Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mda, suntem cam printre ultimii, având în vedere că valurile cam vin dinspre vest către est. Totuși, întrebarea e: „Dacă respectiva campanie de vaccinare din România ar fi fost mai eficientă, am mai fi avut atâtea cazuri de covid și, mai ales, atâtea cazuri de decedați?”. Mă întreb și io, na, la ceas de seară. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai UK, Israel si altii au aviut cresteri comparabile chiar daca aveau un mare procentaj de vaccinare.

sa vadem cat tine si ce amplitudine o sa aiba.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E-adevărat ce zici și pare a fi un paradox, la prima vedere. UK vaccinată actual în proporție de 65 % și Israelul vaccinat actual în proporție de 63%. De fapt Israelul a fost prima țară care a atins repede pragul de 60% vaccinați, apoi, ce să vezi, rezistența restului populației și-a spus cuvântul și vaccinarea a stagnat. 

O explicație plauzibilă pentru situațiile din UK și Israel ar fi că:

În UK sunt foarte mulți rezidenți care provin din India, Pakistan etc, nevaccinați și care au adus și proliferat celelalte „varietăți” de covid, iar israelienii călătoresc mult sau din cauza turismului au venit mulți care au adus celelalte variante de covid. Nu știu, zic și io. 

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bucureștiul a trecut de 3 la mie. Hai sa vedem ce se intampla cu scolile.

Cimpeanu zisese ca elevii vaccinati vor putea merge in continuare la scoala, si doar de la 6 la mie toti online. Sper sa se tina dreacu de cuvant, ca de cand e ministru numai tampenii a zis si a facut, asta ar fi prima decizie buna a lui.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La noi n-au fost decedati aseara la stiri cand ne-au raportat doar depistati pozitiv in jur de 2020.   

Cu Cresele este mare problema locala ca toate sint private, n-au fost altfel niciodata in America din cate am auzit.        

Si nepotul sta acasa pana se clarifica daca s-a adus in Cresa unde ele merge virus de acasa sau nu, si nu mi-au spus fiul de rezultaul copilului dupa testul de Sambata.  

Deloc nu prezinta semne de boala, se joaca si este asa de fericit cu parintii!!! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ups. My mistake. Inca nu a trecut de 3 la mie, e 2,91.

Considerati ca am facut postarea anterioara maine.:lol2:

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si din nou sa incepem ziua cu o stire despre o "amazing mom of 4" antivaxx, antimasca, care a decedat de covid.

https://www.sacbee.com/news/coronavirus/article254419583.html?fbclid=IwAR2OlU6l7RkdH2j7B_EKTZmwtVmsZxPDDl-t9wktmAOSt2TJel3bGDcOwBk

Pusese cu mare mandrie rama la poza de profil fara masca, fara botnita, nevaccinata, nu mai tem. Bravo, fata, asa, fii a freethinker.

image.thumb.png.5877ab34f480f3d1d3aaba599a132d6b.png

image.png.300b37b127bc24065f52e7a5c33b9cdf.png

Editat de Enki
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum chiar a trecut de 3 la mie Bucurestiul. Asteptam sa vedem ce se intampla cu scolile.

Daca ar fi dupa mine, le-as lasa deschise si dupa 6 la mie. Ce-o fi o fi. Trebuie sa rupem odata pisica in doua.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai nu e chiar asa. eu ma gandesc serios ca ma indrept vertiginos spre depasirea perioade de garantie de 6 luni..

ca sa nu mai vorbim ca nu mai sunt locuri la ATI, iar din spital cine isi mai poate trimite copiii la scoala?

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deja s-a anuntat ca cine va dori, poate sa faca doza trei. Eu sunt curioasa daca doza a treia de Pfizer va fi o varianta adaptata sa fie eficienta si la delta, sau e tot din lotul initial. De fapt, si din lotul vechi daca e, tot un boost de anticorpi iti da, dar era bine sa fie o versiune updatata.

In rest, nu ma intereseaza de locuri la ATI, cine nu s-a vaccinat, inseamna ca si-a asumat deja. mai ales ca tot ei sunt astia cei mai vocali, sa se dea drumul la tot, deschideti tot, libertate. Hai cu libertatea.

 

Editat de Enki
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×