Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

O sa fim in plin val 4 in septembrie, sa sara sampania la Untold fix atunci.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cre' că am înțeles despre ce discutarăți voi colea: statul român = statul dijaba. :biggrin:

PeSe: Dragă Rodi, în weekendul ăsta îs cuminte și stau în casă. Pentru că tocmai mă întorsăi din Germania, unde stătui 7 zile cu banii de un weekend la Mamaia. :laugh:

Pentru cei interesați, dacă vreți Germania, tre' adeverință de vaccinare sau test proaspăt covid. 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa-ti fie de bine vacanta, Vriies.

Acus acus plec si eu. Mai am de rezolvat chestii care nu tin de mine si dupa care trebuie sa astept, dar profit si lucrez pe modul turbo in acest timp. Dar dupaaaa... cine sta cu burta la soare si nu.misca un deget?:laugh:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 minutes ago, Enki said:

Sa-ti fie de bine vacanta, Vriies.

Acus acus plec si eu. Mai am de rezolvat chestii care nu tin de mine si dupa care trebuie sa astept, dar profit si lucrez pe modul turbo in acest timp. Dar dupaaaa... cine sta cu burta la soare si nu.misca un deget?:laugh:

Mercic. Probabil mergi în Grecia, nu? Cre că prinzi perioada în care cresc și la ei cazurile de noi-covizi. 

Io n-am stat cu burta la soare, ci cu burta la ploaie! :laugh: A plouat 5 zile din șapte. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
11 minutes ago, The Unknown said:

Nu cere si Ceritificat de Inot, Permis de Condus Automobil, Contract de Casatorie, Diploma de Meserie, etc.,???  

Adeverința de vaccinare e sfântă în aceste vremuri. :laugh:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 26 minute, Vriies a spus:

Mercic. Probabil mergi în Grecia, nu? Cre că prinzi perioada în care cresc și la ei cazurile de noi-covizi. 

Io n-am stat cu burta la soare, ci cu burta la ploaie! :laugh: A plouat 5 zile din șapte. 

Da, sunt in crestere, dar grecii-s destepti, 44% din ei sunt vaccinati deja. Personalul care lucreaza in turism si in restaurante e vaccinat, ca asa e politica lor. Asa ca nu imi pasa prea mult de cate cazuri au ei, respect si eu ce reguli au impuse cu masca si imi vad de ale mele.

Nici daca as avea timp sa ma stresez pentru asta, nu m-as stresa. Am atatea de facut pana plec, si dupa ce ma intorc, ca singurul meu stres e ca n-o sa ma pot comuta pe modul vacanta.

 

Fuck. tocmai am realizat ca am devenit o mica workaholica. Or maybe not. Trebuie sa meditez la asta, sa ma autoevaluez.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Legat de corelarea dintre numărul de noi cazuri zilnice și rata vaccinării, poate-mi explică și mie cineva cum stă treaba, că mie-mi cam dă cu virgulă. Hai să luăm România comparativ cu câteva țări, de ex. Malta, Israel și Grecia, că tot veni vorba.

România: 78 de noi cazuri zilnice și 663 de cazuri active înregistrate ieri - rata vaccinării aproximativ 25%.

Grecia: cam 3 000 de noi cazuri zilnice în ultimele zile și peste 31 000 de cazuri active - rata vaccinării aproxim 46 %.

Israel: cam 1 000 de noi cazuri zilnice în ultimele zile și peste 9 100 de cazuri active - rata vaccinării 61%.

Malta: în jur de 200 de noi cazuri zilnice în ultimele zile și 2 346 de cazuri active - rata vaccinării 82%.

Deci noi suntem cu mult mai puțin vaccinați decât maltezi, israelieni și greci, dar cu toate acestea avem cu mult mai puține noi cazuri zilnice și cazuri active, bașca faptul că avem o pulație mai mare. 

Cum spuneam, îmi cam dă cu virgulă...

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la noi toate valurile au venit cu intarziere fata de restul.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Vriies a spus:

 

Io n-am stat cu burta la soare, ci cu burta la ploaie! :laugh: A plouat 5 zile din șapte. 

Bine ca nu te-a prins inudatia. De te prindea te intalneai cu doamna Merkel ca a fost la inudatii.... faceati un selfy... 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×