Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Suntem 7,5 miliarde de oameni pe pamantul asta, si numarul este in crestere accelerata. Nu suntem toti nici la acelasi nivel de civilizare, civilizatie si comfort, nici la acelasi nivel de constientizare, inteligenta sau acces la informatii. Ceea ce ne afecteaza pe toti in egala masura insa este starea planetei pe care traim, stare la care contribuim si noi. Exact despre asta as vrea sa discutam aici cand vine vorba de schimbari climatice - cat am influentat noi clima si cat face parte dintr-un ciclu natural? Parerile sunt impartite si de ambele parti sunt nume cu relevanta in domeniu care sustin cu aceeasi tarie doua idei opuse sau aproape opuse daca nuantam. Una ar fi ca suntem pe deplin responsabili de schimbarile climatice prin stilul de viata care a venit in urma progresului industrial, alta ar fi ca schimbarea climatica e o etapa naturala in istoria geologica a pamantului (si aici i-as incadra si pe denieri), alta undeva pe la mijloc e ca noi prin actiunile noastre am grabit ritmul in care clima se schimba.

Am mai putea discuta si despre despaduriri, la nivel global si despre poluarea oceanelor si care din acestea doua de fapt duce la scaderea calitatii atmosferei, despre incalzirea globala si care ar fi punctul dincolo de care daca se trece, devine totul ireversibil, despre de ce aceste alarme se trag in mod repetat de cateva zeci de ani cu acelasi ton apocaliptic, iar lumea a ajuns sa nu ii mai creada, ca in povestea cand strigi de prea mult ori lupul.

Putem discuta si despre Greta Thunberg si cat este corect dar si cat este ipocrizie in ceea ce spune si face.

In fine, putem discuta orice legat de clima in schimbare si va pun totusi o poza draguta cu pamantul vazut de pe orbita

Iberian_Peninsula_at_night_pillars.jpg

Editat de Enki
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

  Stand up comedy cu liderul celei mai puternice tari de pe glob, cand unul din cei mai mari lideri ai lumii are o problema cu energia regenerabila, o politica prietenoasa cu mediul e greu de implementat

si dupa comedie, si niste facts

https://www.sciencealert.com/the-president-said-a-lot-of-wild-stuff-about-windmills-here-are-some-actual-facts?fbclid=IwAR0yqdAwVz6OvjR6XVHAgkC5dHsTEKoXfErFNtQg16Xq6nMYIXg_O7u2-Sc

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant topic. D'aia  ți-am și dat din start un like, apreciind faptul că ai pus pe tapet această problemă, pe care, efectiv nu o putem escamota. Deci problema de fond, așa cum o ridicași tu pe bună dreptate și tranșant, ar fi cam așa, să te citez: „cat am influentat noi clima si cat aceasta face parte dintr-un ciclu natural?” 

Avem date certe cu privirire la schimbările climatice  din ultima sută de ani, anume că pe fondul creșterii temperaturii globale, fie ea și cu numai un grad,  clima s-a schimbat, indiferent de arealul în care ne aflăm. Ăstea sunt deja fapte. De aceea întrebarea care țâșnește este, reiterez: Suntem noi, oamenii, prin activitatea noastră (poluare, experiențe nucleare, distrugerea pădurilor și a ecosistemului etc.) vinovați de schimbarea climei planetare sau e vorba numai de un ciclu natural, indiferent de acțiunea noastră asupra medilui?  

La această întrebare, eu voi răspunde tranșant: Da! Indiferent că schimbarea climatică face parte și dintr-un ciclu natural, noi am influențat clima și implicit distrugerea accelerată a mediului în care trăim. Și nu numai că tre să ne asumăm imediat vina, dar tre să trecem imediat la măsuri radicale.  

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei, despre asta e vorba. Ce masuri radicale, si daca trecem la masurile astea, la ce suntem dispusi sa renuntam si la ce putem sa renuntam fara sa ajungem in colaps ca civilizatie functionala.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vom ajunge în colaps, ca civilizație, doar dacă nu vom lua măsuri acum, adică, cât de repede. Pentru că aici nu e în joc viața noastră. Noi o vom duce, bine mersi, cu tabieturile noastre, pentru o generație sau chiar mai multe, no problem. Dar viitorul, pentru  nepoții și stănepoții noștri, adică pentru o „civilizație funcțională”, cum spui tu, e total compromis dacă nu vom lua acum o serie de măsuri care să asigure sau măcar să dea speranța unui trai decent sau măcar a unei supraviețuiri.

Care sunt acele măsuri? Bun. Asta-i o altă linie de discuție și mă bucur că ai ajuns la concluzia că fiecare ar trebui să ne gândim la asta. 

Hai să ne gândim fiecare la asta. Tu ce zici? 

Io chiar m-am gândit la o serie de măsuri, dar sunt curios dacă și tu te-ai gândit la măsuri de genul sau dacă tu consideri că aceasta e o problemă superfluă.

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana la nepoti si stranepoti, noi cei care trebuie ACUM sa luam masurile, ce masuri si cum facem sa nu intram in colaps si sa ramanem o societate functionala in urma schimbarilor care trebuie efectuate. Asta am intrebat si eu. Ce trebuie eliminat si ce punem in loc? Si vom mai functiona la aceiasi parametri dupa?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poi, exact că despre nepoți și strănepoți este vorba. Și sigur că noi, cei de acum,  e musai să luăm măsurile sau măcar să propunem niște măsuri de genul. Dar tu ce părere ai,  ca inițiatoare a acestui topic? 

Promit că, după ce-ți voi auzi părerea, cu siguranță o voi împărtăși și eu pe a mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 minute, Vriies a spus:

Poi, exact că despre nepoți și strănepoți este vorba. Și sigur că noi, cei de acum,  e musai să luăm măsurile sau măcar să propunem niște măsuri de genul. Dar tu ce părere ai,  ca inițiatoare a acestui topic? 

Promit că, după ce-ți voi auzi părerea, cu siguranță o voi împărtăși și eu pe a mea.

nu ai inteles, NOI, cei care trebuie sa luam masurile suntem cei care risca sa intre in colaps. Nu ai cum sa faci o schimbare radicala spre binele planetei fara sa darami din temelii si fara sa afectezi confortul populatiei acesteia.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
55 minutes ago, Enki said:

nu ai inteles, NOI, cei care trebuie sa luam masurile suntem cei care risca sa intre in colaps. Nu ai cum sa faci o schimbare radicala spre binele planetei fara sa darami din temelii si fara sa afectezi confortul populatiei acesteia.

 

Observ că, 

Poate tu n-ai înțeles la ce m-am referit eu. Nu noi (cei de acum) vom intra în colaps. Noi, adică generația noastră, vom duce-o bine, mersi, cel puțin pe termen scurt, indiferent de tensiunile și războaiele regionale care au loc. Adevărata problemă va fi pentru generația următoare, care va risca , nu să aibe un confort, ci să sucombe dacă noi cei de acum nu vom lua măsuri pentru supraviețuirea pe viitor. 

Deci în opinia ta, nu putem face nicio schimbare spre binele planetei fără să dărâmăm confortul populației și astfel ne îndreptăm, imperturbabil spre auto-distrugere, așa? Ei bine, răspunsul meu aici este că putem să facem. Putem face schimbări, chiar acum, spre binele planetei și a generațiilor următoare. Schimbările radicale trebuie făcute întâi la nivel de conștientizare și gândire și apoi duse în faptă. Sigur, nu pot fi aplicate instantaneu, peste nopte, ci e nevoie de o mare luptă și în primul rând de conștietizarea acestui deziderat. 

Și ca să vorbim de măsuri...

Prima măsură ar fi o luptă pentru un consens al tuturor guvernelor din lume, cu privire la despădurire. Despădurirea e un flagel planetar, clar. 

Mai sunt și altele, bineînțeles, despre care aș putea să vorbesc. Dar spune-mi și tu măcar una. 

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai zis masuri urgente, radicale. Sa presupunem prin absurd ca ajungem la acel acord global pentru binele planetar. Opreste de maine tot ce polueaza. Sau nu de maine, in 10 ani inlocuieste tot. Vezi ce presupune asta de la nivelul cel mai de sus pana la cel mai de jos, al oamenilor care muncesc in acele sectoare poluante.

 

Sursele regenerabile de energie nu sunt suficiente pentru a acoperi necesarul actual al planetei. Patura de panouri solare daca faci, si padure de eoliene, nu produc suficient.

Da, oprirea defrisarilor e o urgenta, dar la fel de urgenta este sa lasi oceanul sa isi refaca echilibrul, ca oxigenul de acolo vine in marea lui majoritate.

Si o alta maxima urgenta este populatia care creste necontrolat si nu se mai opreste. S-a șuntat selectia naturala de ceva vreme si se vede.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×