Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

3 hours ago, Rayn said:

Asta-i retorica vaccinista care nu mai are fundament....

 

Asta-i doar retorica ta. Care n-a avut fundament încă de la început.

Nu incriminează cifrele, decât pe ăia care nu le înțeleg și le interpretează total aiurea, trâgând concluziile că vaccinarea e malefică! :biggrin:

3 hours ago, Rayn said:

 

iata situatia vaccinarii, situatie oficiala, in statele vest-europene la data de 14 ianuarie 2022

 

iata situatia, tot oficiala, a infectarilor in aprox aceleasi state vest-europene

...concluziile converg in alta directie!

Ok, să zicem că-i corect. Oricum, situația infectărilor de acum vreo două zile am prezentat-o și eu mai sus.

Desigur, concluziile decurg cu totul în altă direcție decât aceea de care ești obsedat!

Fă un mic efort. Uite în direcție converg concluziile, anume în direcția că vaccinarea îți conferă o protecție de cel puțin de zece ori mai mare.

 

Uite aici, e foarte simplu, pentru a vedea procentul de morți din cei infectați, 

din țările nevaccinate, comparativ cu țările vaccinate. 

Analizăm  și calculăm datele despre coronavirus, începînd cu 01.03. 2021 (adică data de la care se presupune că a început să aibă cât de cât efect procesul vaccinării) și până în momentul vorbirii, adică 15.01.2023. Facem analiza pentru două grupuri de țări:

A. Țări vaccinate în proporție de 70-75%, precum UK, Franța, Spania, Olanda, Portugalia, Danemarca. 

B. Țări vaccinate în proporție de aproxim. 50% și mai jos, precum: Polonia, Rusia, Ucraina, România, Bulgaria. 

Și avem: 

A.

Țări vaccinate în proporție de peste 70-75%...................Numărul de decedați raportat la numărul dr de infectări 

UK.......................................................................................1: 383

Franța..................................................................................1: 259

Spania.................................................................................1:234

Danemarca.........................................................................1: 797

Suedia................................................................................

Olanda.................................................................................1: 438

Portugalia............................................................................1: 358

Adică, a se citi: Un decedat, din 234 sau 797 de îmbolnăviți. 

 

B.Bun. Să mergem în câteva țări vaccinate numai  în proporție de aproxim 50% sau mai jos.

Țări vaccinate în proporție de 50% sau mai jos...................Numărul de decedați raportat la numărul dr de infectări 

Polonia..................................................................................1:44

Rusia.....................................................................................1:28

Ucraina.................................................................................1: 33

România...............................................................................1: 30

Bulgaria................................................................................1: 26

 

Concluzia?

Este foarte clară pentru cine dă doar un clic distanță!

Anume că în țările vaccinate, chiar în ciuda creșterului numărului de cazuri odată cu intrarea pe scenă a variantei omicron, raportul dintre numărul de morți și cei infectați, de când a început vaccinarea,  este  cuprins undeva între 1: 234 și 1: 797. A se citi: un mort din 234 de cazuri de îmbolnăviri/infectări sau un mort din797 de îmbolnăviri/infectări.

Iar în țările nevaccinate, raportul este undeva pe la 1:26 și 1:44. Adică.un mort la 26 de îmbolnăviri/infectări sau un mort la 44 de îmbolnăviri/infectări. Wow!

 

Bun. sper că s-a înțeles de aici că, de când a început procesul vaccinării, nevaccinații care au murit de covid, au fost de 10-20 de ori mai mulți decât  vaccinații care au murit de covid. Iar procentul vaccinării din diferitele țări demonstrează acest lucru. 

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, titi_greucean said:

Care mai e ratiunea pentru restrictii la 30 decedati per diem? Unde e marele val mortal prevestit de jurma? Nu vom trece de 15000 cazuri pe zi. Deja s-a ajuns la platou. 

Stai, nu te bucura prematur!

În primul rând, varianta omicron e mai ușuară, ok. 

În al doilea rând, încă suntem departe vârf. Nu știu dacă vârful va fi pe la 15 000, cum estimezi tu sau mai sus de 20 000! Oricum, să ne bucurăm noi  dacă or fi cât mai puțini internați și morți!

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 40 minute, titi_greucean a spus:

Acum o saptamana am avut crestere saptamanala 300%, saptamana asta avem crestere saptamanala 50%. Este clar ca am atins varful. Isi baga Jurma unghia in gat. 

Bine, dar pentru orgoliul lui Vriies, procentele astea sunt complet insuficiente.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, titi_greucean said:

Acum o saptamana am avut crestere saptamanala 300%, saptamana asta avem crestere saptamanala 50%. Este clar ca am atins varful. Isi baga Jurma unghia in gat. 

Poi, n-am atins vârful. Tu însuți ai spus, cu o postare mai sus, că vârful va fi pe undeva pe la 15 000 de noi cazuri zilnice. Ai uitat ce-ai postat sau cum?

Măi, omule. Datele sunt așa, înșirate pe ultimele zile:

11 inuarie: 8 861 de cazuri noi zilnice;

12 ian: 8 600;

13 ian: 9 875;

14 ian: 9 884;

15 ian: 10 062.

16 ian: 7595.

Dar a fost weekend, da? Io chiar m-aș bucura să se fi înșelat toți, inclusiv eu, adică să să fi atins deja „vârful” și de luni sau marți s-o luăm în jos cu noile cazuri zilnice de coronavirus! Dar stai să vedm cum va fi și săptămâna viitoare, de luni sau marți încolo.

42 minutes ago, adal* said:

Bine, dar pentru orgoliul lui Vriies, procentele astea sunt complet insuficiente.

Ce-ți spun ție acele procente, de care văd că ești foarte încântat, dragă adal*? Tu habar n-ai despre ce e vorba, însă îți place teribil să-ți dai cu presupusul și să faci tot timpul aprecieri la persoane! Ce să faci și tu? Atâta poți, atâta faci! :laugh:

Stai să vedem cum va decurge în viitorul imediat apropiat presupusa descreștere a cazurilor de coronavirus, pe care unii  o estimează și mai discutăm...

 

 

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 minute, Vriies a spus:

Ce să faci și tu? Atâta poți, atâta faci!

Iar esti crispat. Nu stiu ce ai de la o vreme, dar esti foarte intepat.

Unde naiba te-au intepat aia cu vaccinul?:smile:

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Just now, adal* said:

Iar esti crispat. Nu stiu ce ai de la o vreme, dar esti foarte intepat.

Nu sunt înțepat mai mult decât tine, însă când faci glume proaste și neinspirate pe unele chestii pe marginea cărora te dovedești a fi habarnatist, sigur că vin cu explicații pe care și-un copil de clasa a opta le-ar înțelege. :smile:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 14 minute, Vriies a spus:

Poi, n-am atins vârful. Tu însuți ai spus, cu o postare mai sus, că vârful va fi pe undeva pe la 15 000 de noi cazuri zilnice. Ai uitat ce-ai postat sau cum?

Măi, omule. Datele sunt așa, înșirate pe ultimele zile:

11 inuarie: 8 861 de cazuri noi zilnice;

12 ian: 8 600;

13 ian: 9 875;

14 ian: 9 884;

15 ian: 10 062.

16 ian: 7595.

Dar a fost weekend, da? Io chiar m-aș bucura să se fi înșelat toți, inclusiv eu, adică să să fi atins deja „vârful” și de luni sau marți s-o luăm în jos cu noile cazuri zilnice de coronavirus! Dar stai să vedm cum va fi și săptămâna viitoare, de luni sau marți încolo.

Ce-ți spun ție acele procente, de care văd că ești foarte încântat, dragă adal*? Tu habar n-ai despre ce e vorba, însă îți place teribil să-ți dai cu presupusul și să faci tot timpul aprecieri la persoane! Ce să faci și tu? Atâta poți, atâta faci! :laugh:

Stai să vedem cum va decurge în viitorul imediat apropiat presupusa descreștere a cazurilor de coronavirus, pe care unii  o estimează și mai discutăm...

 

 

Saptamana viitoare vom avea mai putine cazuri decat saptamana care tocmai s-a scurs. Asta e trendul scade puternic crezterea si devine negativ. 

ca e 10.000 sau 15.000 nu are nici cea mai mica  importanta. Ideea e ca suntem aproape pe panta descendenta. in conditiile in care sunt tari puternic triplu vaccinate cu 400.000 cazuri pe zi. 

Deci gata si cu maretul val 5.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oki, să așteptăm să vedem cum vor mai evolua cazurile de covid și săptămâna viitore, adică, să vedem dacă alde titi și adal au avut dreptte în estimări, anume că am fi atins deja „vârful” și că o vom lua în jos. Vorba lu adal*, Doamne ajută! 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Vriies a spus:

Vorba lu adal*, Doamne ajută! 

Iar faci glume proaste, ca de obicei?

Stiu ca tu ai vrea ditamai valu'. Nu va mai satura dumnezeu.:smile:

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×