Sari la conținut
Forum Roportal
KhAoS

Masini second hand din Germania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

parerea mea... cel mai bine e sa iti faci un prieten care cunoaste piata, si iti poate sugera o masina buna la un pret ok, .Nici in Germania masinile bune nu sunt ieftine, majoritatea celor aduse au cate o problemuta, ba sunt reparate, ba kilometraj dat inapoi etc,

Am asteptat dupa o BORA cam 3 luni ptr tatal meu 1.6 16v fuul extrase, 75000 km, am cumparat-o de la un particular e.... ok masina total cost 9200 euro an 2003

Eu am un passat 2002 l-am achizitionat din belgia are 150000 km si nu am avut probleme cu el. pe asta l-am cautat cam mult.

zilele trecute un cunoscut a cumparat un bmw 525 2002, extrase, impecabila repet IMPECABILA a luat-o sa o vanda mai departe si a adus-o cu km reali 450000!!!!!!!!! viitoru proprietar o va lua pe la 120-150000km ,

 

 

Eu cunosc piata de masini in Germania si pot oferi Autoturisme de foarte buna calitate la un pret avantajos. Depinde de ceea ce isi doreste fiecare. Eu am foarte multe contacte in Germania si pot sa asigur pe oricine ca starea masinii este autentica, precum kilometrajul si alte aspecte. :suicide:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce aici a scris cineva despre nicukla ca e tepar , ca pe forumul respectiv vad ca ajuta pe toata lumea si o face pe gratis.Numai multumiri pentru ajutorul dat de nicukla in fiecare povestire.Cum povesteste cineva cum a adus masina de afara imediat ii multumeste lui nicukla.Chiar azi pe forumul de pe garajul.ro inca o persoana a scris azi ca a fost ajutata vb cu el la telefon.

Eu l-am sunat pe nicukla din Essen ca nu stiam cum sa ajung sa fac actele si mi-a explicat pe unde sa merg si la ce etaj de la cladirea aia ( un fel de mall ) si cum sa i-au bilet sa stau la coada , sa astept numarul meu si ce acte trebuie sa fac.

Asa ca daca vreti sa mergeti singur si sa nu apelati la intermediar cred ca trebuie sa cititi pe forulul de pe garajul.ro.

Cred ca topicul despre masini din Germania scris de nicukla este cel mai bun pe care l-am citit pana acum.

Eu i-am promis o naveta de bere dar ma refuzat.A zis ca daca sunt eu multumit de masina e Ok pentru el.

Editat de ionlaurentiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desi am sa ma plasez probabil inafara topicului, consider ca ma aflu printre cunoscatori si indraznesc sa pun si eu o intrebare:

Vad in anunturi tot felul de oferte cu autoturisme care sunt oferite cu procura.Care e povestea cu ele?

Pot fi inmatriculate in Romania?Ce se intampla dupa ce expira valabilitatea numerelor?

Pun un link la intamplare cu un astfel de anunt .

http://www.buletinulauto.ro/index.php?acti...m&id=232990

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu si sotul am cumparat 2 masini din germania, alese de pe mobile.de.

Prima (un mitsubishi lancer) a fost in 2001 si noi am ales-o de pe site, am vorbit cu dealer-ul, dar pt ca trebuia viza a mers altcineva dupa ea, care avea viza si a mai adus masini. Masina a fost ok, am facut zeci de mii de km cu ea si nu am avut probleme. Dar problema a fost ca noi inmatriculand-o pe firma trebuia sa primim tva-ul inapoi, dar cel care a adus-o cica nu a vrut neamtul sa faca actele pt recuperarea tva-ului si nu am primit nimic. De fapt, cred ca s-a facut el cu banii (cateva sute de marci).

A doua (un ford focus) am luat-o de la o persoana fizica acum 2 ani si am mers personal dupa ea. Neamtul a venit cu noi sa facem actele si nici nu a durat mult, nici nu am avut probleme. Ne-a dus inclusiv la service-ul unde-si facea reviziile si cei de acolo au facut o verificare inainte sa o luam. Oricum, mai aveam 2 variante de rezerva in caz ca am fi descoperit nereguli la ford, dar nu a fost cazul.

Pt ambele masini am cautat mult pe mobile, am vazut multe masini, am vorbit la telefon cu proprietarii, am cerut sa ne faxeze actele sa le verificam. Trebuie ales cu grija (e clar ca o masina de 2-3 ani vechime, cu putini km, la 3.000 euro, e teapa, doar cine e prea naiv crede in asemenea chilipiluri) si riscul exista, dar sunt multe sanse sa te alegi cu o masina buna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×