Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

8 minutes ago, Enki said:

In sfarsit, se spune (se recunoaste de fapt) si pe Antena 3 ca Romania a ajuns in halul asta cu pandemia din cauza dezinformarii cu privire la vaccin pe care au facut-o inclusiv medici. Si intr-un final se anunta masuri impotriva acelor medici care au dezinformat despre vaccin sau care sunt antivaccinisti de-a dreptul. IN sfarsit isi misca curul si Colegiul Medicilor si se implica si el. Abia astept sa ii vad suspendati din functie pe toti nenorocitii aia, se va propune sanctionarea lor imediat, nu dupa luni sau ani de procese.

Am observat și eu că de vreo săptămână și-au schimbat radical punctul de vedere, în special datorită lui Gâdea, și acum sunt pro vaccinare. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inclusiv jegurile alea de la Ghita tv au lasat-o mai moale. In sfarsit si-au dat seama ca e groasă treaba si le mor fanii pe capete.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 18 ore, Rodica` a spus:

Da, Olga, ce faci cu atâtea camere libere? Nu e corect. 

Despre ce scriu aici pe scurt seamana cu antivaccinari.   Cred ca s-a mai vorbit despre cum se cumpara o casa in America, ratele sint pe 30 de ani si n-ai drept sa-ti cumperi ce vrei doar ce-ti achita banca dupa castigul fiecarui.  Nu se dau bani in mana la cumparator, asta cu 35 de ani in urma era IMPOSIBIL de inteles la romani care au sosit prin casatorie sau Loteria vizelor, fara educatie financaiara.  Ca ei vor sa-si cumpere o casa mare noua si frumoasa daca tot au de plata restul vietii, etc.   Altfel inchiriaza apartament modern, adica scump!!!   Timpul a trecut, traim vremuri grele, multi au ramas pe strazi ca in acele blocuri nu le tinea fara plata.   Fiecare voia sa-mi arete mie cine sint ei, desi eu nu sint interesata de asta, nici nu stiam cine sint, le faceam doar actele.   Acum foarte multi se intereseaza sa locuiasca la cineva cunoscut ca altfel e jale.   O viata intreaga au platit chirie de 4 ori mai mult ca mine pe ratele casei si acum sint pe strada.    Mi-au reprosat ca trebuia altfel sa le explic sa cumpere nu sa inchirieze, ca tot ce eu stiam "de la cineva", nu voiam sa le invat si pe ei!!!   Pensiile sint de nimic, n-au sanse  de acum incolo de cumparat nici sicriu  ca primesc si bonuri de masa.   Atunci cand era si ieftin si usor cumparatul,  protestau si tinerii ca ei vor LUX nu cocioaba ca a mea in groapa.  Una a raspandit ca doar de rusinea mea vine la mine ca locuim intr-o groapa!!!  Groapa considerata fata de casa vecina este ca terenul este in panta, deal in coborare si este normal sa fiu mai jos cu 30 de cm, iar cealalata casa la fel este in alta groapa si la capatul strazii este de 1 metru si ceva panta.    Asa vedeau viata doar din punctul lor de vedere si imaginatia imprumutului de la CAR sau cum se numea cu traditia din Romania.  Unii au inchiriat in blocuri vechi sa fie ieftin si daca au primit si munca in curte, chiria era gratuit.   Aceste locuri s-au cumparat de oameni MARI ca Bill Gates si au dat afara pe toata lumea, ca ei darama totul si ridica palate.  Situatia asta domneste pe moment in Arizona, ca sint cativa cu afaceri cu batranii, dar nu toti sint si bogati.   Acesti oameni refuza si vaccinul, voiam doar sa compar cazurile ca seamana enorm atitudinea oamenilor si reactiile lor, ca de ce se da si dobanda la bani si de 3 ori mai mult se da inapoi in 30 de ani si acum sint fara casa, locuiesc cei mai fericitii in vagoane sau asemanator.    

       

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Enki a spus:

Ea vaccinata, el nu. El a ajuns in spital grav, cu covid, nu intubat dar aproape 2 saptamani nu a putut sta fara masca cu oxigen, acum cu plamanii e pe cale de recuperare, dar risca amputarea unui picior. Ea vaccinata, a iesit negativ la ambele teste făcute.

Asta am observat-o si la cazurile de dinaintea vaccinului. Barbatii sunt mai afectati.

Caz 1, vecin: el stare de rau, UPU apoi internat, am vorbit la telefon, avea vocea foarte slabita, ceva diferit de un simplu nas infundat. Si-a revenit repede pe antibiotice, parca. Sotia a stat in izolare si nu a prezentat simptome. Dorm in acelasi pat din cate stiu :laugh:

Caz 2, coleg de serviciu: raceala apoi ATI, a stat cateva saptamani, chiar intubat din cate stiu. A venit cu oxigen acasa, apoi si-a revenit complet, cel putin aparent. Sotia a prezentat doar o raceala, cu care a venit la serviciu :mad:

Caz 3, rude indepartate, au luat-o in vacanta, ea a ajuns la ATI destul de repede insa si-a revenit, el a fost pozitiv asimptomatic, apoi i s-a facut rau (diabetic si cardiac, parca), a murit in cateva ore.

Cele 3 cazuri s-au petrecut anul trecut, cand nu era vaccin si parca nici tulpine. Acum pare mult mai grava tulpina delta, altfel nu imi explic de ce se sperie si tineri de 20-30 de ani, nevaccinati, cand trec prin boala la domiciliu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 hours ago, Enki said:

Inclusiv jegurile alea de la Ghita tv au lasat-o mai moale. In sfarsit si-au dat seama ca e groasă treaba si le mor fanii pe capete.

Te referi la România TV, așa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Vriies a spus:

Te referi la România TV, așa?

Da, i se mai spune si asa cum zici tu. Tot asa cum Latrinei tv i se mai spune si antena 3.:lol2:

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
6 minutes ago, Enki said:

Da, i se mai spune si asa cum zici tu. Tot asa cum Latrinei tv i se mai spune si antena 3.:lol2:

Mda. Totuși, hai s-o lăsăm așa, pentru că sunt mii de oamni care se uită pe Antena 3 sau pe România TV.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 minutes ago, Enki said:

Sunt chiar milioane, dar asta nu le face sa fie televiziuni de calitate. :o:

Mda, ok. Și tu te mai uiți și io mă mai uit, chiar dacă nu sunt televiziunile noastre favorite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Normal. La fel cum nu citesc doar ce scriu cercetatorii si medicii despre covid si vaccinuri, ci iau si pulsul din tabara antivaccinista. Cat mai au puls.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×