Sari la conținut
Forum Roportal
NicolaeT

Ce ne invata psihedelicele despre realitate ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu pot sa inteleg jocurile de cuvinte, sau cuvintele inventate pentru a exprima mai precis un concept ce nu-si regaseste locul in dictionar. Nu e asa grav.

Si nici reactia avuta la o replica pa-tro-ni-za-toa-re (na, ca folosesc si eu deastea inexistente in dictionar) nu mi se pare exagerata, am avut si eu  partea mea de astfel de admonestari superioare, probabil ca Nicolae nu le sesiseaza ridicolul, de aia s-o fi enervat si a scapat-o pe aia cu sexul.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 minutes ago, NicolaeT said:

Eh, daca nu exista, atunci foloseste-ti inteligenta si da-ti seama ce inseamna. Trololol

Si du-te si tu si fa sex. :lol2:

Poi, aproape că nu mă așteptam la o altă replică din partea ta. Deci „Mârlănie cât încape, Igore!” :lol2:

Ah, și ca să fiu pe aceeași octavă cu tine: „ ... ”.

 

PeSe: Ce crezi că a fost în locul punctelor de suspensie? 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
14 minutes ago, Enki said:

Eu pot sa inteleg jocurile de cuvinte, sau cuvintele inventate pentru a exprima mai precis un concept ce nu-si regaseste locul in dictionar. Nu e asa grav.

Si nici reactia avuta la o replica pa-tro-ni-za-toa-re (na, ca folosesc si eu deastea inexistente in dictionar) nu mi se pare exagerata, am avut si eu  partea mea de astfel de admonestari superioare, probabil ca Nicolae nu le sesiseaza ridicolul, de aia s-o fi enervat si a scapat-o pe aia cu sexul.

 

Nu e grav. Nu e moarte de om. Doar că acestea trebuie explicate, măcar atunci când preopinentul ți-o cere. 

Reacția poate fi una hazoasă sau una mârlănistică. Acum depinde de mintea, inima și literatura fiecăruia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Corect

Cosmin (sau Nicolae sau whatever) aici de fata nu prea le are cu hazul, e prea serios.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
38 minutes ago, Enki said:

Corect

Cosmin (sau Nicolae sau whatever) aici de fata nu prea le are cu hazul, e prea serios.

Nu neapărat că e prea serios. Bagă și el glume, ironii, tot tacâmul. Și până la urmă e ok. Dar problema e că, în ciuda faptului că se crede cel mai inteligent om de pe planetă, s-ar putea ca să nu-l  prea persecute inteligența la modul în care o crede el.

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iata un articol pe aceeasi tema, cea pe care-ai propus-o tu aci:

"Foarte mulţi dintre cei care consumă psihedelice afirmă că odată asimilată substanţa în corp, au parte de contactul cu alte dimensiuni, având şi posibilitatea de a experimenta strania stare a conştinţei dincolo de corpul fizic. O asemenea călătorie poate fi atât de intensă şi abstractă în acelaşi timp, încât unii consumatori nu pot explica exact sub nici o formă ce au trăit anume. Una dintre concluziile celor care consumă psihedelicele este că ei trăiesc o experienţă mai reală decât realitatea din planul fizic."

https://revistacosmos.com/psihedelicele-si-evolutia-spirituala/?fbclid=IwAR3WZS0UMcV-tGQ4_9MGkxqb5npSkV2P1bfs2FymrCaZYqyL5f8IkGBMIEw

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ne invata nimic in sens spiritual, e frumos sa ne jucam, aia da niste halucinatii de nu se poate in cantitate mai mare, e frumos experimentul asta in sine, dar atat, nu are nici o legatura cu evolutia interioara si altele, traim niste chestii interesante si sigur ca ajuta sa aflam ce masinarie smechera e creierul asta. Sunt iluzii si atat, bineinteles ca depinde de substratul psihic al fiecaruia, scoate la iveala personalitatea, gandurile, tendintele. Insa e cam periculos, trebuie sa fi asistat in acel timp sa nu faci vreo prostie, unu si-a taiat penisul in trip-ul ala, sa nu fi lasat sa faci prostii, asta una, apoi poti ramane cu traume psihice insasi de la iluzia in sine, ca tu nu stii ca e iluzie in acele momente. Ca daca stia omu ca-s iluzii nu-si taia ala penisu, traia zambind totul si aia era, altu si-a scos ochii, de aia in Olanda erau cabinete unde te duceai, plateai si te asista un medic in calatoria ta.

Citeam ca unu se simtea in corp de jaguar, avea minte de nu stiu ce, dar ia sa presupunem urmatoriu scenariu:

Te trezesti ca esti porc in cocina si vin aia sa te taie ! Tu nu sti ca e iluzie in acele momente dar esti constient ca un om dar nu poti vorbi, ca na, porcu nu poate vorbi, ce simti cand te iau cu forta, tu tipi si asa mai departe ? Si cand e gata sa te taie iesi automat din iluzie, ramai dracu nebun ! Ca dupa trezire ramai cu ce ai trait NU uiti ce iluzie ai avut, ca altfel nu mai stiai ca ai iluzii, si n-ar mai povesti nimeni ce a trait. Deci e o loterie, pisica, jaguar sau porc, na, ca nu putem controla ce iluzie se pregateste.

Alt scenariu, te baga intr-o casa a liftului si un lift de sus cade in gol iar tu nu ai cum iesi, cand vine pe tine, trece ca si cum e o holograma deci nu era real, dar pana atunci ce simti ? Tot asa, nu sti ca nu e real. Sau esti legat de linie si vine trenu, ca ori te trezesti inainte sau trece ca o holograma aiurea, e una, dar pana atunci ? NU e de gluma. Dar daaa, e fff fascinant. Sau vine un cutremur si esti in ap la etajul 7 ! Si traiesti groaza aia stiind ca pica blocu, si asa ca sa fie aranjat, e si din ala de 8 grade ! Voi nu stiti ce pericol e.

Altceva, LSD-ul (ca si ayahuasca, si ciupercile magice ca din alea e facuta), s-a depozitat un pic in coloana undeva, si omu` s-a trezit ca intra in halucinatii asa tam nesam fara sa ia, s-a absorbit in sange depozitul de acolo. Nu stiu daca la astea naturale se depune, dar LSD se poate depune, si aici e loterie, se poate sau nu depune ! Ca vedem ce poate creieru nostru, si asta mda, o pot considera o evolutie, fata de altii care habar nu au ce poarta sub caciula. Ce face asta, or sa faca calculatoarele poate peste 500 ani, realismul, pai nu exista tata sacadari, sau rezolutie scazuta !

 

 

 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca DMT-ul da ce zici tu. Sunt altele care te pun in piei de animale. Sau chiar in pereti. Dadusem pe youtube peste unul care luase salvia si zicea ca il facuse perete, lol. Despre salvia toti o vorbesc de rau, deci asa ceva n-as incerca. Dar in general, DMT-ul e vorbit de bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu crezi ca DMT..asa ? Pai documenteaza-te, este un halucinogen ca si LSD si ciupercile magice. Dar am zis, ce iluzii vin, nu stim, e o loterie,  nu alegem noi. Poate intra o gagica misto ideala ptr tine in camera si sa faci sex cu ea, sa traiesti totul real, dar poate fi si una nasoala rau, depinde. De aia este periculos, sincer ma tenta sa testez, dar nu am curajul. 

https://www.healthline.com/health/what-is-dmt

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×