intelege acestea trebuie sa ne documentam serios.

Eu ma mir ca tu crezi in teoria karmica, care inseamna corectare a cuiva care a produs suferinta prin suferinte echivalente in alte vieti. Asadar, un carnivor va fi in alta viata un porc crescut in conditii imunde, intr-o celula in care nu se poate misca din cauza aglomerarii. Se stie ca reducerea spatiului de trai duce la agresivitate si traume, la stres si depresie, la boli grave. Apoi este injunghiat intr-un abator oribil, dupa ce si-a vazut si odraslele luate de catre stapani. Totul pentru o placere a stomacului care poate fi evitate pentru variante mai sanatoase.

Asadar, cum de nu duci doctrina karmica pana la ultimele consecinte? De ce sa nu eviti suferinta in vietile viitoare printr-o decizie atat de simpla, aceea de a evita violenta pe cat e cu putinta acum? Iar daca nu traim conform doctrinelor profesate, atunci la ce sunt ele bune?

Ca sa fac o referire si la COVID-19, sa nu creada Vriies ca fac offtopic, voi oferi o tema de meditatie. Am observat sute de oameni simpli pe retele de socializare care spun aceste lucruri si ei, ceea ce ma mira.

Aceasta pandemie ne-a inchis in case, iar noi avem acum ocazia sa intelegem cum se simt animalele in custi, in ferme, in spatii foarte mici, inghesuite, in gradini zoologice, in circuri. Noi suntem obligati sa stam in casa, iar acum unele dintre ele se plimba pe strazi. Cerbii au intrat pe strazile marilor orase (ex. Nara, Japonia), ratonii si curcanii salbatici.

Noi ne plangem ca ne plictisim, desi avem programe la TV, internet, retele de socializare, carti, filme, seriale, muzica, fitness, hobbyuri. Oamenii inteleg acum ca au mai putini metri patrati de persoana la dispozitie decat ar fi nevoie, ingramaditi  cu forta o luna. Si se intreaba daca vor rezista psihic. (Recomand Desmond Morris, Maimuta goala, o carte de etologie ce insista ca animalele captive si oamenii au nevoie de mai mult spatiu pentru trai decat ofera civilizatia umana). Ce sa spuna animalele captive, care stau ingramadite, nu au putinta de a se misca, nu au cu ce sa isi ocupe timpul, nu au voce sa isi ceara drepturile? Si ne miram ca devin agresive de la stres si ataca paznicii care au infarct. Oare acei paznici cum ar fi trait o viata in acele conditii? In salbaticie, mistretii nu ataca oamenii daca nu sunt incoltiti cu caini si arme. In captivitate, treaba se schimba, pentru ca niste conditii mizerabile ii innebunesc.

Oamenii simt acum pe pielea lor ce inseamna sa stai cu membrii familiei tale intr-un spatiu restrans. Vor fi obligati sa comunice mai mult, sa gaseasca solutii de convietuire. Si poate se vor gandi mai bine la ce fel de conditii oribile creeaza pentru animalele crescute ca hrana. Poate este o sansa ca omenirea sa constientizeze niste lucruri esentiale. Sa faca o vizita la abator, la fermele in care puii se lovesc cu ciocurile pana ce dezvolta tumori sau se ucid, din cauza aglomeratiei si a mizeriei.

Sa inteleaga ca fac parte dintr-un sistem alimentar viciat, ca beneficiari care nu doresc sa stie cum a crescut si cum a murit fiinta din farfurie.

Sigur, putem sa continuam ca omenire ca pana acum, si sa ducem oroarea pe culmile ei. Sau sa ne spiritualizam, sa constientizam, sa ne verticalizam etic. 

Nu va mai luati de mine, eu doar emit un mesaj. Nu acuz, nu ma simt superior voua. E vorba de omenire in ansamblu, de sensul vietii, de trecerea la un nivel superior de constiinta individuala si colectiva. Ca sa intelegem ideile cu adevarat, trebuie sa le testam pe pielea noastra.

Ne-ar placea sa ni se faca noua la fel? Ne-ar placea sa vina o rasa de extraterestri si sa ne creasca in ferme inghesuiti, loviti, ca sa ne faca hot-dog, sa ne ia copilasii ca sa-i gateasca pe varza cu o portocala in gura? Daca nu ne-ar placea, atunci noi de ce facem asta cu specii de animale care sufera? Doar pentru ca suntem mai tari tehnologic si intelectual decat ei? Atunci asta inseamna ca ne dam consimtamantul ca o alta rasa din univers, mai inteligenta si mai puternica tehnologic, sa ne faca la fel si noua?

Abia cand aplicam teoria pe pielea noastra, ne lamurim care teorie e ok si care e o mema  nociva.

Putem filosofa abstract ani la rand, si asta nu va schimba nimic pentru nimeni. Sau putem sa duce rationamentele pana la capat si sa luam decizii care lasa o lume mai buna pentru copiii nostri.

 

90280427_306690333629118_5821475754776461312_n.jpg.1ead79ccbc39f0d12ad306c2aeaf1066.jpg

 

Editat de observant
typo
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Idiotii astia au facut inconjurul lumii. Au ajuns si pe euronews si m-am trezit cu prieteni de prin alte tari din lista ca dadeau share la filmarea asta, mirandu-se de atata inconstienta. Preotii unei parohii din Colentina sunt confirmati cu coronavirus. Cine stie cate zeci sau sute de oameni au mai luat de la ei. Si ne mai miram de ce nu stim care e sursa, si de ce e transmitere comunitara.

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se fac apeluri disperate ca medicii și tot personalul medical să fie testați.

Am senzația că se cam intră într-un soi de panică și confuzie, pentru că mesajele par a spune că, indiferent de situație, mai periculos ar fi în spitale decât acasă - lucru pe care fiecare dintre noi îl are, așa, ca gând ascuns.

Dar nu-mi rămâne decât să sper că va fi bine...

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
10 hours ago, observant said:

 

Ca sa fac o referire si la COVID-19, sa nu creada Vriies ca fac offtopic, voi oferi o tema de meditatie. 

Nu va mai luati de mine, eu doar emit un mesaj. Nu acuz, nu ma simt superior voua. E vorba de omenire in ansamblu, de sensul vietii, de trecerea la un nivel superior de constiinta individuala si colectiva. Ca sa intelegem ideile cu adevarat, trebuie sa le testam pe pielea noastra. 

 

90280427_306690333629118_5821475754776461312_n.jpg.1ead79ccbc39f0d12ad306c2aeaf1066.jpg

 

Tre să recunoști, măcar acum, că eu nu m-am luat de tine. Când am discutat, am făcut-o strict pe text, pe afirmații, de dragul discuției și speranței că prin dialog fiecare ne îmbogățim. Că tu m-ai asemuit unui avocat abil, care mânuiește logica numa pentru a trage spuza pe turta lui, iar eu la rândul meu ți-am zis și eu niște chestii, mă rog, e altă problemă :laugh:. Uneori mai intervine și orgoliul fiecăruia, că, deh, nu suntem sfinți. Dar trecem peste, da? :smile:

Oki, nu comentez răspunsul și modul de argumentare pe care i l-ai dat King-ului. Probabil îți va răspunde el.

Vreau să-ți spun că apreciez faptul că spui că nu acuzi și că nu te simți superior celor cu care discuți. Asta în ciuda culturii tale, pe care eu o apreciez. Deci ai de la mine două aprecieri. A treia ar fi că l-ai citat colea pe Tolstoi. Pe vremea când citeam literatură în draci, clasamentul meu era așa: 

1, 2, 3.  Tolstoi, Dostoievski și Hermann Hesse

-----------------------------

4. Restul...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
35 minutes ago, Kleopatrah said:

 

Da, Kleo, interesant. Dar încă nu pot să mă pronunț. Chiar nu am cunoștințele specifice necesare pentru a face asta. Pot doar să analizez fapte și ulterior, pe baza acestora, să încerc o concluzie. :smile:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mesaj extraordinar al medicului Cristian Oancea, din Timișoara: „Dacă noi vom cădea, veți suna la 112 și nu va mai răspunde nimeni!”. 

Wow, n-am vrea așa ceva! 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 46 minute, Kleopatrah a spus:

 

Se pare ca nu homosexualitatea ne va scapa de suprapopulare. Macar asta este o veste buna.:smile: Glumesc.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 33 minute, Vriies a spus:

Tre să recunoști, măcar acum, că eu nu m-am luat de tine.

Haide Vriies, las-o, ca nu murim maine. Ai raspuns exact la obiect, stai linistit. :smile:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×