Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 14 minute, adal* a spus:

Mie mi se pare doar un exercitiu la nivel planetar. Si ca de obicei in acest caz sunt luate in calcul si victimele colaterale.

Poate fi un exercitiu de intinerire a populatiei si relaxarea bugetelor, apasate de pensionari si asistati. Poate ca par cinic, dar multi au murit cu diagnostic covid-19, fara a fi tratati de bolile pe care le aveau deja ci de covid. Toti medicii s-au imbolnavit intre ei, ferindu-se de pacienti. Si vom afla mai multe.

Nu stiu daca e un exercitiu, dar stiu sigur ca putini sunt pe cale sa realizeze ca sunt multe pericole care ne pandesc din cauza psihozei asteia cu covidul. Cred ca multi se trezesc cu covidul in cap si tot ce li se intampla in ziua respectiva graviteaza in jurul lui, toate celelalte, oricat de importante ar fi, devin secundare, fara sens. E ca si cum am fi virusati in primul rand la creier.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Stu' a spus:

Eu cred ca e normal sa nu fim pregatiti psihic sa avem ,,bucuria'' mai multor morti in cazul familiei, prietenilor, doar pentru ca sunt mai semsibili sau mai batrani - in acelasi timp. Eu am avut in 4 ani 3 morti in familie si am suferit crunt.

Si chiar daca ne imbolnavim toti sau 70%, ajuta mult sa nu o facem deodata , ci pe rand. Ca spitalele sa aiba timp si loc sa trateze cat mai multi dintre cei care pot fi salvati.

Nu imi vorbi mie de morti, nici de sensibilitati, te rog, eu am vrut doar sa avertizez ca in cazul in care nu vom reusi sa ne straduim sa privim situatia limpede, oricat de tare ne-ar durea suferinta altora si a noastra, ne vom duce dracului toti.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu iti vorbeam tie neaparat cu privire la morti in familie, cat expuneam propria experienta.

Nu inseamna ca daca ne protejam cat putem de mult, facem rau altora sau nu privim situatia limpede.

Din contra, suntem realisti. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 38 minute, adal* a spus:

Mie mi se pare doar un exercitiu la nivel planetar. Si ca de obicei in acest caz sunt luate in calcul si victimele colaterale.

Poate fi un exercitiu de intinerire a populatiei si relaxarea bugetelor, apasate de pensionari si asistati. Poate ca par cinic, dar multi au murit cu diagnostic covid-19, fara a fi tratati de bolile pe care le aveau deja ci de covid. Toti medicii s-au imbolnavit intre ei, ferindu-se de pacienti. Si vom afla mai multe.

Citisem pe undeva ca virusul acesta face parte dintr-o "serie de reglaje karmice"!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu o sa mai spun doar atat si ma retrag, pentru ca nu vreau sa supar pe nimeni si nici sa ranesc sensibilitatile cuiva: o sa vina vremea, deja am inteles ca se intampla, cand probleme reale de sanatate ale oamenilor, ba chiar urgentele, o sa fie ignorate din cauza faptului ca toti medicii o sa fie prea ocupati cu acest virus, cand doctorii, deja se intampla, o sa refuze sa mai acorde asistenta si o sa demisioneze, de frica sa nu moara infectati, cand o sa se termine resursele celor care sunt obligati sa stea in casa si o sa moara de foame sau o sa le dea in cap celor care mai au resurse pentru a nu muri de foame. La inceput s-a spus ca vor fi cateva saptamani de carantina, acum spun ca se poate extinde la cateva luni. Vom vedea atunci daca numarul mortilor din pricina covidului (desi nu cred ca va exista vreo statistica reala, una care sa certifice cu dovezi clare cate persoane mor intr-adevar de covid) va depasi numarul celor care vor muri din pricina psihozei declansate de acest virus. Atat am avut de spus. Sanatate multa!

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu vad lucrurile astfel

- virusul exista, nu e o inventie, a aparut pe cale naturala la fel cum au aparut toate virusurile si bacteriile si parazitii care au afectat omenirea de cand existam noi ca specie. N-o sa disparem de pe fata pamantului din cauza asta.

- coronavirus este intr-adevar foarte contagios, nu stiu si nu am date si nici dispozitia sa fac o comparatie cu alti patogeni care ne-au afectat pana acum, ca sa fac un clasament

- nu mi se pare mai agresiv pentru organism decat gripa sezoniera. La corona majoritatea cazurilor sunt asimptomatice, adica poti bine mersi sa duci corona pe picioare si nici sa nu stii ca o ai. La gripa sezoniera, oricat de sanatos ai fi, tot te pune la pat virusul o saptamana doua. Ce e nasol la asta, e ca asimptomatic fiind, poti sa dai la altii care s-ar putea sa nu duca asa usor virusul. De aia carantina - unul din motive.

- categoriile de risc sunt aceleasi ca la orice epidemie. Bolnavii cronici, cei cu imunitatea scazuta. Da, un bolnav de cancer in stadiu terminal murea oricum si de ala poti sa spui ca nu l-a ucis coronavirusul, dar cineva cu diabet, sau astm, sau probleme la inima ar fi putut trai bine mersi inca ani sau zeci de ani, si totusi acestia mor din cauza virusului.

- preventia asta care poate parea exagerata este ca sa nu se supraincarce sistemul sanitar care ar intra in colaps, daca s-ar intampla ca toti cei care au forma severa a bolii sa o faca in acelasi timp

- Pe de alta parte, cazurile asimptomatice, dupa ce s-au vindecat, deja incep sa formeze baza imunitatii de grup (nu am mai urmarit insa cum e cu dobandirea imunitatii aici, la un moment dat pe la inceput citisem de cazuri din China cand pacienti vindecati au luat din nou boala). Si aceste cazuri asimptomatice cred ca sunt mult mai mult de 3-4-5 mii la noi, cum spuneau pe la tv. Pe de alta parte asteptam vaccinul, din toamna, iarna sau cand o aparea. Sunt foarte curioasa daca se va inghesui lumea sa il faca, sau va reveni la atitudinea de dinainte de aceasta experienta globala..

- Partea nasoala e, ca peste cativa ani, o sa apara altceva. Dar asta e natura.

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cititi articolul, nu pot da copy paste aici:

https://www.mediafax.ro/externe/suedia-a-ales-sa-abordeze-pandemia-de-covid-19-intr-o-maniera-separata-fata-de-restul-scandinaviei-19029210

Suedia este in UE. Cum se explica faptul ca un stat UE nu face ce fac restul statelor UE?

Ce credeti despre abordarea Suediei?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Suedia reprezinta "next level". Deocamdata restul populatiei europei este intr-o prima etapa de discplinare.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Suedia trateaza problema in stilul propriu si personal, fara sa tina cont ca supun riscului asumat - fara sa intrebe pe nimeni -  vecinatatile.

Pentru ca daca nu au dreptate, acest virus va suferi la ei in timp record f multe mutatii si va fi vai de norvegieni si finlandezi, in primul rand.

Mai stati o saptamana si veti vedea ce fel de next level au abordat suedezii. De doua zile, accelereaza numarul si de imbolnaviri si de morti si la ei.

 

De fapt, asta au incercat si nemtii si Trump. Si nu le-a mers. In vreo 2 saptamani au bagat coada intre picioare si au trecut la carantina.

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Să vedem cât de eficientă va fi strategia Suediei. Deocamdată, în ceea ce-i privește, cifrele și trendul stau așa: 

Coronavirus Cases:

4,947

Deaths:

239

Recovered:

16

Cazuri noi: 407 într-o zi.

Bine, suedezii sunt cu mult deasupra noastră, cu privire la tot ceea ce înseamnă asistență medicală. Dar rămâne de văzut cum vor gestiona situația. 

Oricum, îngrijorarea mea e ceea ce se întâmplă la noi.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×