Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hai să vedem și noi ce-i cu qualia asta - concept care-i la modă și pe care mulți îl folosesc. Unii chiar aproape că ne-au asasinat cu uzitarea abuzivă a acestui termen, însă, mă rog, viața merge înainte.

Dincolo de definiții, simplu spus, conceptul se referă la senzaţia subiectivă de a fi, de a a percepe și de a da o interpretare unică experienţelor percepute. Și mai simplu spus, qualia este modul unic în care fiecare ființă experimentează Lumea sau experiență subiectivă.

Pentru definiții și pentru istoricitatea termenului se pot consulta wiki și altele.

https://en.wikipedia.org/wiki/Qualia

http://www.victorchirea.ro/2013/12/qualia/

 

Bun. Vă aștept cu completări și discuții...

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am tot intrebat si eu in legatura cu qualia si singura explicatie pe care am gasit-o, este ca poate fi un nou mod de a intelege realitatea, fara sa apelam la logica pe care ne-am bazat inca de la inceputul cunoasterii.

Cred ca este cunoastere la modul intuitiv, direct si fara intermedieri, intre o entitate si mediul inconjurator. Ca sa fiu sincer, aici mi se opreste imaginatia si nu pot merge mai departe. De ce as vrea sa raman la qualie si sa nu trec la nivelul urmator? Cunoasterea logica?

Ma mai gandesc.

Editat de adal*
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, poate sa fie vorba despre o intelegere profunda a existentei, care (uneori) este cu totul diferita de cea logica. Inteleptii spun ca este vorba despre un simt interior, " a intelege cu sufletul".

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cateodata ma intreb daca nu cumva logica atat de mult laudata poate deveni in scurta vreme, sau a devenit deja, o piedica in intelegerea realitatii. Poate ca suntem foarte aproape de o noua abordare, de care inca nu suntem pe deplin constienti. Poate ca tocmai un shift catre qualia ne va duce intr-acolo.

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Două direcții principale de aici, din abordarea qualiei. Mă rog, sunt mai multe, dar să le considerăm deocamdată pe acestea.

1. Problema grea a conștiinței. Așa cum a pus-o pe tapet David Chalmers, este problema despre cum anume procesele fizice din creier dau naștere experienței subiective a minții și implicit a lumii. Sau cum anume creierul fizic dă naștere conștiinței. Sau extrem de simplu spus, cum apare conștiința de sine.

2. Qualia conduce către solipsism? 

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Vriies a spus:

1. Problema grea a conștiinței. Așa cum a pus-o pe tapet David Chalmers, este problema despre cum anume procesele fizice din creier dau naștere experienței subiective a minții și implicit a lumii. Sau cum anume creierul fizic dă naștere conștiinței. Sau extrem de simplu spus, cum apare conștiința de sine.

2. Qualia conduce către solipsism? 

1. Creierul nu exista. Creierul insusi e o qualie in constiinta. Deci altele sunt principiile care determina ce qualii sa aiba o fiinta.

2. Nu neaparat. Intuitia mea e ca daca ajungem sa intelegem cum functioneaza qualia vom ajunge inevitabil la a intelege cum exista si alte constiinte. Si am chiar un astfel de model propus in care din insasi fenomenologia qualiei se deduce existenta altor constiinte si modul lor de interactiune (a nu se confunda cu atunci cand 2 oameni vorbesc sau se ating... aia e pseudointeractiune).

 

14-Figure2-1.png

Editat de NicolaeT

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aaa... si tresa mentionez, ca vad ca majoritatea oamenilor nu inteleg defapt ce inseamna qualia... ei cred ca inseamna doar chestiile primare: culori, sunete, gusturi, etc... si astfel nu inteleg cum adica creierul e si el tot o qualie. Tocmai, ca qualia nu inseamna doar chestiile primare, ci absolut orice: obiecte, melodii, gagica aia sexoasa la care ma gandesc dar care imi da block pe facebook, facebook, etc. Si tocmai pentru ca oamenii nu inteleg faptul asta, nu inteleg apoi nici cum anume constiinta e structurata emergent, si anume cum anume qualii mai complexe includ si transced qualii mai simple.

Editat de NicolaeT

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 hours ago, NicolaeT said:

Aaa... si tresa mentionez, ca vad ca majoritatea oamenilor nu inteleg defapt ce inseamna qualia... ei cred ca inseamna doar chestiile primare: culori, sunete, gusturi, etc... si astfel nu inteleg cum adica creierul e si el tot o qualie. Tocmai, ca qualia nu inseamna doar chestiile primare, ci absolut orice: obiecte, melodii, gagica aia sexoasa la care ma gandesc dar care imi da block pe facebook, facebook, etc.  

Bă, ej nebun?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
6 minutes ago, NicolaeT said:

Cum adica ? Ce nu intelegi de data asta ?

Nu e vorba de ce nu înțeleg eu, ci e vorba despre ceea ce crezi tu că înțelegi. Dacă ai ajuns să-ți explici lumea în sensul că qualia înseamnă „absolut orice ”, inclusiv gagica aia sexoasă de pe facebook, înseamnă că noi toți de aici suntem pentru tine niște qualii. De aici și până a crede că poți face orice în societate, că le poți face orice celor din jurul tău, mai e un singur pas.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×