Sari la conținut
Forum Roportal
Fiero

Am eu o problema sau problema e la alții?

Postări Recomandate

Nu am deschis topicul pe aria de "Sex", pentru ca nu tine de vreo curiozitate sexuala, nici pe aria de "Psihologie", fiindca nu doresc sa pun etichete si sa sugerez ca cei la care o sa ma refer au un comportament deviant, care ar trebui incadrat automat la patologie, vreau doar sa inteleg daca eu sunt cea încuiată, înapoiată, rigidă sau cei care fac subiectul topicului au un comportament neadecvat.

Bun! M-am hotarat zilele trecute sa dau accept unei invitatii pe facebook de a ma înscrie într-un grup, după ce mai refuzasem una cu putin timp inainte. Am zis ca poate nu e rau sa mai am si eu cu cine schimba o vorbă arunci cand am timp si fac pauza de la filme, citit si pe forum e liniste, ca poate e timpul sa ies din izolare, sa mai largesc orizonturile, sa cunosc macar virtual  oameni noi, bla bla bla.

Zis si facut, dau accept si ma uit din cand in cand sa vad care-i treaba pe-acolo. Si treaba era ca mai totul se reducea la glume si apropouri sexuale, la flirt,  la schimburi de cuvinte mai mult sau mai putin scarbose si voit a fi cu dublu inteles, la declaratii despre preferințe sexuale, la poze si bancuri super porcoase pe aceeasi tema, sexul. Mi-au venit dracii si am iesit rapid din grup, după o replică tăioasă, singura, de altfel, pe care am pus-o acolo, la postarea insotita de o poza vulgara a unui individ. Nici nu stiu de am postat replica aia, a fost o reacție impulsiva, de moment, nu isi avea rostul.

Nu m-am considerat niciodată mimoza, nici lipsită de simțul umorului, nu ma simt aiurea în compania bărbaților, dimpotrivă,  întotdeauna m-am inteles mai bine cu ei decat cu femeile, nu cred ca sexul e ceva urat, care trebuie facut pe întuneric, cu ochii inchisi si cu hainele pe tine, totuși, genul asta de comportament ca cel descris de sus, eu nu l-am digerat niciodată si consider ca e unul nepotrivit. Si am spus "nepotrivit" ca sa fiu blândă. Mie sexul mi s-a parut mereu ca e ceva intim si a-ti declara preferințele sexuale în gura mare, fie si pe net, nu conteaza locul, e ceva foarte urat, un fel de exhibiționism, iar a duce orice discuție la subiectul sex indică frustrare si obsesie. Subliniez că asta e parere mea si sunt curioasă cum vedeti voi lucrurile, nu vreau sa ma erijez in deținătoarea adevărului suprem, tocmai de aceea am dorit să aflu si alte pareri.

Editat de Fiero
  • Like 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Era o vorba din batrani: cine vorbeste mult de sex, nu prea are parte de el.

sau nu are in mod satisfacator.

Adica e frustrat.

Si oamenii frustrati devin agresivi...indiferent de motivul refularii.

  • Like 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu inteleg perfect. Exista o categorie de oameni, destul de mare, care hăhăie la glume sau poze fie explicite, fie cu aluzii la sex. nu-mi vine niciuna in minte acum pentru ca trec peste ele rapid, nu m-a amuzat niciuna vreodata, daca au fost glume pe tema asta la care am ras au fost multe mai subtile. Da, si eu cred ca cei care vorbesc prea mult sau posteaza prea mult despre sex, duc lipsa de fapt, si vor sa compenseze sau sa braveze printr-o imagine (in general de macho, mai putin am vazut de femme fatale).

Eu ca sa fiu multumita de ce citesc pe facebook, ma abonez la pagini sau persoane care posteaza ce ma intereseaza, iar pe cine observ ca vine cu vulgaritati, sau nu are altceva de postat decat buchete de flori si cafelute, fie ii dau unfollow, fie snooze for 30 days, fie unfriend. Filmulete cu pisici sau catei pot sa posteze, imi plac. Si daca vreau sa socializez si sa conversez, postez la comentarii pe acele pagini pe care le urmaresc. Pe un grup nu ar trebui sa intri decat daca ai ceva in comun cu cei de acolo, o pasiune comuna, gen grupul iubitorilor de pestisori de acvariu, tricotat, excursii pe munte. De astea, acolo ai ce discuta, cu cei cu pasiuni comune. Probabil grupul tau e unul cu tema generala, sau ceva zonal, si acolo nu se face o selectie nici a celor care intra, nici a subiectelor/pozelor discutate.

Uite ca am postat odata cu Stu.

Editat de Enki
  • Like 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema ta e ca esti putin rigida cand consideri ca nu trebuie sa discuti deloc despre sex, despre preferinte personale, despre experiente. Mai ales pe net, unde oamenii isi dau voie sa fie destul de orientati spre nevoile "primitive" (primal).

Problema celor care aduc vorba despre sex in orice conversatie, care ajung sa impartaseasca repetat detalii sexuale si atat de multe incat sunt de fapt chiar plasmuiri si inflorituri, care nu se pot manifesta fara glumite si apropouri sexuale e ca atat au in cap. In acel moment sau mai tot timpul.

Exista un amendament pentru persoanele astea legat de context. Daca subiectul este sexul, daca grupul ala care te-a ingretosat s-a format ca sa se discute subiecte simplutze si sexyutze, daca o platforma sau alta este dedicata discutiilor ocazionale sau poate curiozitatilor din domeniu, e cam firesc sa te astepti sa curga cu diverse, constant.

O categorie aparte e cea a persoanelor care flirteaza penibil si obositor in public, dar e o chestiune mai subiectiva, de cat tolereaza sau cum interpreteaza fiecare.

Altfel, da, sexul este intim dar nu tabu. Asa cum alegem sa vorbim despre alte lucruri intime, putem alege sa facem glume pe seama sexului, sa aruncam uneori cu o grosolanie, sa descriem un act - la un mod impersonal sau foarte personal, sa aberam putin, sa cerem pareri... feedback sau cine stie ce. Glumele vulgare sunt uneori amuzante... Da, daca nu ii gasesc farmecul, daca e la un nivel pe care-l consider prea jos, daca e agasanta, si io zic ca discutia obsesiva despre sex, sex, sex e pentru... mintile usor stimulate... Dar, uneori, e o placere (ne)vinovata sa asisti la sau sa intretii circul "stimulatzilor"/"stimulatelor"...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca discutiile despre subiectele intime nu ar trebui vulgarizate.

Dar deh, traim intr-o lume extrem de vulgarizata la toate capitolele, inclusiv la filosofie. 

Eu, cand mai dau de cate un frustrat, il mai si provoc spre o discutie mai spirituala, fara sa il judec, ci pur si simplu sa ii prezint o tema mai atractiva. aici tine foarte mult si de farmecul personal pe care il ai ca sa duci discutia spre ce vrei tu :)

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Fiero a spus:

Bun! M-am hotarat zilele trecute sa dau accept unei invitatii pe facebook de a ma înscrie într-un grup, după ce mai refuzasem una cu putin timp inainte. Am zis ca poate nu e rau sa mai am si eu cu cine schimba o vorbă arunci cand am timp si fac pauza de la filme, citit si pe forum e liniste, ca poate e timpul sa ies din izolare, sa mai largesc orizonturile, sa cunosc macar virtual  oameni noi, bla bla bla.

Zis si facut, dau accept si ma uit din cand in cand sa vad care-i treaba pe-acolo. Si treaba era ca mai totul se reducea la glume si apropouri sexuale, la flirt,  la schimburi de cuvinte mai mult sau mai putin scarbose si voit a fi cu dublu inteles, la declaratii despre preferințe sexuale, la poze si bancuri super porcoase pe aceeasi tema, sexul. Mi-au venit dracii si am iesit rapid din grup, după o replică tăioasă, singura, de altfel, pe care am pus-o acolo, la postarea insotita de o poza vulgara a unui individ. Nici nu stiu de am postat replica aia, a fost o reacție impulsiva, de moment, nu isi avea rostul.

 

Stai linistita, mai ales ca doar ti-ai verificat (tie insati) ce anume este important sau mai putin important in ceea ce priveste viata ta, la acel moment, pe Terra. Ti-ai verificat reactia ta vis-a-vis de un subiect, la un moment dat, si ti-ai pus la "treaba" discernamantul ("asa da, asa nu"). Felul in care ai reactionat ti-a spus clar ca "asa nu", deci nu ti se potrivesc acele discutii (fie si despre sex si nu numai) de pe acel "grup de discutii" de pe Fb. Faptul ca ai postat ceva trebuie sa-ti spuna tie ceva despre tine (nu ca ai o problema, ci ca este o provocare in tine, mai ales ca ai acceptat sa dai curs invitatiei  de-a te inscrie in grupul respectiv), chiar daca ai postat si ai iesit...

 

Editat de Lucia N
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

V-am dat tuturor like pentru ca ati fost drăguți si ati raspuns. Mai astept pareri si la final voi răspunde si eu tuturor.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca pe site-urile de socializare singurul subiect care mai poate fi discutat cu oarece sinceritate este sexul. Orice alt subiect de discutie ajunge in scurt timp un motiv de cearta si jigniri reciproce. Poate exagerez, dar corectitudinea politica a distrus acest gen de discutii. Cred ca in curand si subiectul sex va ajunge in aceeasi situatie, atunci cand  vor posta tot mai multi adepti ai sexului "complementar", ca sa-i zic asa si vor ramane doar ei pe acolo. In scurta vreme comunicarea intre oameni nu va mai fi ce stiam noi pana acum.

Nu este vorba de roportal, bineinteles.

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adal, esti foarte prapastios de la o vreme.

Intinereste si tu putin!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×