Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

la greci pana la finalul lunii iunie se vor putea vaccina toti doritorii. Mi se pare cam tarziu, din punct de vedere al interesului turistic, ar putea grabi treaba. Dar daca s-au apucat tarziu...

https://www.startribune.com/greece-all-adults-can-receive-covid-19-vaccines-by-end-june/600051521/

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Vriies a spus:

Și rușii au vaccinul pentru toată lumea. Bine, ei sunt în EurAsia. :smile:

Da, doar ca pe rusi eu nu ma bazez ca raporteaza numarul real de cazuri.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iote, asta am postat pe facebook. Am greșit? Dacă da, unde? Păreri, ceva? :smile: :laugh:

V-ați vaccinat anti-covid?
Yes! Spun unii cu încredere.
Huooo! Spun alții. De ce să ne vaccinăm, bre, în mod inutil? Că ne mai bagă și cipuri!
Bun. Dincolo de reacțiile de moment, hai să vedem cum stă treaba cu rata vaccinării pe mapamond, comparativ cu numărul de noi îmbolnăviri zilnice...
În SUA, pe fondul vaccinării cu Moderna (de asemenea și cu Johnson&Johnson și Pfizer) în principal, numărul de noi cazuri de coronavirus/zi a scăzut considerabil.
În Israel, poporul Domnului, ca urmare a vaccinării, numărul de noi cazuri/zi a scăzut chiar dramatic. Ăștia au ajuns deja să-și vaccineze aproape două treimi din populație, au folosit în principal Pfizer, și au ajuns actualmente doar la vreo 30 de noi cazuri/zi.
În UK, o țară fruntașă din UE în privința vaccinării, la fel, numărul de noi cazuri/zi de coronavirus a scăzut considerabil, iar englezoii au folosit în principal Astra-Zeneca și Pfizer.
Extrapolând în Europa, se observă clar o scădere a numărului de noi îmbolnăviri zilnice, pe măsura creșterii ratei vaccinării. Și e bine de știut că principalele vaccinuri autorizate în UE sunt Pfizer, Moderna și Astra-Zeneca.
Dacă însă aruncăm un ochi în India, acolo e jale mare! Au ajuns indienii la peste 400 000 de noi cazuri zilnice și culmea e că și acolo se vaccinează populația. Mda, dar cu ce se vaccinează? Poi, cică cu Covishield și Covaxin.
Bun. Părerea mea e că, dincolo de necesitatea vaccinării în scopul diminuării cazurilor de coronavirus, se pare că e important și cu ce ne vaccinăm. Și atunci, asta mă duce cu gândul că e vorba aici de eficiența anumitor tipuri de vaccinuri, în detrimentul altora. Mai departe, părerea mea, acum, analizând datele actuale, este că Pfizerul, Moderna și Astra-Zeneca sunt cele mai eficiente vaccinuri.
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai puțini prieteni in lista, si pe care ii cunosti personal, pot sa pariez ca reactiile vor fi ok.

Mai-mai ca as face si eu un experiment, sa vad ce sosocisti si antivaxxeri ascunsi mai am in lista in afara de cei cativa de care stiu si pe care nu i-am sters. 

Dap, m-am hotarat. La rapel imi fac poza si postez, sa mai scutur nitel cuibul.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 07.05.2021 la 18:26, Rodica` a spus:

Nu are rost sa îți explic ca știi, nu? Vaccinarea funcționează dacă se vaccinează cât mai mulți. 70 %sau 80 %. Dar știi asta. Numai ca aflarea în treaba e boala grea. 

 

Adica daca se atinge un prag de 70 la suta, vaccinul brusc incepe sa functioneze peste tot, iar daca nu se atinge pragul de 70 la suta, el nu functioneaza? De unde stie vaccinul individual ca pe scara larga s-a atins pragul, si poate sa treaca pe optiunea "functional" in sfarsit? Comunica unele cu altele? Nu e mai simplu sa observi ca este vorba de o minciuna a producatorilor, care doresc sa castige cat mai multi bani de pe creduli/populatii? Bani, care inseamna acces la resurse si putere. Repeta dupa mine: banii sunt cheia tuturor misterelor. Dar stiam ca ai o capacitate redusa de analiza si procesare, nu ma mira raspunsul tau alogic. De unde sa stii tu de aplicarea principiilor briciului lui Occam sau "burden of proof" in procesul corect al gandirii critice. Te depasesc astea din toate directiile!

Editat de observant
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de transmiterea comunitara. Cu cat sunt mai multi oameni vaccinati, cu atat nu mai are de la cine si prin cine si la cine sa se instaleze si sa faca ravagii virusul. asa functioneaza orice vaccin.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
12 minutes ago, observant said:

Adica daca se atinge un prag de 70 la suta, vaccinul brusc incepe sa functioneze peste tot, iar daca nu se atinge pragul de 70 la suta, el nu functioneaza? De unde stie vaccinul individual ca pe scara larga s-a atins pragul, si poate sa treaca pe optiunea "functional" in sfarsit? Comunica unele cu altele? Nu e mai simplu sa observi ca este vorba de o minciuna a producatorilor, care doresc sa castige cat mai multi bani de pe creduli/populatii? Bani, care inseamna acces la resurse si putere. Repeta dupa mine: banii sunt cheia tuturor misterelor. Dar stiam ca ai o capacitate redusa de analiza si procesare, nu ma mira raspunsul tau alogic.

Oh, da, în opinia conspiraționiștilor sigur că e vorba de chestii alambicate până la pragul de a nu mai înțelege despre ce e vorba. Dar nu e mai simplu să observăm că în spitale au fost și sunt oameni intubați care suferă de covid? Asta apropo de capacitatea redusă de procesare...:laugh:

Ok, nu te supăra, asta am încercat să explic și io. 

În rezumat, vaccinul funcționează oricum. Însă el funcționează cu atât mai eficient, cu cât se vaccinează mai mulți oameni.

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 30 minute, observant a spus:

 Nu e mai simplu sa observi ca este vorba de o minciuna a producatorilor, care doresc sa castige cat mai multi bani de pe creduli/populatii? Bani, care inseamna acces la resurse si putere. Repeta dupa mine: banii sunt cheia tuturor misterelor. 

Avem un răspuns, în sfârșit. Pandemia e făcătura producătorilor de vaccinuri. Ca aia câștiga în prezent sume uriașe. 

Posibil ca aia au și trimis virusul pe planeta. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, Rodica` said:

Avem un răspuns, în sfârșit. Pandemia e făcătura producătorilor de vaccinuri. Ca aia câștiga în prezent sume uriașe. 

Posibil ca aia au și trimis virusul pe planeta. 

Să nu-l uiți să i-l dai drept bun exemplu și pe Bill Gates, da? Că ăsta vrea să ne bage cât mai multe cipuri! :laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Și iată cum producătorii vaccinuri conduc în prezent întreaga lume. Nu contează ca sunt dați în judecata, unii dintre ei, ca nu și-au onorat comenzile conform contractelor. Ei conduc. Procesele alea sunt praf în ochi pentru vaccinații creduli. Ca aia ne, ei bine, aia înțeleg cum sta treaba cu oculta modiala

Argumente contra, va rog. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×