Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acuma nu e generala treaba. La unii durează mai mult imunitatea de la vaccin, la unii mai puțin.

Ca să fii cât de cât blindat ar trebui o doza la 6 luni.  Blindat în sens de forma grava. As face asta și pe bani, normal. 

Cum zicea Fiero, gena dictează, de fapt. Poți sa ai 15 vaccinuri și sa mori de Covid dacă genetic ești deficitar. 

Și mai e stilul de viata și norocul... Dumnezo ne ajute. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 minutes ago, Rodica` said:

Și alea. Sau masca și distanțare ca alea e sigure.

Numa taxele si moartea sunt sigure pe lumea asta.

Da, toate bune, azi am facut tort, "facem" 19 ani maine-poimaine (asta cu "avem", "facem" "dregem".. priceless). Pe  23, de fapt, dar sarbatorim maine, la comun cu nepoata. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 32 minute, Amarena a spus:

Numa taxele si moartea sunt sigure pe lumea asta.

Da, toate bune, azi am facut tort, "facem" 19 ani maine-poimaine (asta cu "avem", "facem" "dregem".. priceless). Pe  23, de fapt, dar sarbatorim maine, la comun cu nepoata. 

Acum am platit Taxa de Proprietate = casa, ca pe fiecare categorie de proprietate vine in alt plic la alta data, care cum a stabilit Anul Fiscal ... dar s-a scumpit si e de plata urgent, altfel vine cu amenda numit "Compound Interest" si au ei metoda sa intreaca repede valoarea casei stabilit de ei, nu de agentii imobiliari, si ti-l confisca!!!  De aici se ajunge repede pe strada ca cine te vrea???     

Si noi trebuia sa celebram primul Birth Day al nepotului azi, dar s-a anulat ca parintii unui copil unde lucreaza au fost testati si sint pozitivi, ca atare s-a recomandat sa nu fie in contact nici alti copiii cu necunoscuti sa se depisteze mai repede de unde provine virusul.   Acel copil va fi testat nu stiu cand dar si parintii ca de multe ori e alarma falsa si cu asta, dar noi am ramas acasa si totul s-a anulat pentru o alta data ... dupa ce ca nu l-am vazut de 6 saptamani, cine stie cand va fi urmatoarea intalnire.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 ore, Vriies a spus:

Numărul noilor cazuri zilnice a ajuns la 5388.     5,388 new cases and 97 new deaths in Romania

Am o cunostinta din Ungaria care din nastere sufera cu plamanii, sangele nu-i destul de oxigenat, are Astma si sange coagulat in vene si artere, are 85 de ani si se mira si ea ca n-o ia nici COVID'u??? ... ca deja s-a plictisit de viata!!!   Cea mai mica sora al mamei sala inca traieste la Budapesta, are 102 ani, nu se poate spune ca doar pe batrani secere nemilos acest virus.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai cu un ochi pe meci, mai cu un ochi pe net, mă uitam așa la cazurile de covid de pe mapamond, că nu se mai termină dreak odată cu covidu ăsta. Interesant e că mai peste tot pe mapamond cazurile de covid din acest ultim val, să-i zicem așa, au cam stagnat sau au început să scadă în ultimele zile. Mă rog, cu unele excepții. De exemplu, în Americi, scăderi ușoare în SUA, Canada sau Mehico sau evidente în mai toate țările din America de Sud. Mai departe, am dat prin Asia...Și aici stagnări și scăderi cam peste tot, cu mici excepții cum ar fi Turcia, Filipine și Vietnam. Apoi am ajuns bineînțeles și-n Europa. Aici stagnare sau scădere ușoară în UK, apoi scăderi evidente în majoritatea celorlalte țări. Dar mai sunt și excepții, anume...ghici? Patru pe care le-am găsit io sunt Ucraina, Serbia, Muntenegru și România, țări în care noile cazuri de covid cresc în mod galopant. Mai departe, în Africa și Oceania nu m-am mai dus, că m-am opintit într-o bere. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×