Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

mie mi-e teama sa imi fac doza 3. nu sunt impotriva vaccinarii, dar ma tem ca o sa-mi dea organismul peste cap.

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai tu daca ai zis de inceput de boala autoimuna, ar trebui sa te consulti cu cativa medici inainte, sa auzi mai multe pareri.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din Noiembrie se va putea calatori in State din EU cu actul de Vaccinare si test de Covid nu mai vechi de 3 zile, dar d-zeu cu mila, ne-au zis la stiri, ca se poate intampla multe la intoarcere in State sau al Europeenilor de intrat in America, daca produc acte false.   Data exacta nu s-a spus, insa eu nu ma duc inca niciunde ca va fi asa de aglomerat si aeroportul, si n-am chef, mai bine ma joc cu retetele mele, umplu curcanul, fac sarmale, piftie, etc., intind foi de paste pentru fettuccini si din aste activitati fara virusi, plus mangai pisicii!!!

La noi s-a spus ca doar anumite persoane mai invarste au nevoie de al 3-lea vaccin care vor fi anuntate, cred ca de aceea azi ne interoga despre mai multe la un doctor. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

m-am consultat. aproape degeaba. 

trebuia sa ma consult eu mai mult cu articolele stiintifice internationale, chiar daca nu sunt in domeniul meu. 

Unul din 2012 chiar spune ca NU se recomanda niciun fel de vaccin la persoanele care au boli autoimune, ca sa nu mai spun ca multi nici nu stiu ca au asa ceva, macar pe cele comune. Si nicio informare pe tema asta nu se face.

Dar nu e vorba numai de asta, sunt pragmatica. Evaluez riscurile, pentru ca in caz de teren autoimun nu se ,,recomanda'' nici sa te virusezi.

Sunt intr-o mare dilema, oricum. Pentru ca nu pot garanta nici ca mi s-au agravat simptomele din cauza vaccinului, dar nici nu pot exclude ipoteza.

Editat de Stu'
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o prietena care are poliartrita reumatoida autoimuna de ani de zile, ia o tona de medicamente zilnic. Ea s-a vaccinat cu ambele doze, inca nu am vorbit cu ea sa o intreb de a treia. La ea nu a avut efecte secundare, sau sa ii influențeze boala in mai rau. Dar fiecare boala autoimuna e cu specificul ei. Ar trebui sa cauti articole exact pentru ce ai tu.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma gandesc ca si fara a treia doza retine ceva informatie organismul despre virusul asta salbatic si nu voi face o forma grava.

Daca fac, aia e. Cu totii ajungem sa iesim pe usa cu picioarele inainte intr-o zi.

Plus ca ma enerveaza f tare treaba asta cu certificatele verzi, incompleta.

Frate, daca X intra testat, negativ, si iese infectat de tine netestat, dar vaccinat ...ce dracu am facut? frectie la picior de lemn, doar incurajam aparent pe mai multi sa se vaccineze. concret, nu ii salvam pe cei vulnerabili cu nimic, tot in casa ii tinem. 

 

 

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am și eu la fabrica o singura colega care se califica la doza 3. Însă e însărcinată, nu știu dacă va face. 

Restul care ne-am califica din pdv temporal... mai peste 3 luni, dacă a mai fi sa fie. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

România, sub cod roșu de COVID. E interzis să ieși din casă. Reguli noi în aceste zone

https://www.capital.ro/romania-sub-cod-rosu-de-covid-e-interzis-sa-iesi-din-casa-reguli-noi-in-aceste-zone.html 

"Cod roșu de COVID. După ce Bucureștiul a depășit rata de infectare de 3 la mia de locuitori, a venit și rândul unui alt județ important să fie lovit crunt. Rata de infectare este în creștere în județul Ilfov.    21 de localități au depășit pragul de 3 la mie, în condițiile în care marți erau doar 15.    Conform datelor publicate, miercuri, pe site-ul Prefecturii Ilfov, cea mai mare incidență este în Afumați – 6.29."

*Nu prea inteleg cat este de interzis de iesit din casa ca Enki si-a trimis copiii la scoala pe jos din cate am inteles.    "Afumati" ... care-i surpriza???  au fumat cam mult acolo si s-au afumat locuitorii pana-s plini de COVID.   Este extension al zonei de Lux Colentina pe harta.   Mai bine era daca lasau Mlastina in pace comunistii, ar fi dat alt aspect orasului.                      In 1967-68 au inceput sa distruga natura comunistii pentru a ridica acele blocuri, sa mute localnicii nedoriti de acolo in Ferentari.* 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Codul rosu intra cand se trece de 3 la mie rata de infectare. Se restrictioneaza accesul la anumite activitati, care devin conditionate de certificatul verde (vaccin, test negativ, dovada trecerii prin boala).

Inca nu suntem in cazul de mai jos, Bucurestiul, ca sa nu mai putem iesi din casa noaptea.

1. în toate localitățile unde incidența cumulată la 14 zile este mai mare de 4/1.000 de locuitori și mai mică sau egală cu 7,5/1.000 de locuitori se interzice circulația persoanelor în afara locuinței/gospodăriei în zilele de vineri, sâmbătă și duminică în intervalul orar 20,00-5,00, cu următoarele excepții:

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda, la noi continuă creșterea galopantă a noilor cazuri zilnice de îmbolnăviri. Am ajuns azi la peste 7 000 de noi cazuri zilnice.

Exceptând UK și Rusia, noi și Serbia, care are și ea în jur de 7 200 de noi cazuri zilnice, suntem „fruntași” în Europa din acest punct de vedere. Însă, din nefericire, avem și o supremație. Anume, în privința deceselor. În timp ce sârbii au avut 35-37 de decedați pe zi, la noi se înregistrează 97-130 de decedați pe zi. Probabil că am ajuns țara din Europa care raportează cei mai mulți morți de covid, raportat la numărul de cazuri. Ce să însemne asta? O raportare aiurea? O spitalizare sub orice critică și la pământ? Oricum ar fi, parcă mă încearcă un sentiment de rușine și de tristețe...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×