Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 9 minute, Vriies a spus:

Ca să concluzionăm. Aproape toți de aici (încă nu știu dacă și adal* :smile:), recunosc existența coronavirusului, însă foarte mulți sunt foarte supărați pe modul în care a fost gestionat acest fenomen - atât la nivel național cât și la nivel internațional. 

Eu nu-s.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Just now, gargbird said:

Eu nu-s.

He, he, tu ai o abordare originală, se știe. Dar ai puta să ne zici, totuși,  cam care e părerea ta vizavi de toată această treabă? Că, iote, suntem just o mână de oameni care mai schimbăm și noi opinii p'aci! :smile:

  • Like 3
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Maeve. a spus:

Fiecare are dreptul sa aiba propria parere despre Covid. 

Da, așa este. Sper că încă nu-i interzis!

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 33 minute, Vriies a spus:

Am greșit cu ceva, *adal? 

Nu cred ca as fi suparat, doar imi pun intrebari. Tot am zis sa nu mai scriu pe topicul acesta. Sper sa n-o mai fac. Asta e.

  • Like 2
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, adal* a spus:

Marea mea mirare este cum de mas media a reactionat asa, la unison, ca niciodata. 

N-ar mai trebui să ne mire acest aspect, că deja de multă vreme reacționează așa, în toate domeniile! 

  • Like 3
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oki. reiterez, cu unele mici adăugiri:

Ca să concluzionăm. Aproape toți cei de aici (încă nu știu dacă și adal* :smile:), recunosc existența coronavirusului. Însă foarte mulți sunt foarte supărați pe modul în care a fost gestionat acest fenomen - atât la nivel național cât și la nivel internațional. Cu excepția lui Garg, care nu e supărat.

Am greșit cu ceva, Fiero , Adal și Garg? :smile:

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 minutes ago, adal* said:

Nu cred ca as fi suparat, doar imi pun intrebari. Tot am zis sa nu mai scriu pe topicul acesta. Sper sa n-o mai fac. Asta e.

Acum, na, S-a supărat Stu, după care te-ai supărat și tu! 

Hai, bre, că aici nu e religie sau politică, ca să fim intransigenți și să ne supărăm așa ușor. Ce naiba? E doar coronavirus! :laugh:

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Vriies a spus:

He, he, tu ai o abordare originală, se știe. Dar ai puta să ne zici, totuși,  cam care e părerea ta vizavi de toată această treabă? Că, iote, suntem just o mână de oameni care mai schimbăm și noi opinii p'aci!

Ma frend, mulțumesc pentru apostrofare! (ca paranteză, ma frend nu e degenerativ, decrepitiv sau dezgustibil, cum ai crezut tu; e un aperlativ pe care îl folosesc numai la adresa celor apropiați de sufletu' meu mic și negru. Exemplu: seara, pe malul pârâului, plini de praf și mirosind a benzină și a transpirație, după o zi de călărit motoarele sub soarele nemilos, bolborosim două conserve de fasole cu cârnați pe focul de bețe executat ad-hoc și spargem două doze de bere între ele. Se aud greierii, apa curge, țânțarii ne învață să înjurăm din toată inima. La un moment dat, îți aprinzi o țigară, chiar dacă nu fumezi, și zici: ma frend, pari cam îngândurat! Ceva probleme? Iar eu ridic privirea din jarul portocaliu, pe cale să adoarmă sub plapuma lui de cenușă, zâmbesc și zic: Ma frend, dacă tot m-ai întrebat...

... Și luna tot urcă, urcă, iar noi povestim și mai deschidem o bere, că doar nu ne trezim cu sirena de la fabrică. Capsici? ).

Am închis paranteza.

Suntem norocoși că fenomenul corona a fost abordat și gestionat în felul ăsta. Cu treizeci de ani în urmă, corona ar fi decimat populația planetei, pentru simplul fapt că informația nu se propaga pe-atunci cum se propagă acum. 

Acum planeta este interconectată, tată. Nu mai poți să tragi o bășină în Alaska, că te sună nevastă-ta pe FaceTime din Trebuci, jud. Bacău, să te ia la rost că ai făcut-o de rușine la toți prietenii de pe Facebook, inclusiv la negrul ăla simpatic și cu chestia mică din Burkina Faso care tocmai era pe cale să-i transfere zece milioane de dolari în cont.

Planeta Pământ este un mare creier, iar noi suntem neuronii.

... Well... se știe că neuronii mor foarte rapid și nu se prea regenerează, da' se pare că nu prea suferă din cauza asta, cel puțin dacă ne uităm în partea noastră românească de creier... 

Dincolo de conspirații planetare, orice decizii extreme ar fi fost luate, ar fi avut repercusiuni asupra înseși civilizației. Din fericire, pionii care mai iau decizii și care își mai asumă ceva responsabilități pe lumea asta (și aici nu mă refer la politicieni, desigur), și-au dat seama, instinctiv, cum ar trebui să gestioneze criza provocată de dihanie.

Încă suntem norocoși că mai există Oameni pe lumea asta, altfel acum ne-am fi ascuns din nou prin peșteri și am fi învățat cum să facem focul cu două bețe.

 

Recunosc, eu aș fi fost cel puțin Șef de trib.

Desigur că în tribul meu s-ar califica doar gagici până în 60 de ani, care habar nu au să facă focul*

 

P U B L I C I T A T E 

*Cererile se depun online, este necesară o fotografie din profil, de la gât până la genunchi. Nu există termen-limită pentru înscriere. ȘI TU POȚI FI CÂȘTIGĂTOARE! 

 

 

  • Like 3
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Vriies a spus:

Acum, na, S-a supărat Stu, după care te-ai supărat și tu! 

Hai, bre, că aici nu e religie sau politică, ca să fim intransigenți și să ne supărăm așa ușor. Ce naiba? E doar coronavirus! :laugh:

:laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare vede problema din alta perspectiva, in functie de cum il afecteaza virusul sau gestionarea situatiei (ma refer in general, nu la persoanele de pe forum). Poate fi inteleasa perspectiva oricui.

- Persoane afectate direct de virus (care au avut/au virusul, cunosc multe persoane infectate, sunt intr-o zona cu un numar mare de cazuri);

- Persoane afectate direct de gestionare (concediate, private de servecii medicale sau alte servicii esentiale din cauza asta);

- Persoane care nu au incredere in nimic transmis de autoritati (autoritatile ar fi trebuit sa se straduiasca mai mult de-a lungul anilor sa castige increderea populatiei, pentru a evita neincrederea in situatii de genul asta)...

Etc.

Daca s-a gestionat cum trebuie sau nu, cu siguranta nu va iesi la iveala maine-poimaine, ci peste multi ani, cand deja va fi un fapt istoric.

  • Like 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×