Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu mereu fac mujdei in felul meu sa fie gata cand gatesc tocanite ca am nevoie de cantitate mai mare si nu pot sa fac totul pe moment.   Aveam vreo 13 ani cand am auzit acest cuvant prima oara si am rugat pe mama colegei de clasa sa ma lase sa vad macar despre ce e vorba, era o vecina umblata in LUME, de la Cluj la Sighet calea era lunga in acele zile.   

Frecatul de usturoi eu am transferat pe razatorul de lamaie ca n-am putere sa frec si este mai repeda gata.   Am cumparat containere potrivite din plastic tare si nu ma chinui. 

Am vazut pakistanezele au in casa pe jos pe podea o piatra mare si un sul tot din piatra cu care zdrobesc usturoi, ginger, ardei iute, si cuisoare, scortisoare sau ce mai pun in mancarea lor, staand turceste, ca n-au masa, totul pregatesc din acea pozitie.     

Cand e razuit totul, transfer intr-un castronas de sticla, adaug sare, boia dar si din uleiul in care prajesc ceapa sau cartofi sau peste sau orice, si va avea si o culoare roz mujdeiul.   

De multe ori din usturoi razuit fac si unt aromat, adica le amestec dar si cu patrunjel si intra in frigider sa devina iar solid si le folosesc pe feliile de carne de pe gratar, doar in farfurie.     

Pentru mine mai pun si patrunjel verde, insa in frigider intra intr-un borcanel doar razuit, sarat si apa sa-l acopere si sta foarte bine cateva zile, dar nu si cu patrunjel. 

Am mereu ca sa nu ma obosesc prea tare cu preparativele din mare viteza, la care mai adaug si iaurt cateodata dar fara apa si cilantro, si acolo mai merge si o lingurita de smantana si cam o lingurita de zeama de lamaie.   Aioli Mexican este fara oua sau mustar, cu un avocado moale se mai poate amesteca dar eu nu mananc asa ceva. 

Copiii imi aduc ideile din restaurante pe unde trec.  Eu langa peste prajit vreau sa am mujdei, dar il pun si pe mamaliga cu branza doar in farfuria mea si in multe locuri pot folosi.   

Se gaseste si in  magazine usturoi cu apa in borcan dar n-as da bani pe asa ceva si nici pe usturoi curatat care sta in container de plastic pe rafturi, le cumpara asiaticele din India, Pakistan ca ele folosesc foarte mult.  

Zilele astea m-am omorat si cu storsul de lamai cu masinuta dar totusi am de strans jumatatea de fruct sa se stoarca bine.   Fructele incep sa cada de pe pom si nu le pot lasa asa cand noi folosim in apa si ceai lamaie multa dar fac si sirop cu apa gazoasa si lamaie ca nu cumparam Coca-Cola, doar Sirop de Coacaze Negre de la arabul.  

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Moama, cum ai descris aici, imi ploua in gura.=P~ Trebuie sa vad ce fac azi sau maine cu mujdei, o sa pun si eu boia.

Mie pe ciuperci (cu sau fara mamaliguta) imi mai place mujdeiul asta cu smantana, si pe conopida fiarta la abur. Peste cartofii prajiti de langa carnea de la gratar, si peste pește.

Cred ca niste pește o sa fac, n-am mai facut demult.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Viata fara usturoi e trist. :tooth:

Totusi, Olga, accentuează, te rog ca usturoiul razuit sta NUMAI CATEVA ZILE. Asta daca nu se oxideaza si devine albastru. Curăț si eu usturoi si ceapa și las la rece sa am cand este nevoie dar nu razalesc niciodata decat atunci cand folosesc. Ca nu e mare branza.

Toamna asta am facut una dupa alta salata conopida cu maioneza foarte light dar cu usturoi din belsug. Uitati de paine ca se poate manca in gogosar sau ardei acea salata. 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
10 hours ago, Motorină said:

Eu n-am unde să mă mai vaccinez, iar tu ești liber să circuli așa, neînțepat și nemascat. Deci e gata. 

Zi de sosuri, mai bine. 

ca tot vorbesti de sosuri...ia de colea...reteta

BioNTech și Pfizer
Moderna
AstraZeneca
Johnson & Johnson/Janssen Pharmaceuticals
Sanofi-GSK
HIPRA Human Health
Novavax
Valneva

eu sunt liber, nature-pure, m"neata poti utiliza oricare cocktail din cele de mai sus...

P.S. stiu ca regreti, dar vorba ceea, ce poti pierde ? viata? una ai!...

nu poti pierde mai mult decat ai...

 

Editat de Rayn
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
6 hours ago, Rodica` said:

Viata fara usturoi e trist. :tooth:

mama Rodica, cum ii viata fara invaturile esca-i ? asa-i ca-i trist?

daca faci cartofi cu usturoi si dispare gustul si mirosul chiar e trist sa ai covid!

invata de la esca....e si acum pe ecrane chiar cu elon musk cu tot...

Editat de Rayn
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 ore, Rodica` a spus:

Viata fara usturoi e trist. :tooth: Totusi, Olga, accentuează, te rog ca usturoiul razuit sta NUMAI CATEVA ZILE. Asta daca nu se oxideaza si devine albastru. Curăț si eu usturoi si ceapa și las la rece sa am cand este nevoie dar nu razalesc niciodata decat atunci cand folosesc. Ca nu e mare branza.

Nu stiu ce lucrezi, insa eu am avut de scris/type 120 de cuvinte pe minut pe computer fara gresala cand lucram, efort care mi-a distrus mainile de la degete pana la umeri. 

Carpal Tunnel Syndrome se numeste conditia de la efort repetativ si sufera toate secretarele si friendly users al computerului. 

Pentru mine este MARE branza orice miscare al degetelor ca nu vreau iar sa ajung iar ACOLO.   

Usturoiul din China de obicei se inverzeste ca are un chimical  sa reziste la stocare si transport.   Aici eu cumpar de la producatori locali, sint festivaluri toamna al usturoiului, ardeilor iuti si altori legume ca lumea sa cumpere mult sa fie mai putin de depozitat in locuri cu A/C care deloc nu sint ieftine.   Din Pacate nu sint in Arizona ci in New Mexico, California si in Statele din nord-west american.   Fostii colegi al sotului ne cumpara si ne aduc ca ei circula mai mult decat noi si cu cat cumpara mai mult, cu atat este mai ieftin marfa, deci au tot interesul. 

Acesti usturoi cu coaja roz spre mov, nu lasa culoare albastru sau verde, m-am dus la frigider sa verific in 2 sticlute mujdeiul ce-l am deja facut de 3 zile cel putin. 

La TV s-a vorbit odata despre usturoiul care-si schimba culoare si ne-au explicat ca pentru a le "steriliza" sa nu se incolteasca in timp de transport si depozitare sint folosite acele chimicale si au recomandat sa se scoata partea din mijloc care deja sint transformate in frunzulite ca si in cratita au colorat mancarea si LUMEA a reclamat la Camera de Comert, credeau ca ne otravesc ALIENII.      

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Rayn a spus:

invata de la esca....e si acum pe ecrane chiar cu elon musk cu tot...

Nu oricine apare langa muschii lui Elon :lol2:  treb'e sa aibe pe "vino-n-coa"!!! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
51 minutes ago, The Unknown said:

Nu oricine apare langa muschii lui Elon :lol2:  treb'e sa aibe pe "vino-n-coa"!!! 

si uite-asa, voi astia covidati si vaccinati/injectati v-ati strans intr-o cutiuta...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Rayn a spus:

eu sunt liber, nature-pure, m"neata poti utiliza oricare cocktail din cele de mai sus...

Prea liber, chiar.

Mai sus iti spuneam ca nu mai am unde sa imi bag doza. Unde dumnezo' mai gasesti tu bunatatile alea?

Dezinformare ambulanta sedentara ce esti.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 ore, The Unknown a spus:

Nu stiu ce lucrezi, insa eu am avut de scris/type 120 de cuvinte pe minut pe computer fara gresala cand lucram, efort care mi-a distrus mainile de la degete pana la umeri. 

Carpal Tunnel Syndrome se numeste conditia de la efort repetativ si sufera toate secretarele si friendly users al computerului. 

Pentru mine este MARE branza orice miscare al degetelor ca nu vreau iar sa ajung iar ACOLO.   

Usturoiul din China de obicei se inverzeste ca are un chimical  sa reziste la stocare si transport.   Aici eu cumpar de la producatori locali, sint festivaluri toamna al usturoiului, ardeilor iuti si altori legume ca lumea sa cumpere mult sa fie mai putin de depozitat in locuri cu A/C care deloc nu sint ieftine.   Din Pacate nu sint in Arizona ci in New Mexico, California si in Statele din nord-west american.   Fostii colegi al sotului ne cumpara si ne aduc ca ei circula mai mult decat noi si cu cat cumpara mai mult, cu atat este mai ieftin marfa, deci au tot interesul. 

Acesti usturoi cu coaja roz spre mov, nu lasa culoare albastru sau verde, m-am dus la frigider sa verific in 2 sticlute mujdeiul ce-l am deja facut de 3 zile cel putin. 

La TV s-a vorbit odata despre usturoiul care-si schimba culoare si ne-au explicat ca pentru a le "steriliza" sa nu se incolteasca in timp de transport si depozitare sint folosite acele chimicale si au recomandat sa se scoata partea din mijloc care deja sint transformate in frunzulite ca si in cratita au colorat mancarea si LUMEA a reclamat la Camera de Comert, credeau ca ne otravesc ALIENII.      

Te rog sa ma scuzi. Eu pun la treaba si pe colegii de apartament la aceste munci, nu te supara. Sa curete usturoi, ceapa, ardei, morcovi, mere... da ce-are? Ca nu le scade nivelul politic. Comenteaza si se trag pe fese dar ... la tăți ni greu da” nu la fel.

:baby:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×