Sari la conținut
Forum Roportal
Enki

Despre deciziile grele - situatii ipotetice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

29 minutes ago, Enki said:

Vriiea. Stu, ca si mine, a ales sa salveze 9 oameni. Poti privi si din perspectiva a ales sa condamne unul, nu e bai. Ideea e cs outcome-ul este ori toti ori niciunul intr-un caz, ori 9 din 10

Problema mea era să-i salvez pe toți zece, dar nu mi-ai dat nicio șansă. 

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai altfel nu ar mai fi fost o dilema morala, daca ar fi existat posibiitatea sa ii salvezi pe toti zece si in al doilea caz.

Oricum, ca idee, spre deosebire de alte topice, tin mult sa nu facem din asta unul in care sa facem reprosuri sau comentarii cu privire la alegeri, putem doar sa cerem mai multe explicatii ca sa intelegem, si sa retinem ca totul e ipotetic si nu e un concurs de cine e mai bun, mai moral, etc.

Lucia vad ca este optimista, dar tot nu ne-a spus pe care din cele doua variante o alege: lasa sa se inunde unul din tunele complet, sau amandoua doar pe jumatate. :o:

 

Editat de Enki
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
7 minutes ago, Enki said:

Pai altfel nu ar mai fi fost o dilema morala, daca ar fi existat posibiitatea sa ii salvezi pe toti zece si in al doilea caz.

Oricum, ca idee, spre deosebire de alte topice, tin mult sa nu facem din asta unul in care sa facem reprosuri sau comentarii cu privire la alegeri, putem doar sa cerem mai multe explicatii ca sa intelegem, si sa retinem ca totul e ipotetic si nu e un concurs de cine e mai bun, mai moral, etc.

 

 

De cord cu tine.

Hai, bre, sper că nu mie-mi zici chestia asta, care te sprijinii din start cu acest topic. Că dacă-mi zici, o să mă închid, vorba lui Davi, precum mimosa pudica și n-o să mai sufluo vorbuliță! :laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, Enki a spus:

Penntru ca nu ma simt inspirata sa imaginez eu o situatie ipotetica, va propun una clasica

Intr-o mina sunt blocati 10 mineri, toti sunt impreuna intr-una din cele doua galerii ale minei, si vine o inundatie in subteran Nu ai materiale suficiente sa impiedici inundarea ambelor galerii, poti doar una din ele sa o protejezi de inundatie, iar tu nu stii in care din cele doua galerii se afla minerii si nu ai cum sa afli, pentru a sti care galerie sa o protejezi. Daca protejezi galeria corecta, in care sunt ei, salvezi toti cei 10 mineri, daca o alegi pe cea gresita, mor toti. Daca insa folosesti materialele in mod egal pentru ambele galerii, si acestea se inunda amandoua dar doar pe jumatate, doar un singur miner va muri. Ce alegi?

Soluție -revin la realitate și nu îmi mai imaginez 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am spus foarte clar ca viata fiecaruia trebuie sa primeze, nu tunel, mina sau altceva...

Functie de cum se va comporta "mediul ambiant", se vor crea "brese de supravietuire". In orice situatie, intotdeauna exista sansa ca toti sa ramana in viata si pe asta ma concentrez. Solutia salvatoare apare negresit.

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi cred ca sunt blonda. Deci ce ai alege, inunzi doar un tunel complet, sau amandoua doar pe jumatate.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Extrem de greu de spus... cred ca depinde mult de starea din acel moment ipotetic.

De pilda, daca as fi foarte panicat si as merge dupa emotii, cred ca as incerca sa salvez toti minerii, considerand ca toti ar trebui sa aiba o sansa, desi astfel le risc tuturor vietile.

Daca as merge dupa logica, i-as scapa pe cei 9 din 10.

Daca as merge dupa intuitie, probabil as nimeri galeria corecta de protejat.

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 03.02.2020 la 12:08, Enki a spus:

Situatie ipotetica, si sa incepem cu un level 1 de complexitate. E inspirata dintr-un citat.

Este noapte, undeva pe timp de vara, esti la tine in casa ta dichisita cu tot ce ii trebuie, casa ta din cartierul tau din orasul tau, esti cu familia si cineva bate la usa. Este un cuplu, un barbat si o femeie insarcinata, cu pielea destul de inchisa la culoare, murdari de pe drum, si dupa haine sunt de undeva din Orientul mijlociu, refugiati. Ce faci, ii primesti in casa la tine sa doarma, sau nu?

O a doua situatie: esti cu familia ta undeva sus pe munte, departe de lume, intr-o excursie, esti intr-o cabana oarcare, destul de modesta, noaptea, e frig afara, a nins. Auzi ca la usa bate cineva, deschizi, si acelasi cuplu de mai sus, un barbat si o femeie insarcinata, amandoi imbracati in stilul traditional din Orientul mijlociu, cu pielea inchisa la culoare, murdari de pe drum, aratand a refugiati. Ce faci, ii primesti in cabana sa doarma, sau nu?

Va puneti in aceasta situatie si raspundeti cat mai sincer ce ati face.

 

Nu cred ca as putea răspunde sincer, pentru ca nu stiu cum as reactiona pusă în fața faptului implinit, sincer pot doar sa raspund ca sunt genul de om caruia nu ii place sa primeasca pe nimeni in casa, asta se intampla si pentru ca am un apartament foarte mic. Asta pentru varianta I. Pentru II, cred ca as face exceptie. Mai mentionez ca nu m-ar interesa deloc de unde provin si ce religie au, i-as considera doar oameni aflati la nevoie in ambele variante. Si nu in ultimul rand, o sa spun ca as vrea sa fiu mai putin asociala si defectă in cazuri ca acestea si sa nu ma gandesc nici la propriul confort psihic prea tare.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×