Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Colac peste pupăză, a apărut și varianta/mutația Omicron. Se estimează că 100% aceasta va ajunge și la noi cam de Revelion sau cel târziu în ianuarie.

Octavian Jurma susține că România se aseamănă cu țările din Africa în privința pandemiei:

„Statistica din Africa de Sud ne spune de asemenea că Omicron se răspândește rapid într-o țară în care majoritatea populației a trecut prin boală fără protecție vaccinală. Nu știm cum se comportă Omnicron într-o populație înalt vaccinată, însă știm sigur că România are un profil african nu european în privința vaccinării și a gestionării pandemiei.

Așadar pentru România este o certitudine că Omicorn este o amenințare foarte serioasă pentru cei nevaccinati și o amenințare încă necunoscută pentru cei vaccinați.

Având în vedere că cei trecuți prin boală dobândesc o imnitate premium față de COVID-19, Omicron este un motiv suplimentar să ne vaccinăm dacă am trecut prin boală și să ne facem boosterul dacă ne-am vaccinat.

Prin vaccinare putem transform catastrofă din valul 4 într-un triumf în față valului 5”, conchide expertul.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Amarena a spus:

:lol2: Am râs un sfert de oră. 

Ma bucur. :smile:

Sper sa nu te enervez în cele ce urmează.

Au dat la radio un fragment din predica unui popa din Galați către credinciosi cu ocazia sărbătorii religioase de azi. Atâtea cuvinte sensibile, asa un discurs minunat a ținut popa ala și a îndemnat oamenii sa asculte de doctori și sa respecte regulile.... Nu am mai auzit. S-a rugat și pentru medici, pentru cei bolnavi...Omul are talent. Sau har, cum se mai numește. Mi-au dat lacrimile.

Știu, e de la vârsta. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, The Unknown a spus:

 

Cam asa ar fi si in  Romania daca s-ar aduna multi rinichi ...   

 

Olga, pun pariu ca s-a referit și la America :blow:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
13 minutes ago, Rodica` said:

Sper sa nu te enervez în cele ce urmează.

Au dat la radio un fragment din predica unui popa din Galați către credinciosi cu ocazia sărbătorii religioase de azi.

Păi de ce să mă enervez? Face ce trebuie să facă, presupun, sper că a fost o predică sănătoasă și corectă. Nu știam că e și azi sărbătoare, la Galați sunt zilele orașului, Sf. Andrei (de mâine) e protectorul orașului. Moaște, chestii. 

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu, am crezut ca azi e S'ant Andrei. Mi-am uitat zilele. Ca m-a derutat.. Oare despre ce slujba o fi fost vorba? Posibil sa fi furat startul. 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
17 minutes ago, Amarena said:

Păi de ce să mă enervez? Face ce trebuie să facă, presupun, sper că a fost o predică sănătoasă și corectă. Nu știam că e și azi sărbătoare, la Galați sunt zilele orașului, Sf. Andrei (de mâine) e protectorul orașului. Moaște, chestii. 

 

Amarena a mai luat un „punt”! Face ce face, indiferent ce face, Amarena ia like-uri! Măh, fată deșteaptă, nu contest! 

Cât despre predică sănătoasă, că tot aduseși vorba, ia de aici predica lu Șpagoveanu pe subiect și reacțiile BOR. https://www.antena3.ro/emisiuni/news-hour-with-cnn/reactia-bor-la-indemnul-ips-teodosie-oamenii-sa-refuze-vaccinarea-616954.html

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
36 minutes ago, Rodica` said:

Aoleu, am crezut ca azi e S'ant Andrei. Mi-am uitat zilele. Ca m-a derutat.. Oare despre ce slujba o fi fost vorba? Posibil sa fi furat startul. 

 

Azi e sf. mucenic Paramon, credeam că de asta zici. Se fac slujbe în toate zilele astea, în Galați... cred. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Luni, 29 noiembrie 2021, 15:19 Actualitate 

https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-25212465-lista-statelor-care-fost-descoperite-cazuri-covid-19-noua-tulpina-omicron-virusului-care-ingrijorat-lumea.htm

Lista statelor în care au fost descoperite cazuri de COVID-19 cu noua tulpină Omicron a virusului
Până luni, au fost confirmate cazuri de COVID-19 cu noua tulpină a virusului în țări precum Belgia - acolo unde a fost depistat primul caz din Europa - Cehia, Portugalia, Austria, Germania, Italia, Scoția, Olanda, Canada, Israel, Australia.

 

Nu este suspect faptul ca Statele Unite nu figureaza pe lista?

Editat de Rayn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Amarena a spus:

Azi e sf. mucenic Paramon, credeam că de asta zici. Se fac slujbe în toate zilele astea, în Galați... cred. 

Ce nume de medicament are...

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 22 minute, Rayn a spus:

Luni, 29 noiembrie 2021, 15:19 Actualitate 

Nu este suspect faptul ca Statele Unite nu figureaza pe lista?

Nu știu. Este? 

Am auzit pe la ceva știri ca au și ei deja. Ieri chiar.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×