Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vriies,....este mai presus de tine, de logica de ratiune...

Eu unul nu am incredere in ceea ce se intampla!

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
10 minutes ago, Rayn said:

Vriies,....este mai presus de tine, de logica de ratiune...

Eu unul nu am incredere in ceea ce se intampla!

 

Aici nu mai e vorba de a avea încredere, ci de a accepta situația evidentă. Oamenii mor de covid și neîncrederea în sistemul sanitar este justificată. Totuși, când n-ai încotro, ajungi la ATI și nu-ți mai rămâne decât să te rogi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi s-au raportat peste 2700 de noi contaminati si 175 de morti dar este statistica a 3 zile, insa oamenii nu prea mai poarta masaca niciunde, observ oriunde merg.   In parcari deloc desi se plimba lume multa acolo si nici in magazinele mari doar unele din personal, clientii foarte rar!!! 

Am vorbit cu cineva la telefon local, care este bolnava dar nu de COVID desi are boli respiratorii din copilarie, are 84 de ani.  Este vaccinata si tratata in spitale pentru o zi daca are nevoie de oxigen sau altceva, dar incepe sa simta multiple simptome de oboseala corporala si-i e frica ca va muri.   De maine i se asigura o persoana permanenta sa stea langa ea, sper sa nu fie grava situatia ca pe zi ce trece se scurteaza lista deja scurta al cunostintelor.     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mno.

Dupa anuntul lui Iohannis oscilez intre sa va f*t in gura de idioti - atat antivaxxeri cat si aia din ministerul educatiei si comitetul national pentru situatii de urgenta, care in loc sa continue scoala online, au dat vacanta 2 saptamani si pentru clasele gimnaziale si de liceu - si foarte bine ati facut CNSU ca le restrictionati circulatia retarzilor antivaccin si nu ii mai primiti nicaieri fara vaccin sau test pcr negativ. Acum in pastele mamilor voastre - APLICATI DRACU masurile si VERIFICATI sa fie respectate, si dati amenzi acolo unde nu se respecta. Sa nu mai mearga cu clasicul romanesc "merge si asa".

Si acum asteptam sa ne anunte ce se mai inchide.

Editat de Enki
  • Like 3
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumim pentru anunțuri, Enki. Eu am înțeles din cele spuse de tine care sunt restricțiile. Mai sunt și altele? :balloon:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai, inca nu au fost anuntate oficial. Doar a zis Iohannis ca vor fi restrictii de luni, dar nu a specificat altele decat cele pt nevaccinati, un sneak peek. Astept sa vad daca se inchide ceva, daca se interzic evenimente, cinema, alea alea.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

44.000 persoane vaccinate cu doza 1 azi.

Presimt ca va fi mare inghesuiala cand o sa imi fac eu doza 3.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi în România,  17 158 de noi cazuri și 423 decedați. Dintre decedați, 390 erau nevaccinați (92%) iar 33 erau vaccinați (8%). Din cei 33 de decedați care erau vaccinați, 32 prezentau comorbidități.

Datorită numărului mare de decedați din ultimele zile, în raport atât cu populația cât și cu numărul de cazuri active, cred că am ajuns deja caz de studiu, atât pentru Europa cât și pentru restul lumii. 

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 hours ago, Enki said:

Mno.

Dupa anuntul lui Iohannis oscilez intre sa va f*t in gura de idioti   - atat antivaxxeri cat si aia din ministerul educatiei si comitetul national pentru situatii de urgenta, care in loc sa continue scoala online, au dat vacanta 2 saptamani si pentru clasele gimnaziale si de liceu - 

...

Mda, însă ai grijă să porți mască! :laugh:

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×