Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 3 minute, Vriies a spus:

au murit aproximativ vreo cinci mii

Din statistici reiese ca rata mortalitatii este in crestere si daca te uiti in 2018 sunt 92000. Te doare ceva daca iei asta ca reper? Si atunci pe perioada asta, pana in iunie ies doar 2000 in plus.

Unde sunt aia 3000 pana la 5000? C'mon.:smile:

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Enki a spus:

Stii tu Adal vreun moment cand cineva aici pe forum a reusit sa schimbe parerea cuiva la 180 de grade? De aia nici nu ma mai agit, pe nicaieri. E timp pierdut.

Nu, nu stiu.:smile: Fa si tu o socoteala cu Suedia.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

În fine, să-l ia dreak de covid. Concediul meu în Germania s-a dus oricum de râpă. Dar sunt hotărât să merg măcar la munte, prin august-septembrie. 

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Vriies a spus:

În fine, să-l ia dreak de covid. Concediul meu în Germania s-a dus oricum de râpă. Dar sunt hotărât să merg măcar la munte, prin august-septembrie. 

Sper sa reusesti. Ti-as zice de pe acum "concediu placut", dar mai bine iti zic atunci.:smile:

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Vriies a spus:

În fine, să-l ia dreak de covid. Concediul meu în Germania s-a dus oricum de râpă. Dar sunt hotărât să merg măcar la munte, prin august-septembrie. 

Si mie mi-a făcut varza trei chestii planificate pentru vara asta. Daca n-o fi mare la greci, raman fara mare anul asta, ma duc in Apuseni si iau la rand toate locurile misto de vizitat. O sa ii cer lui Stu ponturi.

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 minutes ago, adal* said:

Din statistici reiese ca rata mortalitatii este in crestere si daca te uiti in 2018 sunt 92000. Te doare ceva daca iei asta ca reper? Si atunci pe perioada asta, pana in iunie ies doar 2000 in plus.

Unde sunt aia 3000 pana la 5000? C'mon.:smile:

Adal, încearcă să fii atent la ce spun, măcar un picuț.

Covidiada a început în Suedia undeva în februarie 2020. Deci statistica pe care am făcut-o e valabilă doar pentru 2020, că doar în acest an am avut covid. Ei bine, în 2020, până în 12 mai, ni se spune că în Suedia au murit în total 47 969, din diverse cauze. Mergând pe wordometers, aflăm că în Suedia, tot în această perioadă din 2020, au murit aproximativ 5 000 de oameni. Făcând regula de trei simple, observăm că în Suedia, de la începutul anului și până acum, din cauza coronavirusului au murit mai bine de 10% din totalul de morți. Asta voiam să-ți spun și nimic mai mult. e un calcul foarte simplu. Dacă nu ai înțeles nici acum, nu mai am ce să spun. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta daca crezi ca este real acel numar de 5000. Dar noi vorbeam de diferente statistice si atunci eu am dreptate.

Sunt incapatanat, recunosc.:smile:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Just now, adal* said:

Asta daca crezi ca este real acel numar de 5000. Dar noi vorbeam de diferente statistice si atunci eu am dreptate.

Sunt incapatanat, recunosc.:smile:

Acum, nah, ce să mai zic...Am putea spune că datele oficiale au scăpări și nu sunt în totalitate exacte, însă dacă le contestăm în totalitate, atunci nu mai avem niciun reper și ne-am dus dreak! :laugh: O să fie un fel de bellum omnium contra omnes, adică, un război al tuturor contra tuturor.

Dacă ne uităm în Belgia, situația e și mai dramatică din acest punct de vedere. 

În fine, noi să fim sănătoși!

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
23 minutes ago, Enki said:

Si mie mi-a făcut varza trei chestii planificate pentru vara asta. Daca n-o fi mare la greci, raman fara mare anul asta, ma duc in Apuseni si iau la rand toate locurile misto de vizitat. O sa ii cer lui Stu ponturi.

Poi, da, să ne dea ponturi. Poate ne-om întâlni pe la munte! :laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
29 minutes ago, adal* said:

Sper sa reusesti. Ti-as zice de pe acum "concediu placut", dar mai bine iti zic atunci.:smile:

Corect! :smile:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×