Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 8 ore, Vriies a spus:

Datorită numărului mare de decedați din ultimele zile, în raport atât cu populația cât și cu numărul de cazuri active, cred că am ajuns deja caz de studiu, atât pentru Europa cât și pentru restul lumii. 

Azi am fost la doctor, si mi-a dat "booster shot"-ul contra Pneumonie, dar ca de obicei era fara masca daca se ocupa cu pacientii cunoscuti de 27 de ani ca mine.   Vaccinul este parte de prevenire al COVID si alte boli respiratorii, 2 vaccinuri am luat la timpul lor, ca este un program la ce varsta se ofera pe care, contra multe boli, iar eu sint foarte updated la acest capitol.   Ma doare bratul, capul, ma simt somnoroasa, dar trece pana maine.  Cat mai traiesc, nu mai treaba cu acea boala si nici de alt vaccin decat pentru ce mai este pe lista traditionala, contra alte boli, inainte sa fi aparut Covid.

Doctorul, azi si-a adus si cainele la munca,  unu de mare marime, blonda cu parul lung pe gat, il urmarea peste tot.   L-am salutat si am vorbit cu animalul cum fac si cu pisicii nostri.   Altfel statea in arhiva si se uita la TV mi-a spus secretara dar voia sa ma vada si sa-mi arete unde sa merg, ca sint mai multe camere de consultatie!!!

Am mai vazut caine la "doctorul de picioare" Orthopedist,  dupa accidente in special se ocupa cu dureri de toate alea, dar dormea intr-un cuib cumparat langa receptionista.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parcursul șoșocist, preluat. 

 

Cum te mierlește COVIDUL în 10 pași :

 

1. Crezi că e o răceală, stai acasă, bagi usturoi, lămâie, pălincă, paracetamol și antibiotice după ureche, după niște comentarii la știri cum că medicii sunt criminali.

2. Pentru că răceala asta nu e o răceală, simptomele nașpa apar după câteva zile bune. timp în care te mai întâlnești cu alți oameni, ce dreak ’ e o răceală, mai bagi două pălinci și o fiartă că o să treacă.

3. După 5-7 zile începi să tușești ca o drujbă chinezească și simți că nu-ți mai ajunge aerul în plămâni.

4. E groasă treaba, ne riscăm și sunăm la 112 să vină medicii ăia criminali de s-o putea azi.

5. Ambulanța întârzie,o zi două,că-s criminali,nu că trebuie să meargă și la alții ca tine.

6. Ajung într-un final și te duc la spital, la ABATOR.

7. Acolo aștepți, îți întâlnești camarazii de război cu masca de oxigen ca pe avioanele de vânătoare și colegii medici virusologi absolvenți la Feizbuk University.

8. Armata sistemului imunitar pregătește furtuna de citokine (un răspuns extrem de puternic al sistemului imunitar care provoacă inflamații puternice pentru a se putea lupta cu intrusul, cu virusul). Acest fenomen “furtuna de citokine” se studiază de peste 20 de ani și a fost principala cauza a mortalității la SARS , MERS și probabil la gripa spaniolă acum 100 de ani.

9. Pentru că organismul tău de dac care a pus gaura în macaroană e foarte puternic, chiar el te omoară.

10. Mori...te duci la Dzeu sau la cel cu coarne .Tot neamul tău de pozitivi liberi vor spune că medicii te-au omorât, că poate așa a vrut Dumnezeu.Prietenii îți postează pe facebook “Dumnezeu să te ierte! Medici criminali!”. Și tot așa, dar nu înțeleg de ce usturoiul nu te-a ajutat, de ce totuși ai apelat la “medicii criminali” în ultimul moment.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Medicul Valeriu Gheorghita, coordonatorul campaniei de vaccinare, a declarat ca vaccinarea cu schema completa reduce de cel putin 20 de ori riscul de deces.     ″In momentul de fata, cel mai bun tratament impotriva COVID-19 este vaccinarea. Nu avem alta solutie. (…) Vaccinarea cu schema completa reduce riscul de deces de cel putin 20 de ori. Nu exista niciun medicament care sa faca acest lucru in momentul de fata pentru COVID-19. Persoanele de peste 60 de ani au risc de o suta de ori mai mare sa moara din cauza COVID-19, comparativ cu cei din grupa de varsta 16-39 de ani”, a declarat medicul militar.     Exista o miscarea anti-vaccinare pentru ca “miscarea pro-vaccinare este timida”.

https://ziareonline.ro/anuntul-de-ultima-ora-facut-de-medicul-militar-valeriu-gheorghita-in-momentul-de-fata-cel-mai-bun-tratament-impotriva-covid-19-este.html?utm_source=ziareonline1+pe+gandul&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sotul unei cunostinte, 49 de ani, a facut covid prin primavara, o forma usoara. Nu s-a mai vaccinat,, ca s-a bazat pe faptul ca a trecut prin boala si are anticorpi si imunitate, nu ca e neaparat antivaccinist, iar acum e in coma, dupa ce a facut din nou covid.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

16 110 de noi cazuri de  persoane infectate și 448 de decese. Din cei  448 de pacienți decedați, 412 erau nevaccinați (92%) și 36 vaccinați (8%). Din cei 36 de decedați care erau vaccinați, 35 prezentau comorbidități.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
15 minutes ago, Motorină said:

Am stat eu mai putin pe net, sau a scazut glasul anti-civilizatilor? 

Poi, probabil că, deocamdată, sunt prea mulți morți și prea multe cazuri la ATI pentru prea multe comentarii. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 34 minute, Motorină a spus:

Am stat eu mai putin pe net, sau a scazut glasul anti-civilizatilor? 

Dap. Le-a cam pierit croncănitul pe fb.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 21 ore, Enki a spus:

44.000 persoane vaccinate cu doza 1 azi.

Presimt ca va fi mare inghesuiala cand o sa imi fac eu doza 3.

62.500 persoane vaccinate cu doza 1 azi.

aproape 100.000 de persoane vaccinate azi in total, cu dozele 1, 2 sau 3.

Editat de Enki
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×