Jump to content
Forum Roportal
King1

Despre sentimente: comparări, contradicții, încadrări

Rate this topic

Recommended Posts

Depinde cat de in profunzime vrei sa mergi filozofic. Ca daca vrei hard-core, atunci poti spune ca totul e iubire. Sunt mai multe motive pentru care se poate argumenta concluzia asta. De exemplu, iubirea e creatoare de sens, si cum qualiile sunt sens, atunci ca sa creezi qualii te folosesti de iubire. Culorile, sunetele, etc. sunt toate creatiile iubirii. Problema e ca in constiinta in care ne aflam ca si oameni, nu avem acces la acele proprietati ale iubirii absolute ca sa incepem sa ne modificam toate qualiile, asa ca ramanem cu ce avem.

• Like 1

On 2/13/2020 at 6:25 PM, Vriies said:

Bine, nu vreau să generalizez, doar că, eu unul m-am cam convins cum e cu mila unora. 

Multa prefacatorie si oportunism intre oameni, uneori si mai abitir, din pacate, intre oameni de acelasi sange.

On 2/13/2020 at 6:39 PM, Enki said:

In cazul asta, cred ca de multe ori celor care zic asa le e mai mult mila de ei insisi ca sunt ramasi singuri, ca nu au ajutor. Sau in unele cazuri mai rele, chiar oftica ca nu mai pot controla vietile celor plecati, ca nu le mai pot dicta ce sa faca.

De acord!

11 hours ago, NicolaeT said:

Depinde cat de in profunzime vrei sa mergi filozofic. Ca daca vrei hard-core, atunci poti spune ca totul e iubire. Sunt mai multe motive pentru care se poate argumenta concluzia asta. De exemplu, iubirea e creatoare de sens, si cum qualiile sunt sens, atunci ca sa creezi qualii te folosesti de iubire. Culorile, sunetele, etc. sunt toate creatiile iubirii. Problema e ca in constiinta in care ne aflam ca si oameni, nu avem acces la acele proprietati ale iubirii absolute ca sa incepem sa ne modificam toate qualiile, asa ca ramanem cu ce avem.

Pana in strafunduri :o:

Cam asta si cred ca e totul. Iubire sau lipsa ei. Restul sentimentelor pozitive sunt derivate ale iubirii, cele grotesti provin din lipsa iubirii si din ego, putand lua forme dintre cele mai diverse: ura, sfidare, minciuna, cruzime s.a.

• Like 1

48 minutes ago, King1 said:

Multa prefacatorie si oportunism intre oameni, uneori si mai abitir, din pacate, intre oameni de acelasi sange.

Cam asta si cred ca e totul. Iubire sau lipsa ei. 

Sigur. În teorie toate bune și frumoase, respectiv ne e milă și  iubim cât se poate. În practică, însă, adică în viața de zi cu zi, constatăm că e mai greu și că deși am fi vrut să dăm un răspuns împănat de iubire unei anume situații, totuși nu s-a putut.    

1 oră în urmă, Vriies a spus:

Sigur. În teorie toate bune și frumoase, respectiv ne e milă și  iubim cât se poate. În practică, însă, adică în viața de zi cu zi, constatăm că e mai greu și că deși am fi vrut să dăm un răspuns împănat de iubire unei anume situații, totuși nu s-a putut.    

Asta ni se intampla tuturor din cauza ego-ului nostru exagerat...

4 minutes ago, Lucia N said:

Asta ni se intampla tuturor din cauza ego-ului nostru exagerat...

Bine, tu ești cât de cât realistă și accepți asta. La fel ca și mine și la fel ca mulți alții de pe aici. Dar ce te faci cu ăia care nu acceptă că ar avea un ego exagerat, care ne fac pe toți proști și care nici măcar nu-și pun problema că ei ar fi proștii proștilor?  

La 14.02.2020 la 21:29, King1 a spus:

Pana in strafunduri :o:

Cam asta si cred ca e totul. Iubire sau lipsa ei. Restul sentimentelor pozitive sunt derivate ale iubirii, cele grotesti provin din lipsa iubirii si din ego, putand lua forme dintre cele mai diverse: ura, sfidare, minciuna, cruzime s.a.

Eu zic ceva inca si mai mult de-atat. Ura, sfidarea, minciuna, cruzimea, sunt toate tot manifestari ale iubirii. Cand am fost indragostit de Infinite_tristese de aici de pe forum, simteam ca daca mi-ar propune sa omoram impreuna un om, as fi facut-o, pentru placerea de a face ceva impreuna cu ea. Evident ca n-as face asa ceva, zic doar la ce fel de trairi imi dadea nastere indragosteala aia. Si daca o indragosteala dasta pamanteana e in stare sa dea nastere la asa ceva, atunci iubirea ca si fundament al existentei cu siguranta e in stare sa dea nastere la tot universul de constiinte, intr-o pasiune nebuna de a se cunoaste pe sine insasi, cu tot ceea ce aceasta poate fi.

La 14.02.2020 la 21:29, King1 a spus:

cele grotesti provin din lipsa iubirii si din ego, putand lua forme dintre cele mai diverse: ura, sfidare, minciuna, cruzime s.a.

Da, acestea provin din frustrari.

Orice atitudine dispretuitoare, orice fapta abominala, orice gand imoral nu apartine Constiintei (termen din ce in ce vehiculat si cu care s-a ajuns chiar a se manipula mase intregi de oameni, in sensul ca : "buna sau rea, tot Constiinta este").