Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

https://evz.ro/situatie-sumbra-in-israel-eficienta-vaccinului-anti-covid-19-este-mai-slaba-decat-speram-se-recurge-la-carantinarea-populatiei.html

Premierul Israelului este de părere că doar administrarea vaccinurilor împotriva coronavirusului nu va rezolva problema infectării populației cu COVID-19.

“Pentru oricine crede că vaccinurile în sine vor rezolva problema – nu, nu se va întâmpla asta”, s-a exprimat premierul Israelului în cadrul unei întruniri dintre miniștrii de la guvernare și specialiștii în sănătate.

Aolo.. păi ce-ai facut, Bobiță? :o: Păi așa a fost vorba?

https://evz.ro/alerta-la-casa-alba-focare-de-infectie-covid-19-printre-oficialii-vaccinati-nimeni-nu-vrea-sa-ofere-detalii.html

Mă-ntreb dacă au prezentat Green Pass-ul înainte de testul care a ieșit pozitiv.

Scuzați, e foarte amuzant.

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un foarte mic exemplu despre cum autoritatile iresponsabile pacalesc, efectiv, pe unii dintre cetateni (ma refer la cei care intr-un fel sau altul, se lasa vaccinati)

https://vaccinare-covid.gov.ro/informare-de-presa-4/

Feb 5, 2021
Pagina oficiala 

https://vaccinare-covid.gov.ro/doza-de-claritate/

scroll pana la 
INFORMARE DE PRESĂ
Feb 5, 2021
Ca urmare a...
...a efectuat rapelul în data de 04 februarie a.c., în urma căruia… (citește mai mult)

acum cititi mai mult

https://vaccinare-covid.gov.ro/informare-de-presa-4/

Ca urmare a... bla bla bla
...Femeia, în vârstă de 40 de ani, a părăsit, ulterior, centrul de vaccinare în stare bună de sănătate.
Facem precizarea că persoana deține în istoricul medical multiple episoade alergice.
Citiți comunicatul oficial AICI - se ofera link

Se incheie cu :
Facem precizarea că persoana deține în istoricul medical multiple episoade alergice
Pai hai sa vedem procedurile oficiale.
https://vaccinare-covid.gov.ro/chestionar-triaj-vaccinare-adulti/

punctul 3
3 Va stiti cu alergii la alimente sau medicamente ?
4 Ati avut vreodata vreo reactie grava dupa ce ati fost vaccinat/a?

Acum intreb:
Prin aceasta procedura de completare a declaratiilor, omul obisnuit se substituie unui cadru medical ?
Cetateanul este in masura sa ofere raspunsurile corecte?
 

Producatorul vaccinului a scapat, exonerat fiind din partea autoritatilor, autoritatile se autoexonereza, cetateanul a completat si semnat formularul.

 

Cum de i s-a facut un vaccin acelui om, astfel incat autoritatile sa poata veni cu precizarea:

 Facem precizarea că persoana deține în istoricul medical multiple episoade alergice

5 februarie 2021

 

 

  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Userul Enki, deplange moartea a doi colegi, cu care ar fi trebuit sa fie impreuna la un eveniment.

Enki este un user care s-a declarat vaccinat, care a DECLARAT si-a revizuit lista de prieteni, pot cauta postarea, poate rezulta ca nu mai putea avea decat prieteni vaccinati.

Conform cu cele enumerate mai sus, foarte posibil ca acei prieteni DOAR au completat documentatia oficiala,

s-au vaccinat

apoi n-au mai putut participa la eveniment.

 

 

  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Io sper să nu vină valu ăsta patru sau cum i-o mai zice, pentru că, nu-i așa, toți ne-am săturat de povestea asta lugubră. Dar că a crescut numărul de noi cazuri zilnice, e un lucru cert. E de ajuns să facem un clic pe worldometers ca să constatăm cum au crescut noile cazuri zilnice de îmbolnăviri:

- UK: 44 104;

- Spania: 30 587;

- Franța: 21 539;

- Olanda: în jur de 7 000;

- Italia: peste 4 000;

- Portugalia: peste 4 000.

...

Și creșterea, deși ușoară, e mai peste tot în Europa. Acum rămâne de văzut cum va fi cu eficiența vaccinării și cu numărul de decese comparativ cu rata vaccinării. Se știe că în majoritatea țărilor din UE, exceptând România și Bulgaria, rata vaccinării a depășit cu bine 50%. 

La noi, rata vaccinării a ajuns doar la 25 %, adică putem spune că unul din patru cetățeni ai acestei brave țări e vaccinat anti-covid. Și deocamdatăi se înregistrează o creștere ușoară de noi cazuri zilnice, adică 102 de noi cazuri față de acum patru zile când se înregistrau doar 44. Mai devreme, la B1 TV, l-am auzit pe un doctor care a propus așa: „ Nu ești vaccinat și te îmbolnăvești, atunci foarte bine. Te internezi și-ți plătești spitalizarea și tratamentul!”.

Hmm, o fi bine? O fi asta o soluție?

 

 

 

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 ore, Vriies a spus:

Mai devreme, la B1 TV, l-am auzit pe un doctor care a propus așa: „ Nu ești vaccinat și te îmbolnăvești, atunci foarte bine. Te internezi și-ți plătești spitalizarea și tratamentul!”.

Hmm, o fi bine? O fi asta o soluție?

Nu e bine, dom`le, ca suntem toti asigurati sa aiba statul grija de noi. La fel ca betivii care is beau ficatul si apoi sa plateasca statul transplantul ( si aici nu ma refer numai la Minculescu),  la fel ca si cancerosii de plamani care fumeaza toata zviata si apoi stau in spital pe bani grei, la fel si nevaccinatii au dreptul sa le plateasca statul tratamentul si hodina in spital, eventual la ATI, ca sunt asigurati. Deci nu.

Salutate la mare. Cica cu banii cu care s-a dus Bezos in spatiu putea petrece un weekend intreg la Mamaia.

:hi:

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Statul nu asigura educatia conforma, statul sufera.

Statul nu asigura suportul necesar alcoolicilor (Ca e o boala alcoolismul), statul sufera.

Statul nu asigura programe bune de reintegrare in societate, statul sufera.

Intai sa ofere statul, apoi sa pretinda. Eu ii inteleg perfect pe cei care nu inteleg ce spui tu, Rodico.

Statul nu functioneaza corect, cu totii suferim

C'est la fucking vie.

M-am enervat, eu nu merg in concediu peste granita sa nu aduc tulpini exotice...si altii fac Untolduri intr-un oras in care spitalele au fost aglomerate luni de zile, datorita faptului ca mai multi vin la centru medical universitar, pnm.

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parca am mai zis-o si daca nu am mai zis-o o repet. STATUL E ULTIMUL CARE SUFERA. Cine nu intelege ca el are toate mecanismele de protectie  iar toate astea se varsa la catateni... oricum cei mai aiuriti mi se par aia care cer statului diverse. In loc sa isi ceara sieși. Ca asta e un inceput in rezolvarea problemelor.... scuzati devierea de la subiectul vaccinarii. Nu e bine sa uitam de unde am plecat.

Si, by the way, la Untold au voie doar vaccinatii sau aia cu teste negative. În ceea ce priveste centrul medical universitar nu am inteles legatura cu Untoldul, ma scuzi.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Statul sufera - cetatetii sufera, e o conditie intrinseca.

Vin strainii la Untold, aduc si virusii, iar virusii raman sa joace si aici hora printre cei nevaccinati mai ales. Cum nu intelegi?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa se vaccineze. Intr-un oras in care 60% din populatia stabila cu buletin e vaccinata la care se mai adauga nu se stie cati din cei care fac naveta, nevaccinati au mai ramas doar niste iresponsabili. Acuma sa nu se tina Untold pentru aia? Ma scuzi... sa isi asume. Sau sa se vaccineze ca mai e pana in septembrie.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×