Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 1 minut, Stu' a spus:

 si in zona lombardia e si mare poluare si de aceea oamenii au deja probleme cu plamanii 

 

Sunt uluita! Niciodata nu mi-as fi putut inchipui ca in acea frumoasa zona sa fie "mare poluare"!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

uite o analiza.

 

,,Poluarea este o altă explicație posibilă. Majoritatea deceselor s-au produs în regiunea nordică, cunoscută pentru calitatea scăzută a aerului, care se asociază de asemenea cu afecțiuni pulmonare cronice și scăderea duratei de viață.''

 

https://raportuldegarda.ro/articol/covid-19-analiza-5-posibile-explicatii-pentru-numarul-mare-de-decese-din-italia-profilul-mortalitatii-nicio-victima-sub-30-de-ani-varsta-medie-80-de-ani-99-aveau-si-alte-boli/

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
35 minutes ago, Stu' said:

tu ma stii , Vri.

eu cand am ceva de spus, spun.

asa ar trebui sa faci si tu. sa nu te mai gandesti ce cred altii. ei cred oricum ce le place sa creada.

si noi, probabil ca la fel :)

Corect. Și io când am ceva de spus, o spun. Bine, uneori tac, considerând că n-are rost să fac risipă de energie, dar alteori o fac , așa, cu vârf și îndesat!

În situația de față, efectiv nu înțeleg cum se poate minimaliza, escamota sau miștocări o asemenea problemă. Ce îi mână în luptă pe ăia care  fac așa ceva, când sistemul medical de la noi e aproape de colaps? 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am mai citit ce ati scris aici, dar ce parere aveti de felul asta de a privi lucrurile? Va rog, fara nervi si sicane. Multumesc!

"bravo, incet incet apar si cei intregi la cap, nu doar panicatii ! dupa parerea mea pericolul corona este similar sau mai mic cu cel pe care il prezinta gripa, cancerul, obezitatea, etc.. lucruri cu care ne-am obisnuit demult. In schimb pericolul sperieturii de corona este colosal.. Masurile de protejare a populatie impotriva unui inamic imaginar sunt dezastruase"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema asta e prea simplist pusa.

Coronavirusul se transmite ff usor, de cateva ori mai repede decat o gripa obisnuita si nu e clar in ce masura supravietuieste chiar si pe materiale, pe cand la gripa acest lucru e clar - nu o face.

In plus, boala este contagioasa si inainte ca bolnavul sa prezinte simptome, iar acestea sunt f rapide si agresive. Pentru multi e tarziu deja cand isi dau seama ca sunt bolnavi.

E drept, intr-o tara mor un numar x de oameni zilnic, insa distributia cazurilor este diferita. Multi sunt bolnavi cronici, altii ff batrani si le vine vremea sa moara. De aceea nu se supraaglomereaza spitalele, nu exista multe focare de infectie mari concentrate in anumite zone cu un nr limitat de spitale si de sectii ATI cu ventilatoare. In cazul coronavirus, focarele de infectie au o preponderenta si o dinamica extrem de ridicata si, iata, aici e marea problema.

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci pana la urma lamuriti-ma si pe mine

Carantina au lansat-o pe 16 martie din cate tin minte

Si au zis ca e 14 zile

S-a terminat sau au prelungit-o?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

au prelungit-o de mult. Cat e inca stare de urgenta, momentan e carantina.

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare doar un exercitiu la nivel planetar. Si ca de obicei in acest caz sunt luate in calcul si victimele colaterale.

Poate fi un exercitiu de intinerire a populatiei si relaxarea bugetelor, apasate de pensionari si asistati. Poate ca par cinic, dar multi au murit cu diagnostic covid-19, fara a fi tratati de bolile pe care le aveau deja ci de covid. Toti medicii s-au imbolnavit intre ei, ferindu-se de pacienti. Si vom afla mai multe.

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 23 minute, Stu' a spus:

Problema asta e prea simplist pusa.

Coronavirusul se transmite ff usor, de cateva ori mai repede decat o gripa obisnuita si nu e clar in ce masura supravietuieste chiar si pe materiale, pe cand la gripa acest lucru e clar - nu o face.

In plus, boala este contagioasa si inainte ca bolnavul sa prezinte simptome, iar acestea sunt f rapide si agresive. Pentru multi e tarziu deja cand isi dau seama ca sunt bolnavi.

E drept, intr-o tara mor un numar x de oameni zilnic, insa distributia cazurilor este diferita. Multi sunt bolnavi cronici, altii ff batrani si le vine vremea sa moara. De aceea nu se supraaglomereaza spitalele, nu exista multe focare de infectie mari concentrate in anumite zone cu un nr limitat de spitale si de sectii ATI cu ventilatoare. In cazul coronavirus, focarele de infectie au o preponderenta si o dinamica extrem de ridicata si, iata, aici e marea problema.

Nu e simplu pusa. Daca e asa transmisibila cum se spune, niciunul nu ar trebui sa avem scapare decat daca dezvoltam imunitate la boala. Esti de acord cu mine ca nimeni nu isi ia toate masurile de precautie pe care ar trebui sa si le ia in cazul in care virusul asta ar fi cu adevarat foarte contagios? Absolut nimeni. Da, e cel mai violent virus dintre cele intalnite pana acum, insa psihicul omului nu e impresionat de numarul de victime pe care o boala le produce, nici macar de chinurile la care sunt supusi oamenii care suferă de anumite boli, ci de faptul ca exista - sau doar e probabil sa existe - la un moment dat un numar mare de victime in acelasi timp. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca e normal sa nu fim pregatiti psihic sa avem ,,bucuria'' mai multor morti in cazul familiei, prietenilor, doar pentru ca sunt mai semsibili sau mai batrani - in acelasi timp. Eu am avut in 4 ani 3 morti in familie si am suferit crunt.

Si chiar daca ne imbolnavim toti sau 70%, ajuta mult sa nu o facem deodata , ci pe rand. Ca spitalele sa aiba timp si loc sa trateze cat mai multi dintre cei care pot fi salvati.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×