Sari la conținut
Forum Roportal
KhAoS

Masini second hand din Germania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

pana la urma ma orientez spre zona Arad...

am inteles ca pot gasi acolo masini destul de bune...mai cu seama ca le cumperi cu actele facute.

scap si de drumul pana in Germania.

vad eu cum fac,,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca vei gasi pe aici, pe aproape, ar fi pacat sa te complici cu posibili traficanti ilegali. Cel mai sigur sa gasesti o firma de profil in Romania, cu care sa inchei afacerea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut,

Vreau sa-mi cumpar o masina din Germania.

Am aproximativ 12500 eur pentru acest lucru.

Care sunt costurile totale pentru transport, cazare, taxe inmatriculare, etc..

In ce oras din Germania ar trebui sa merg?

Dupa ce trag linie, cati bani imi raman din cei 12500 pentru masina?

Ce masina imi cumpar pana la urma?....

 

Multumesc

Este indicat sa mergi cu cineva care se pricepe la masini sau care si-a mai adus de afara. Un prieten si-a luat de vre-o 2 luni un W golf, 2005 cu 7500 euro si 210,000 km la bord. Nu stiu exact localitatea undeva in nord. Varianta cumpararii din tara, are si ea riscurile sale - o cumperi cu adaos, care nu este standard ci in functie de pretul de achizitie a dealerului; Garantia poate fi cu probleme, etc. Eu cred ca o sa iesi mai ieftin sa o aduci de afara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Varianta cumpararii din tara, are si ea riscurile sale - o cumperi cu adaos, care nu este standard ci in functie de pretul de achizitie a dealerului; Garantia poate fi cu probleme, etc. Eu cred ca o sa iesi mai ieftin sa o aduci de afara.

De-obicei, nu ieşi mai ieftin. Merită să te duci s-o aduci singur, doar dacă vrei să petreci cu prietena două săptăm

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De-obicei, nu ieşi mai ieftin. Merită să te duci s-o aduci singur, doar dacă vrei să petreci cu prietena două săptăm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am văzut şi eu topicul, e un "ţapinar" şi jumătate [nicukla] ăla. Mi s-a
Editat de fitzroy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Normal ca e un "tapinar". :P Insa nu vad cu ce schimba asta utilitatea lui. In majoritatea cazurilor merge cu cei care si-au facut o lista cu cateva masini rezervate de acasa. Ori in conditiile astea daca esti novice si mergi cu unul din asta, macar se poate uita la masina mai bine decat te poti uita tu, te duce mai iute la dealeri ca doar a fost de o gramada de ori in zona, iar de platit practic nu-l platesti - odata ce ti-ai ales masina care-ti place si totul e okay, iti obtine oricum o reducere pe care tu o obtii mai greu, si acolo e si comisionul. Daca nu ai un plan facut de acasa cu masini rezervate si vrei sa mergi sa vezi ce gasesti in general, da, e normal sa mergi singur.

Utilitatea există, p

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca-ti iei masina de pe ebay nu ai de ce sa mergi cu cineva dupa ea. Pentru ca nu ti-o rezervi, o cumperi. Si daca interpretezi in mod abil feedback-ul si comunicarea cu vanzatorul, sansele de o "teapa" sunt neglijabile.

Asta e valabil chiar la modul general, pentru orice ai cumpăra de pe Ebay. Deci nu e vorba de "ţeapă". Dar la o maşină, parcă e de preferat să te poţi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta e valabil chiar la modul general, pentru orice ai cumpăra de pe Ebay. Deci nu e vorba de "ţeapă". Dar la o maşină, parcă e de preferat să te poţi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×