Sari la conținut
Forum Roportal
Wiu

Ba ca am, ba ca n-am HCV.

Postări Recomandate

Salutare tuturor.

Incerc sa fiu scurt. Nu stiu daca pot avand in vedere ca au trecut ani de cand sunt in situatia asta. Dar poate aveti rabdare si ma lamuriti si pe mine. Va rog mult.

Am fost operat in studentie (la Iasi) si am primit sange, cum se spune, vreo 10 kile. Da. In trei operatii facute in 18 zile. De, o hemoragie interna. Asta e alta discutie. Fiind in anii de cotitura ('94) cand atunci apareau mai cu geutate teste pentru detectarea HCV chiar si in spitale, doctorii (corecti in felul lor) mi-au spus sa vin peste 1-2 luni de la externare si sa fac, pe langa testul HIV, si cel HCV. Surpriza? La cat sunt eu de norocos ? S-au detectat anticorpi de HCV. O valoare minima.

Du-te acasa si incepe o cura cu "polestiren" (branza degresata din comert) si tot tratamentul, internat fiind, specific ... oricarei hepatite. Am fost internat la infectioase. Rezultalul la externare ? AMELIORAT. Ce idiotenie, este? Buuun.

Am mai facut la Iasi la 6 si 12 luni de la operatie testele HIV si HCV (cred ca testul rapid) si au fost negative pe linie. Si asa au trecut anii fara probleme. De atunci, in schimb, mi-am format o alimentatie pe cat posibil saraca in grasimi, sare, acool. De fapt alcool nu beau de felul meu mai deloc.

Anul asta inainte de Pasti am resimtit o mare oboseala. Nu imi reveneam. Ma mai apuca si cu ameteli. M-am dus sa-mi fac analize. Bune ele, in afara de colesterol si trigliceride mari, mai ales astea din urma. Transaminazele in limitele normale. M-am dus la un ecograf si ... steatoza hepatica. Ficatul foarte mare, gras, consistenta nu prea buna.

Cert e ca de o buna perioada de timp ma culc tarziu, dorm putin si "ciugulesc" ca un idiot mai toata noaptea, pana ma culc, desi in cursul zilei nu mananc chiar si pana dupa-amiaza. Total haotic. Ucigator pentru ficat.

Cand i-am povestit medicului de HCV m-a indrumat la centrul de recoltare sa-mi fac un test HCV si HBV prin testul ELISA. Rezultat? Ca acum 12 ani. Anticorpi HCV la limita detectabilitatii. Indicatii ? La Bucuresti repede sa-mi fac o viremie.

Intre timp, avand diagnosticul de la medicul ce mi-a facut ecogaf de "Hepatita cronica", desi nu se "vedea" nimic la mine, am primit o reteta cu Lagosa, Spirulina, Lipantihyl Supra, Vitamina E Forte (cica dupa ultimele cercetari ar face bine in afectiunile ficatului, cica, dar e bine de incercat zicea dansul),Essentiale forte N (initial am avut in locul lui VitaMax). Plus somn la greu inclusiv la pranz.

Mi-am facut viremia la Cantacuzino.

Am astepat rezultatul, dupa 10 zile, parca avand ficatul din ce in ce mai sensibil. Stiti cum e sa astepti un rezultat. Medicul, pe care il cunosc, mi-a recomandat la recoltare si o mica internare ca sa-mi faca si o biopsie hepatica. Eu nu aveam la mine adeverinta de salariat, dar o puteam trimite prin fax sau e-mail dupa ce ajung acasa si mai analizand el rezultatele cu care am venit si daca tot erau la minim, ce a zis ? Hai sa facem viremia si daca iese ceva atunci agresam si ficatul. El vroia sa ma rezolve in felul lui si ii multumesc inca o data. Dar mie imi convenea sa mai fac un drum decat sa ma "impung" si sa fie si degeaba. Oare e degeaba ? Acum ma intreb daca sa nu fac oricum asa ceva... E bine sa stii daca mai ai ficat.

Rezultatul viremiei ???

Mi-a parvenit intro dimineata, buimac de somn am vorbit cu doctorul si mi-a spus sa ... stau linistit ca nu am nimic. Nu s-a detectat nimic, sau e sub o valoare de 600 nu stiu ce. Cifra nu am mai auzit-o bine, va da-ti seama. Cred ca stiti voi mai bine. O sa-mi vina si scris dar pana atunci, asta e, nu ma pricep.

Atat am apucat sa-l intreb, daca trebuie sa continui cu tratamentul. A zis ca nu, ca nu e cazul. Dar eu tot am sa termin cutiile. Ca doar nu face rau, nu ?

L-am mai intrebat daca sa mai fac vreodata un test, gandindu-ma la ce am tras, pe ascus, de 12 ani.

A zis ca daca vreau pot sa-mi fac peste un an, asa, pentru mine.

Si banii mei sunt buni, nu ? Dar nu ma uit la ei cand e vorba de sanatate.

 

Fratilor !

 

Ma gandesc la 2 variante. Poate sunteti de acord, poate nu.

 

1. In '94 abia apareau testele la noi, nu? De un tratament nici nu mai vorbim impotriva HCV.

Sa fie oare posibil ca acel donator sa fi avut un sistem imunitar beton si sa fi facut acea "eliminatre spontana" dupa care sa-mi fi dat mie sange cu anticorpi HVC (pe care ficatul o data ce-i produce nu se mai opreste toata viata) si ficatul meu sa preia "patentul" si sa-i produca si el la limita detectabilitatii ???

Nu mai stiu.

 

2. Sau am avut virusul si l-am eliminat eu ???

DE FAPT AM SAU NU VIRUSI IN MINE ??? AM SAU NU HEPATITA C ???

 

Mi-au zis mie doctorii la operatie ca am avut noroc ca am un sistem imunitar, un ficat si o inima buna ca altfel eram gata. Dar nu ma cred super-man.

Am facut sport mai tot timpul chiar si de performanta pana in facultate.

Acum, ... am tot 1,85 m. dar am 105 kg. Nu se prea vede dar tot tebuie sa dau jos 20 de kile.

 

Cam asta e. Va rog sa ma lamuriti ca sa stiu ce e cu mine.

Am vazut pe forum discutii foarte pertinente si avizate.

Nu imi permit sa intreb doctorul de la Bucuresti nimic, deocamda. E tipul pus mereu pe treaba, care nu se impiedica de chestii marunte. Pentru el. Rutina cred. Dar il prind eu nici o grija.

Pana atunci ma puteti lamuri voi cu ceva ?

 

A, inca ceva. I-au tratamentul de 1 luna "ca la gard". Nu simt nimic. Ma grabesc ? Trebuia sa simt deja ceva ? La sfarsitul saptamanii imi mai fac analizele o data iar peste inca o luna un ecograf. O sa vad ce-i de capul silimarinei si spirulinei. In cazul meu, desigur.

 

Va multumesc anticipat si VA UREZ SANATATE MAXIMA !!!!!!!!!!! :alcoholic:

Editat de Wiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Wiu,

 

daca tu ai anticopri HCV nu inseamna neaparat ca virusul mai este prezent. este intradevar f. rar sa aibe o vindecare spontana dar uite ca tu esti unul dintre acei norocosi. Parerea mea deci este ca ai avut o vindecare spontana daca viremia a iesit sub limita detectabilitatii. Ti-as recomanda totusi sa mai faci o viremie la 6 luni. Aceasta vindecare spontana ti se datoreaza organismului tau, si nu acelui "donator" care poate a avut un sis.t imunitar tare. Deci fi mandru de tine :alcoholic:) e opera ta ca ai scapat singur de el :spiteful:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acel donator nu putea dona 10l de singe deci au fost mai multi si nu tine treaba cu anticorpi decit daca sunt ai tai personali, apoi virusul poate aperea nedetectabil, se stie ca sunt niste limite la aparatele care fac masuratorile, problema este ca tu zici ca nu te simti bine(aici este o problema mare) si ar trebui sa vezi de ce? Poate nu este de la HVC si este de la altceva, (si eu am tot 104kg si 1.90m si am facut sport de performanta) sau poate ar trebui sa incerci sa maninci si ceva mai consistent.

 

Gnrs

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru raspunsuri.

 

@ Enigma:

Ma gandeam sa fac peste un an. Daca tot sunt cu chestia asta in mine de atata timp. Dar poate fac si la 6 luni ca poate acu il incepe "turbarea" si vrea sa scoata capul. :doh: .

Nu vreau sa ma cred asa de tare cu sistemul meu. Asa o fi, dar parca e film holywood-ian. Numai ei mai fac filme cu "terminati" care se fac bine in ciuda doctorilor pesimisti.

Eu sunt o "balanta" nenorocit(a). Faina zodia dar sa te fereasca Dumnezeu sa faci ceva in viata. Cu mare greu si sacrificii, dar tot timpul am reusit. Victoriile au fost muncite tare. De aceea ma steptam sa trebuiasca sa lupt pana la capat. Ma vedeam umbland pt dosar, ma vedeam ras in cap, dar voios ca terminam intr-un an tot balamucul cu virusul asta. Asta e. Acum ma lupt cu steatoza asta nenorocita. Cu trigliceridele, colesterolul si tot tacamul, dar mi-e teama sa nu exagerez cu "postul" care mi-l impun. Am o fire cam cazona. Oricum, mai vorbim. Multumesc mult.

 

@ gnrs:

Normal tu, ca nu putea sa-mi doneze un individ 10 litri. Ba da, doar daca il prideam noaptea pe la tomberon cand ducea gunoiul si o faceam pe vampirul. :alcoholic: Dar, chiar, avem 10 litri in tot corpul ?

Am fost diagnosticat dupa ecograf cu steatoza hepatica si pe reteta a scris ... hepatita cronica. Inca nu facusem nici un test din care sa ies pozitiv cu vreun virus hepatic. Ma refer la Eliza.

Doar asa. Sa mananc mai consistent si la ore normale. Mancam putin, numai tampenii, mai tot timpul (asta mi-a fost recomandat dupa operatii), si la ore de prost gust. Eu daca eram ficat poate ma opream mai repede din munca :yahoo: .

Acum ma simt mai bine. Nu mai obosesc asa tare si nu ma mai "palidesc" cand stau 4-5 ore in picioare (asa ziceau unii, eu nu ma vedeam). Mai nou, am o jena in partea ficatului, ca o balonare, cu o durere surda in partea din spate, dar ma gandesc sa nu fi facut o intindere, ca am accentuat-o cand m-am asezat in masina. Parca daca apas ma doare mai tare cand imping intro coasta. Faina descriere n-am ce zice. Cu rinichii stau bine.

O-m mai vedea. Am sa-l intreb si pe doctor cand ma intalnesc cu el. La cata biblioteca am vazut la el in legatura cu virusii poate i-a inteles intr-un fel.

 

Multa sanatate fratilor, ca ne trebuie.

Sa auzim de bine !!!

:spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai fi si tu asa negativist, daca citesti la " Trombocite sub 10.000" o sa vezi prin ce am trecut si eu, in plus mai am probleme si cu inima deci situatia nu este chiar roza insa tu chir esti tare deprimat, CAPUL SUS.

 

Nu mai fi si tu asa negativist, daca citesti la " Trombocite sub 10.000" o sa vezi prin ce am trecut si eu, in plus mai am probleme si cu inima deci situatia nu este chiar roza insa tu chir esti tare deprimat, CAPUL SUS.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Wiu,

 

Ia-o ca esti un mare norocos al soartei si ca CINEVA acolo sus te IUBESTE !

 

Cred ca tu nu ai avut de la bun inceput acest virus ! Ce am inteles eu din dicutiile cu dr. meu numai virusul heptatitei A se elimnina :alcoholic: asa ca nu cred si pace, parerea mea ;) Insa iti recomand cu caldura sa faci tot ceace iti place si sa mananci ca omul :spiteful: Dimineata, Pranz, Seara. Pentru noi este foarte important.

 

Doi esti a BIG BOY ce te vaita, viata merge inainte. Eu nu am raspuns la tratament, dar sunt sigura ca in vreun fel sau altul il voi invinge pe acest nemernic de virus :yahoo: Toti facem mari "sacrificii" pentru noi, dar ceilalti din jur :doh: te-ai gandit?! Trebuie sa inveti sa gandesti pozitiv si sa-ti schimbi regimul alimentar.

 

Sa auzim numai de bine !

:o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Wiu,

nu ne-i spus despre analizele de la ficat: transaminazele cum sunt?

Si eu am primit 10kg* de sange in 93, dar am primit si virusul C

Sunt f. ciudata analizele tale!

Poate ai doar stearoza hepatica care inseamna ficat gras , care fiind marit apasa in jur totul si de aceea te deranjeaza!

Ar cam trebui putin sa slabesti!

Iar analizele de anticorpi sa le repeti la mai multe laboratoare.

Daca ai GOT si GPT in limite noprmale nu mai ai deocamdata de ce sa te ingrijorezi.

Sa iti faci din cand in cand analize si sa iei silimarina caci nu strica nimanui nici unui om sanatoa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am raspuns deoarece saptamana asta, pe joi - vineri, mai fac niste analize. Cat de cat complete. Am sa le postez. Totusi sunt ceva diferente din ce am vazut eu pe forum. Sunt alte valori min. - max. Cred ca depinde de la laborator la laborator. Am pe cineva de incredere acolo. Sper sa fie corecte. Am sa le postez si pe primele, de la inceput, sa le facem o analiza... la sange.

 

Nu prea sunt depresiv, dar sunt tipul pacientului ... am uitat cum se cheama, ala psihopat, care vrea sa cunoasca tot, fura meserie de la medici, iar daca nu intelege ceva, atunci sa te tii. Mai ales daca nu i se pare ceva logic. Acum, nu am ajuns si nici nu m-am stofocat, ce-i drept, sa aflu mai multe. Am asteptat rezultatele. Pe urma urma documentarea.

 

Deocamdata as vrea sa va intreb altceva. Stiu ca sunteti mai multi care tineti tratamentul specific de luni bune.

Initial medicul mi-a prescris : Silimarina (Lagosa), spirulina (Hofigal), Lipanthyl Supra, Vitamina E (ca un anti-oxidant) si Vita-max (a auzit ca aveam deja si a zis ca e bun de luat). Buuun.

Am terminat o cutie mare de Vita-max si cineva mi-a sugerat ca e mai bun si mai specific steatozei "Essentiale forte N". Am mers la medic si mi-a dat "verde" la Essentiale in locul Vita-max-ului. De atunci merg pe Essentiale.

Am citit pe forum de LIV 52 si m-am dus sa-mi iau si eu o cutie. Farmacista a zis ca daca tot iau atatea sa le las pana termin Spirulina sau Essentiale, la alegere, ca e bine o pauza de 10 zile (in cazul spirulinei, scrie in prospect).

Intrebarea mea este. Liv 52 inlocuieste ceva din spectrul asta sau e vorba de altceva ? Sa "bag" si Liv 52 in doza zilnica? Ce mai conteaza 1-2 la un "hap" ? La cate "graunte" de astea bag in mine zilnic nu ma mira sa ma lipesc de-o aviara. :crazy:

 

A, si cat sa merg pe pastile astea? Pana cand am analizele bune? De ex. la Vitamina E zice ca e bine 1 an, ca anti-oxidant.

 

Daca vad ca e mai bine(la analize ma refer), daca ma simt mai bine, pana la anu' cand mai fac o viremie trec cu postatul la "Steatoza hepatica". Dar nu ma las de voi pana nu va uitati si pe analizele mele. Deja "mirositi" ce e cu ele poate mai bine ca multi medici ce privesc boala ... din afara. Daca tot am anticorpi de HCV ma mai suportati, un pic.

SANATATE MAXIMA !!!

:blink: (e doar apa plata cu lamaie)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hello Wiu,

Eu zic sa nu intri in panica, nu e dracu asa de negru.

Sigur cu virusul c nu e de gluma, dar tu nu esti intr-o

situatie chiar disperata.

Organismul tau lupta cu succes cu virusii daca intr-adevar ei

exista la tine.

Oricum eu zic sa nu-ti mai stresezi ficatul cu atatea pastilute si bulinute

care sunt procesate in ficat.

Nu se justifica in cazul tau.

Ia-ti vitaminele necesare din fructe proaspete, zarzavaturi si legume.

Da-i si cu ceaiuri dar rareste-o cu pastilele pe cat posibil.

Si cu regimul despre care nu ne-ai spus prea mult trebuie sa fii

foarte atent, ca si el poate constitui un stres pentru ficat.

Da-i tot ce are nevoie, si lactate degresate peste si carne slaba fiarta nu prajita si multe fructe ( grapefruit cate doua,trei pe zi), suc de morcov si mai

controleaza-ti si hemoglobina, vezi ca poti sa te anemiezi de la un regim

prea sever.

Ia-o calm si cu analizele, convingete daca mai ai virus sau nu si abia

atunci cand esti sigur de un rezultat vei sti precis ce vei avea de facut.

Eu iti doresc sa constati ca nu ai nici un virusel.

Sa auzim numai de bine, multa sanatate. Doru.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Wiu,

eu zic ca iei prea multe medicamente deodata , si nici asta nu face bine la ficat, chiar daca sunt protectoare hepatice.

Parerea mea este sa le iei pe rand cu pauze, odata iei Liv 52, faci o pauza de cate 1 sapt-10 zile, apoi iei orice fel de silimana apoi pe rand altele, Essentiale etc. Vitamina E este de ajuns deja sa iei forma obisnuita nu Forte si cu pauze de 2 saptamani. Iti va ajuta si la hormoni!

Daca iei prea multe medicamente fie ele si suplimente, poti sa faci si o hepatita toxica, mai ales cu atata Lypanthil.

Ce este mult strica!

Si din cand in cand sa faci analizele pentru ficat: GOT, GPT, GGT, iar daca sunt normale totul este OK.

Multa sanatate! :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×