Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Corpul tau e o qualie pentru mine. Constiinta ta e reala si nu am acces la ea. Haiide ma... voi faceti pe prostii intentionat ? Astea sunt chestii triviale. M-am si plictisit sa le tot repet. Nu poti discuta filozofie serioasa ca voi va incapatanati nici bazele sa nu le intelegeti. Si apoi tot eu ca cica folosesc cuvinte complicate. Pai faceti si voi un efort. Vreti sa va vina intelegere pe gratis de la doamne-doamne ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
6 hours ago, NicolaeT said:

1. Creierul nu exista. Creierul insusi e o qualie in constiinta. Deci altele sunt principiile care determina ce qualii sa aiba o fiinta.

2. Nu neaparat. Intuitia mea e ca daca ajungem sa intelegem cum functioneaza qualia vom ajunge inevitabil la a intelege cum exista si alte constiinte. Si am chiar un astfel de model propus in care din insasi fenomenologia qualiei se deduce existenta altor constiinte si modul lor de interactiune (a nu se confunda cu atunci cand 2 oameni vorbesc sau se ating... aia e pseudointeractiune).

Cum adică? Când doi oameni vorbesc sau se ating, aia e pseudointeracțiune? Când părinții tăi inițial au vorbit, după care s-au „atins”, astfel încât ulterior ai apărut tu pe mapamond, aia a fost pseudointeracțiune?  Bre, io-s pacifist de felul meu. Dar în cazul tău, mai că mai că aș zice că soluția pentru a-ți veni mintea la cap ar fi ca în escapadele tale amoroase să iei un pumn în gură  în urma căruia să-ți pierzi vreo patru-cinci dinți și să contempli apoi rezultatul și consecințele acestei psudointeracțiuni.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un exemplu de interactiune e telepatia. Si asta pentru ca in telepatie ai de a face cu entitati existente. In vorbire sau atingere alea sunt qualii in constiinta ta, nu sunt chestii reale. Dar na, tresa ai spirit de cautator al adevarului ca sa intelegi chestiile astea. Ca altfel, daca filozofia e doar asa un hobby ca sa treaca timpul cu tovarasii la bere, niciodata nu vei intelege in profunzime chestiile. Te vei juca cu concepte doar la nivel de "wow ce cool este!".

Editat de NicolaeT

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
41 minutes ago, NicolaeT said:

Corpul tau e o qualie pentru mine. Constiinta ta e reala si nu am acces la ea. Haiide ma... voi faceti pe prostii intentionat ? Astea sunt chestii triviale. M-am si plictisit sa le tot repet. Nu poti discuta filozofie serioasa ca voi va incapatanati nici bazele sa nu le intelegeti. Si apoi tot eu ca cica folosesc cuvinte complicate. Pai faceti si voi un efort. Vreti sa va vina intelegere pe gratis de la doamne-doamne ?

Poi, de unde până unde spui acum că ea, conștiința celui cu care discuți pe facebook  sau pe forum este reală, din moment ce ai postulat anterior că qualia înseamnă „absolut orice”? Potrivit acestui „absolut orice”, și modul în care îți închipui tu conștiința poate fi o qualie.

Haide, mă. Nu cumva tu ești mai prost decât cei cu care interacționezi, însă te-ai vrea inteligent?

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 minutes ago, NicolaeT said:

Un exemplu de interactiune e telepatia. Si asta pentru ca in telepatie ai de a face cu entitati existente. In vorbire sau atingere alea sunt qualii in constiinta ta, nu sunt chestii reale. Dar na, tresa ai spirit de cautator al adevarului ca sa intelegi chestiile astea. Ca altfel, daca filozofia e doar asa un hobby ca sa treaca timpul cu tovarasii la bere, niciodata nu vei intelege in profunzime chestiile. Te vei juca cu concepte doar la nivel de "wow ce cool este!".

Eu nu contest telepatia.

Dar repet întrebarea: Cum anume, dintr-o chestie care, cică nu-i reală, dintr-o pseudointeracțiune, ai venit tu pe lume, cu idioțeniile pe care le debitezi acum? 

Eu cred că tu ești deviat total de la filosofie. Filosofia pentru tine e un alt nivel la care deocamdată n-ai acces. Mai bine, fă și tu o pseudointeracțiune, ia o lopată și o greblă, ceva, și încearcă ceva util, o munca la ogor.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu n-am venit pe lume din pseudointeractiuni, ci din interactiuni, adica din qualiile spermatozoidului si ale ovulului, din telepatiile care s-au realizat intre cele 2 constiinte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
8 minutes ago, NicolaeT said:

Pai eu n-am venit pe lume din pseudointeractiuni, ci din interactiuni, adica din qualiile spermatozoidului si ale ovulului, din telepatiile care s-au realizat intre cele 2 constiinte.

Ai afirmat negru pe alb, undeva mai sus, că „atunci când doi oameni vorbesc sau se ating...aia e pseudointeracține”. Deci părinții tăi s-au atins, bre, adică au avut „pseudointeracțini” înainte ca qualiile spermatozoidului și ovulului să-și facă treaba. Chiar nu înțelegi sau tre să-ți fac o schiță? 

Aha, încerci acum să dregi busuiocul, dar dai din nonsens în nonsens.

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Și mai e o chestie. Indiferent de qualiile tale sau de modul în care consideri tu problema conștiinței, spermatozoidul și ovulul își fac treaba indiferent de voința ta. Dovada e faptul că ai venit pe lume și că acum ai un corp (cu creier, inimă, ficat, rinichi etc.) de care trebuie să ai grijă pe viitor.

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am niciun corp. "Corp" e doar o idee in constiinta.

Uita-te la tipul asta macar, daca filozofia hardcore iti este inaccesibila:
 

 

Editat de NicolaeT

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Just now, NicolaeT said:

Nu am niciun corp. "Corp" e doar o idee in constiinta.

Bine. N-ai creier, n-ai inimă, n-ai rinichi, n-ai ochi, n-ai corp, n-ai nika! Tu ești doar un „ceva” care are anumite idei. Nici măcar conștiință nu ești, pentru că, conform concepției tale, și asta ar fi o qualie. 

Bine, ai rămas la reiterarea perpetuă a propriei tale teorii. Și asta fără să răspunzi în mod satisfăcător, ca de obicei, obiecțiilor de fond. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×