Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Nu ai cum sa "revii" la ceva ce nu ne-a caracterizat niciodata ca specie. Si nici acele defecte de caracter nu sunt cele care cauzeaza degradarea climei.

Iar eu as spune ca azi ca oameni suntem mai buni decat eram acum 500 de ani, acum 1000 de ani, acum 5000 de ani. Acum 2000 de ani un copil nascut cu defecte era aruncat in prapastie fara nicio remuscare, era o regula. Acum 500, 1000 de ani, se faceau sacrificii umane pe altarul diferitelor zeitati. Pana in trecutul nostru recent, s-a practicat sclavia. Pana in trecutul nostru recent, africanii erau vazuti ca niste animale de exploatat. Acum cateva mii de ani se practica ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, fiecare de capul lui, si astea doar la nivel de individ, nici macar de natii sau armate. Deci nu numai ca ceea ce spui tu nu are nicio legatura cu clima, ca nu au afectat-o in absolut niciun fel, dar e si gresit din punct de vedere istoric prin comparare cu felul in care am evoluat ca societate fata de acele perioade.

Sa revenim la clima asadar.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Felul omului de a fi, sa zic asa, are legatura cu actiunea lui asupra mediului inconjurator, deci si cu "schimbarile climatice". Asadar, exemplele pe care le-ai prezentat, felul in care se comportau anumiti oameni, acele imoralitati, acele gandiri ale unor minti pervertite, din pacate s-au transmis si urmatoarelor generatii si acest aspect trebuie alchimizat, transformat. Cand omul se transforma in bine, totul in jurul lui se transforma odata cu el. Tot ceea ce-am scris sunt opinii ale mele de pe urma "discutiilor libere" despre "schimbarile climatice", despre cauze si solutii, despre scrierile voastre de pe acest topic.

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ca acele exemple pe care le-am prezentat au fost sterse din comportamentul speciei noastre. Astazi avem grija de copiii nascuti bolnavi, nu ii mai aruncam in prapastie. Astazi orice om cu mintea la cap considera sclavia o abominatie.

Dar da, cand omul se transforma spre mai bine, si ceea ce e imprejurul lui se transforma. Milioane de oameni din tari defavorizate azi nu ar fi fost aici daca nu aveau ajutor medical de la tarile dezvoltate - vaccinuri, medicamente, sprijin umanitar. Astazi suntem constienti de valoarea pe care o are diversitatea speciilor animale din lume, si le protejam de extinctie, facem legi prin care sa le putem pastra si zeci de mii de oameni lupta pentru asta.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 minute, Enki a spus:

Tocmai ca acele exemple pe care le-am prezentat au fost sterse din comportamentul speciei noastre. Astazi avem grija de copiii nascuti bolnavi, nu ii mai aruncam in prapastie. Astazi orice om cu mintea la cap considera sclavia o abominatie.

Dar da, cand omul se transforma spre mai bine, si ceea ce e imprejurul lui se transforma.

Au fost transformate in altceva, nu in bine, ca urmare si mediul inconjurator s-a degradat...

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Serios, in altceva nu in bine? In ce? Cand in istorie a fost o mobilizare umanitara atat de mare pentru alte popoare, de la celalalt capat al lumii, care sufera? Sau hai, nu de la celalalt capat al lumii, ci pentru un stat vecin, un oras vecin in necaz?

Nu are nicio legatura cu mediul, oricat te-ai stradui sa pui aici un philosophic spin pe problema. Problema e ca suntem prea multi pe planeta asta, si culmea, vine tocmai din altruismul nostru, nu din egoism.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Enki a spus:

Serios, in altceva nu in bine? In ce? Cand in istorie a fost o mobilizare umanitara atat de mare pentru alte popoare, de la celalalt capat al lumii, care sufera? Sau hai, nu de la celalalt capat al lumii, ci pentru un stat vecin, un oras vecin in necaz?

Nu are nicio legatura cu mediul, oricat te-ai stradui sa pui aici un philosophic spin pe problema. Problema e ca suntem prea multi pe planeta asta, si culmea, vine tocmai din altruismul nostru, nu din egoism.

Este parerea ta si ti-o respect...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu accept opinia ta, si respect ca tu ai alta opinie. Dar chestia cu opiniile este ca nu toate sunt la fel.

“Everyone is entitled to his own opinion, but not his own facts.” – Daniel Patrick Moynihan

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 1/7/2020 at 9:44 PM, Lucia N said:

Da.

Ia sa vedem, pai in primul rand ar trebui ca oamenii sa nu mai fie agresivi, atat intre ei, cat si cu mediul inconjurator, sa dispara imoralitatea, egoismul, perversitatea, invidia, dorinta de razbunare s.a.m.d.

Este-o vorba faina de tat(cum se zice pe la noi, de pe la taranoaiasan, adica locul unde-am fost nascuta) :  Intai, toate pleaca de la mintiuca si apoi apare Vasalie, Gheo si baba Floare...

 

Ce ai spus tu aici, e clar că e un deziderat, atât pentru fiecare individ, cât și pentru întreaga umanitate, astfel încât aceasta să pășească pe un nivel superior al concepției și implicit al existenței. Nah, c-am vorbit precum Ghandi, deși nicio legătură între noi doi! :biggrin:

Bun, dincolo de acest deziderat de a fi mai buni, mai deștepți, mai altruiști, mai empatici, mai puțin belicoși etc., cu care majoritatea suntem de acord, care sunt măsurile practice, sau dacă vrei pur tehnice, pe care le putem lua imediat, astfel încât măcar să diminuăm efectele schimbărilor climatice pe care le-am provocat în ultima perioadă de vreo două - trei sute de ani a istoriei noastre? 

Asta era întrebarea lui Enki. 

Sigur că răspunsul nu-i tocmai ușor. Sau, mă rog, poate răspunsul ar fi ușor, însă punerea în practică e deosebit de grea. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 18 ore, Vriies a spus:

 

 

Asta era întrebarea lui Enki. 

 

Am inteles ce vrei sa zici, insa eu sunt adepta ideii ca orice "masuri practice" s-ar lua (si au fost luate si masuri practice...), "pur tehnice" (cum zici tu) ,  pana ce omul nu se schimba in interiorul sau nu au cum sa fie eficiente pe termen mediu si lung, in sensul ca nepotii nostri nu vor fi nevoiti sa se confrunte cu groaznicele efecte ale "schimbarilor climatice".

Asadar, ca mi-ai cerut "solutie practica", sa zicem asa, in opinia mea, trebuie urgent schimbate niste "reguli planetare".

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

earth-ge80158e29_1280.jpg

https://sokszinuvidek.24.hu/mozaik/2022/03/26/fold-oraja-marcius/

Azi de la orele 20:30 se recomanda 60 de minute de intuneric, a se stinge toate aparatele electrice pentru a salva Planeta.   Frigiderele n-as pune sub tensiunea asta ca nu prea ajuta si asa, sint doar fanteziile unor AKTIVISTI cu care nu simpatizez.   Sintem si cu economisirea apei dar cei cu terenuri de Golf n-au restrictii, sau la nimic nu trebuie sa se gandeasca decat sa se bucure de viata.   Eu si fara sa-mi spuna nimeni economisesc peste tot unde platesc o factura lunar, folosesc becuri special inventat pentru acest scop, sa fie primit sacrificiul, dar nu mai mult.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×