Sari la conținut
Forum Roportal
KhAoS

Masini second hand din Germania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mai fratilor, eu am citit toate anunturile de pe forum da vad ca la unele intrebari nu am gasit rasp.Vreau sa imi aduc un BMW 318i din 1993 din Germania cu TUV&AU (inspectie si asigurare) valabile pana in 2007.A-si vrea sa iau masina pe procura notariala.In cazul asta eu nu cred k tre sa platesc taxe vamale si accize si toate genurile de TVA-uri la vama romana deoarece masina are nr val de Germania nu?Nu o inmatriculez!!!Doar vreau sa intru cu ea in tara.Este asa cum zic yo sau s-ar puteam sa am "surprize-surprize"din partea ROMANIEI :alcoholic: ?????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O poti aduce fara probleme. Problema e ca nu prea renteaza decat daca o ai cumparata deja si o folosesti afara. Daca vrei sa te duci special sa iti cumperi o masina ce nu poate fi inmatriculata aici nu renteaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:crazy: IN SFARSIT MAI FRATE!!! A RASP CINEVA... LOL:)) Am crezut k v-ati lasat de treaba cu masinile si mergeti dimineata la 7 la munk:)) De ce zici k nu merge?? Cunosc atatia kre merg in Germania , Austria, IT k sa cumpere de acolo si vine cu ea in tara.Chiar aseara a venit un vecin de al meu din IT cu 2....Are toate actele in regula la ea, procura tot ce trebuie. Nu cred k nu ar renta!!!! E adevarat k posibil sa nu gasesti ce vrei tu atunci, in momentul ala....Da dak stam asa si asteptam nu cred k o sa ne pice o valiza cu $ in cap.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai iti convine sa dai 1000 euro pe an cartea verde?

Plus ca masina trb sa iasa din tara o data la 3 luni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

EEE...Asta e buna.Normal k nu-mi convine....Da stii cum se face? Masina se i-a pe o procura notariala, iar eu nu iau o masina fara acte val: TUV & AU (inspectie si asigurare).Cum iti ziceam de vecinu meu.El le are pe procura masinile.De ex. una are inspectia facuta pe 01.martie.2006; deci e val 2 ani de acum incolo, iar asigurarea e val pana in martie 2007. De ajuns dak se vor putea inmatricula de la 1 ian.Eu asa zic.Nu sa ma bag la o masina fara acte. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
EEE...Asta e buna.Normal k nu-mi convine....Da stii cum se face? Masina se i-a pe o procura notariala, iar eu nu iau o masina fara acte val: TUV & AU (inspectie si asigurare).Cum iti ziceam de vecinu meu.El le are pe procura masinile.De ex. una are inspectia facuta pe 01.martie.2006; deci e val 2 ani de acum incolo, iar asigurarea e val pana in martie 2007. De ajuns dak se vor putea inmatricula de la 1 ian.Eu asa zic.Nu sa ma bag la o masina fara acte. :crazy:

Ai si tu dreptate, dar poti sti ce taxe vor baga astia de la anu' pt inmatricularea masinilor fara Euro 3?

 

Si mai exista un risc: neamtul poate sa radieze masina in Germania, iar tu la un control mai amanuntit o pui rau de tot. Plus ca mai poate sa o dea furata ca sa recupereze banii de asigurare si apoi sa nu mai recunoasca procura. Trebuie sa ai grija de la cine o iei pt ca si nemtii sunt "hoti".

Editat de kosfunny

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Naspha ar fi nu?? :D Dupa ce te obisnuiai si tu cu masina si ai dat $ si euro pe ea sa te trezesti k te mai baga si la parnaie :D Te lasa :crazy: NU??? Da eu nu prea cred deoarece toate actele masinii sunt la mine :lol2: si nu cred k o poate radia fara acte si mai am impresia (nu stiu prea bine chestia asta) k tre sa dea inapoi si nr de inmatriculare. In privinta procurii notariale cum sa nu o recunoask pt k e semnata de mine si de el la notar nu???Ramane si acolo o copie una la mine una la el.Ce draq nu's nici yo asa de pleznit k sa nu o iau cu toate actele (doar nu furi masina cu acte, chei, procura, asig).Ii fac poza cand semneaza procura ah ce zici????? De taxa ne descurkam noi dupa aia..Sa ma ajung in total si la 4-4,5 mii de eurasi nu??? La banii astia ce iti iei din tara??? Un Logan la kre mai platesti si rate nu's cati ani sau vreo masina obosita k draq in kre mai bagi bani la o sapt dupa c o cumperi nu???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pierd multi bani la afacerea asta. Mai bine incerci o recarosare. E mai mult de umblat dar cel putin ai satisfactia ca ai masina inmatriculata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cu sotul meu am dori sa ne luam o masina de aici din italia,unde momentan stam.am tot discutat,ba sa o luam din tara, ba de aici. pana la urma am hotarat sa o luam de aici de la napoli.ne am gandit la un fiat punto aici sunt cam 2000 euro.el vrea sa o ducem in tara s-o inmatriculam acolo.pe cand eu vreau ca toate actele sa le facem aici. e posibil? si daca aveti idee de o alta masina sport imi spuneti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu cu sotul meu am dori sa ne luam o masina de aici din italia,unde momentan stam.am tot discutat,ba sa o luam din tara, ba de aici. pana la urma am hotarat sa o luam de aici de la napoli.ne am gandit la un fiat punto aici sunt cam 2000 euro.el vrea sa o ducem in tara s-o inmatriculam acolo.pe cand eu vreau ca toate actele sa le facem aici. e posibil? si daca aveti idee de o alta masina sport imi spuneti.

Se poate,dar cum ai vazut si mai sus trebuie sa aibe euro3(an de fab. maxim 2001 din cate stiu eu)ca sa poti sa o inmatriculezi aici.Daca nu are euro3,esti in postura lui Khaos.Ceva sport din Italia?Vezi de o Alfa Romeo!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×