Sari la conținut
Forum Roportal
Bittersweet_girl

Fobia de broaste (Ranidaphobia)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am remarcat ca nu scrie f multa lume pe forumul asta cu fobia..am scris ca sunt interesata sa cunosc persoane ca mine care sufera de fobie sociala..sunt timizi sau au probleme de manifestare in public..rog sa imi scrie..vreau sa mai intalnesc persoane asemeni mie

 

Si eu am fobie sociala, sunt o persoana timida, in copilarie eram si mai timida. De multe ori ma preocupa ideea de a nu ma face de ras in fata oamenilor. Imi pun problema ca "ce spune cutare sau cutare despre mine". De multe ori ocolesc actiunea de a spune ceva in fata mai multor oameni. Nu-mi place cand mai multe priviri se indreapta catre mine in acelasi timp.

Inteleg si frica de pene, mie imi este tare frica de pasari, fie ele cat de mici. Miscarea si deschiderea aripilor lor imi da fiori pe sira spinarii. Am si eu o groaza de tacaneli... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu am fobie sociala, sunt o persoana timida, in copilarie eram si mai timida. De multe ori ma preocupa ideea de a nu ma face de ras in fata oamenilor. Imi pun problema ca "ce spune cutare sau cutare despre mine". De multe ori ocolesc actiunea de a spune ceva in fata mai multor oameni. Nu-mi place cand mai multe priviri se indreapta catre mine in acelasi timp.

Cred ca ce ai tu nu e o fobie...cred ca sunt reactii normale. O fobie sociala inseamna mult mai mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hello...si eu am aceeasi problema cu broastele....cand eram mica eram terorizata de fratele meu mai mic care avea o pasiune de a studia si placea broastele de toate natiile mici,mari,raioase,verzi,testoase...si toata ziua ma alerga si le arunca pe mine...si cred ca am dezvoltat o fobie...urasc sa umblu vara pe strada ca e plin..ies sa se bronzeze la luna.Fratemiu si acuma zilnic daca ar putea sa ma sperie ar face-o...tot timpul imi zice uite si intinde palma..si e posibil sa nici nu fie broasca sa fie o carpa sau ceva care o tine in palma strans si cand vad ceva doar la ideea ca o fi o broasca ma schimb la fata tremur si incep sa urlu.:(trist stiu dar mi se face rau numai cand ma gandeac la ele,,,vara evit seara sa ies in sandale spali afara sa nu imi sara careva pe picior sau sa le calc .deci draga mea iti inteleg temerile si frica asta legata de broaste>:airkiss:<

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

io mă chinui de circa 14 ani să scap de fobia de broaşte. degeaba. urlu când văd şi o broască mică mică...d-apoi când văd dinalea mari mă ia cu palpitaţii. deseori cele mai nasoale coşmaruri ale mele se leagă de broaşte, nu suport să le văd, mi se face silă, frică, etc. şi-s atât de inofensive, totuşi....

 

Si eu prin 1991 am inceput sa visez serpi si soparle in gradina casei, erau asa de multe ca nu aveam unde sa pun piciorul. Abia prin 2007 am aflat ca serpii erau parintii si bunicii materni. Care se injurau si blestemau toata ziulica tot ce aveau la curte. Odata le-au mancat lupii 5 porci, altadata le-au impuscat scroafa cu purcei, gainile au facut bube la ochi si au orbit. Dar eu nu vedeam nimic. Insa inconstientul tragea tare semnale de alarma. Nu adormeam nici cu 16 pastile de nitrazepam. Vezi poate identifici si tu broastele alea, mai repede ca mine. Daca nu poti, scoate banutu si plateste, asa am facut si eu.

Editat de Big Lebowski

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

io mă chinui de circa 14 ani să scap de fobia de broaşte. degeaba. urlu c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×