Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

HOTĂRÂRE nr. 91 din 22.10.2021

https://stirioficiale.ro/hotarari/hotarare-nr-91-din-22-10-2021

Comitetul Național pentru Situații de Urgență adoptă prezenta  HOTĂRÂRE

Art.1 - (1) Se propune interzicerea circulației persoanelor în afara  locuinței/gospodăriei, în intervalul orar 22,00-05,00, indiferent de rata de  incidență cumulată la 14 zile, pentru o perioadă de 30 zile, cu următoarele  excepții: ....

sau

 

Art.2 - (1) Se propune interzicerea desfășurării activității operatorilor  economici care activează în domeniul comerțului/prestărilor de servicii în spații  închise și/sau deschise, publice și/sau private, indiferent de rata de incidență  cumulată la 14 zile, pentru o perioadă de 30 zile, în intervalul orar 21,00- 

05,00. Între orele 21,00-05,00, operatorii economici pot activa doar în relația cu  operatorii economici cu activitate de livrare la domiciliu. ...

tot acolo:

Art.6 - (1) Se propune ca accesul tuturor persoanelor, cu excepția  angajaților, în incintele instituțiilor publice centrale și locale, regiilor autonome și  operatoriilor economici cu capital public, să fie permis doar persoanelor care fac dovada vaccinării, trecerii prin boală în ultimele 180 de zile sau testării, cu obligația  de a verifica la intrarea în locație, prin intermediul certificatului digital al UE privind  COVID-19 

Ei bine, au trecut acele 30 de zile dar masurile de restrictie au ramas.

Ar trebui sa va dea de gandit si voua.

 

Editat de Rayn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stai liniștit ca nu se prea verifica. Poate întra oricine oriunde. Și cu certificate primite pe email de la cine trimite. 

Deci stai cuminte ca nu se respecta. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat in calcul ""neseriozitatea" ca sa nu zic minciuna autoritatilor.

De 20 de luni incoace tot exista masuri care sunt ....uitate acolo..

Editat de Rayn
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Și ți se pare ca cetateanul de rand ar fi mai serios? Mai responsabil? Doar nu crezi ca autoritățile alea sunt venite de pe Luna. Ca și cetățenii sunt. Din rândul acestora provin. 

Una peste alta, nu e greșeală dar stai liniștit ca, repet, nu sunt respectate.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, Rodica` said:

Stai liniștit ca nu se prea verifica. Poate întra oricine oriunde.

Ba nu intră oricine, oriunde. Sora mea a încercat să intre cu test la Romexpo și nu au lăsat-o. A încercat chiar la două intrări. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 56 minute, Amarena a spus:

Ba nu intră oricine, oriunde. Sora mea a încercat să intre cu test la Romexpo și nu au lăsat-o. A încercat chiar la două intrări. 

Sora ta nu a reușit sa obțină un certificat verde de vaccinat? Nu am auzit asa ceva. 

Posibil ca testul era expirat. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce-i spune Certificat Verde???   Este pe hartie verde informatia sau verde este culoarea de trecere libera ...

La noi este pe hartie alba si este un pic mai mare decat palma fara degete.

vaccine-card-shutterstock-1.jpg

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
14 minutes ago, Rodica` said:

Sora ta nu a reușit sa obțină un certificat verde de vaccinat? Nu am auzit asa ceva. 

Posibil ca testul era expirat. 

Ă... nu, nu era expirat, trecuseră mai puțin de 24 de ore de la testare. A zis că n-au lăsat-o să intre doar cu test, avea nevoie de vaccin. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba se intra. La cazare, 10 Persoane, 5 vaccinate, 3 tocmai trecute prin boala, 2 fara nimic. N-a fost nicio problema. La restaurant ieri, acelasi grup, ne-a intrebat de certificat verde, prietenul nostru nevaccinat a zis discret ca sunt 2 in grup fara certificat, ne-a verificat la cativa, iar cei fără certificat au avut treaba la baie sa se spele pe maini cat s-a verificat, s-au intors dupa. Ma bucur in cazul nostru ca suntem in tara lui merge si asa.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×