Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hai sa vedem si cu varianta Delta, ca vad ca incepe panica pe tv cu delta....

Vaccinarea este eficientă împotriva variantei Delta a SARS-CoV-2!
Conform studiilor de până acum privind prevenția spitalizării, vaccinurile produse de Pfizer BioNTech și Oxford AstraZeneca sunt foarte eficiente împotriva variantei Delta a SARS-CoV-2.
Vaccinul Comirnaty (Pfizer BioNTech) – 94% eficiență împotriva spitalizării după prima doză și 96% după doza de rapel.
Vaccinul Vaxzevria (Oxford AstraZeneca) – 71% eficiență împotriva spitalizării după prima doză și 92% după doza de rapel.
Informații importante din experiența UK:
•Eficacitatea după administrarea regimului complet rămâne foarte ridicată împotriva spitalizării, indiferent de tulpină;
•Eficacitatea impotriva cazurilor de COVID-19 simptomatic, după administrarea regimului complet, este similară între tulpini, pe tulpina “Indiană” B.1.617.2 fiind ușor mai scazută;
•Eficacitatea după administrarea dozei 1 este relativ scazută comparativ cu cea după regim complet de administrare, în special pe tulpina “Indiană” B.1.617.2.
Rămâne foarte important:
•Efectuarea rapelului pentru maximizarea protecției
•Păstrarea măsurilor de distanțare socială, purtarea maștii în zone aglomerate și celelalte reguli în vigoare.
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema e alta.

Lasand momentan la o parte faptul ca a aparut o prima mutatie Delta Plus...aceasta tulpina, Delta, e deja de 60% mai contagioasa decat Alpha care era deja de 60% mai contagioasa ca prima varianta a coronavirusului. Si avand in vedere ca nu avem imunitate de turma, la noi chiar abia 25% daca sunt vaccinati...numarul va creste si..riscul de a dezvolta mutatii noi, mai contagioase si mai rezistente la vaccin - la fel.

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am mai urmarit tema covid si vaccinare pentru ca pe mine personal nu ma mai intereseaza, noi suntem vaccinati complet, copiii au rapelul in curand. Dar sunt foarte curioasa care mai e gradul de vaccinare prin alte tari, SUA, prin Europa, daca are cineva o statistica, eu as putea pune pariu ca Romania si Bulgaria sora si vecina noastra suntem pe ultimele locuri. Nu zic in lume, ca nu ne comparam cu tari bananiere, dar asa in zona noastra.

Editat de Enki
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din păcate problema covid e paradoxala. Pe de o parte e individuala ca depinde de fiecare dintre noi evoluția pandemiei dar e și colectiva. În sensul ca rezolvarea individuala prin vaccin nu e suficienta, dovedit fiind faptul ca poți contacta virusul, te poți îmbolnăvi și îl poți transmite în lipsa altor protecții. Nu am zis nimic nou, nu am pretenția asta. Iar mie, dacă m-am vaccinat, nu simt ca mi-a trecut complet orice frica. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E greu sa stai mereu cu garda sus.

Eu cred ca a ne impaca cu ideea ca e probabil ca viitorul sa fie asa cum nu ne foarte place e mai sanatos decat sa ignoram...dar si decat sa exageram.

Sa ne acceptam limitele personale in toata tevatura asta colectiva si sa...invatam sa fim mai intelegatori unii cu altii, fiecare are alte limite. eu am tot mai multi prieteni, majoritatea singuri, care ajung la psiholog. parca la cei cu familie le e mai usor...

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, Rodica, asa e. Cand ziceam ca nu ma mai intereseaza nu insemna ca nu mai respect ce masuri sunt in vigoare. Ziceam ca pur si simplu nu ma mai intereseaza de ceilalti, aia care au ales sa nu se vaccineze. O statistica facuta in SUA arata ca in acest moment 99% din aia internati cu covid sunt din aia care au refuzat vaccinul. Deci linistita stau. In clipa de fata, selectia naturala a ajuns sa fie exact cum am zis, pe baza de prostie naturala.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 hours ago, Enki said:

Eu nu am mai urmarit tema covid si vaccinare pentru ca pe mine personal nu ma mai intereseaza, noi suntem vaccinati complet, copiii au rapelul in curand. Dar sunt foarte curioasa care mai e gradul de vaccinare prin alte tari, SUA, prin Europa, daca are cineva o statistica, eu as putea pune pariu ca Romania si Bulgaria sora si vecina noastra suntem pe ultimele locuri. Nu zic in lume, ca nu ne comparam cu tari bananiere, dar asa in zona noastra.

Comparativ cu țările din UE, așa cum discutam cu ceva zile în urmă, e-adevărat, noi și bulgarii stăm cel mai prost la capitolul vaccinării. Vorbind strict de populația complet vaccinată, noi avem 23 % iar bulgarii 11,2 %. Finlandezii au și ei 15,9%, având în vedere că vaccinarea la ei a demarat mai greu, însă au deja încă 40,5% din populație vaccinată cu singură doză, ceea ce însemnă că în aprozimativ trei săptămâni de azi încolo vor avea cel puțin cam 56,4 % din populație complet vaccinată. Noi abia dacă vom ajunge pe la 25%, adică unul din patru români vaccinați. Ca să ne facem o idee, cei mai vaccinați din Europa (vorbind de complet vaccinați) sunt: Malta - 67,8%, Ungaria - 49%, UK - 47%, Serbia - 36%, Germania - 34% etc.

Bine, mai sunt țări europene care sunt sub noi în ceea ce privește rata vaccinării, cum ar fi: Rusia, Ucraina, Moldova, Albania, Macedonia. 

SUA a ajuns la 45,2 % total vaccinați.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deja merg foarte lejer americanii fara masca peste tot, barurile sint pline si terasele desi este foarte cald dar sint stropiti cu aburi reci si adora asta tineretul :derisive:  Insa zaresc si oameni constienti cu masca.  Intr-un magazin gardianul negru m-a ajutat sa trag un cart din gramada inghesuita si era asa de mascat  si mi-a spus ca sint prima in tura din acea zi care am folosit dezinfectant si am masca.   El se apara cu o masca speciala si e vaccinat, ca are nevoie sa lucreze!!! ... intre tot feluri de oameni.  Alti negri credeau ca s-au eliberat de sclavie dar nu le accepta la munca fara vaccin ... ca sa vezi ce au obtinut fara sa lupte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai domnilor si doamnelor useri si adimini pe acest forum...

Chiar sunteti fericiti ca ati participat activ la promovarea acestei parti negre in istoria omenirii ?

Prin CENZURA, prin promovarea falselor servicii sanitare ca fiind in folosul omului ?

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Despre care parte neagra vorbesti? Despre covidiotii care nu respecta masurile, care au vaccin la nas si totusi refuza sa se vaccineze? Care nu inteleg ca, din cauza lor, sistemul de sanatate este supra sufocat? Care nu inteleg ca, odata cu covidul, nu au disparut in neant toate celelalte boli, ca sunt oameni care au murit de pietre la fiere si apendicita, spre exemplu, din cauza ca spitalele sunt pline de covidioti la fel ca si ei?

La asta gandeste-te bine, domnule Rayn, pentru ca asta e adevarata problema.

  • Like 3
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×