Sari la conținut
Forum Roportal
NicolaeT

Ce ne invata psihedelicele despre realitate ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am luat ayahuasca sa ma iluminez si sa iau premiul Nobel pentru constiinta. O mare prosteala. Am luat 3 paharele, pe la 10, 11 si 12 noaptea, iar efectul a inceput sa apara pe la 3 noaptea. Prima data am simtit minunare fata de creatie. Simteam asa fiinte prin univers si ma minunam de existenta lor. Totul parea o sarbatoare a vietii. Apoi au inceput sa vina fel si fel de intelegeri despre existenta. Veneau asa una dupa alta ca si cum eram un geniu cu IQ 1000. Dar faza era ca dupa ce intelegeam, uitam imediat. Asa ca intors acum de pe taramul revelatiilor n-am nimic sa va impartasesc sa va iluminez si pe voi. Privind acum retrospectiv, intelegerile alea par iluzii, desi cand le aveam ziceam ca wooow, ce geniu sunt eu, ce profund inteleg acum existenta!

Concluzia mea dupa experienta asta e ca nu, psihedelicele nu ajuta la nicio intelegere a realitatii. Asa ca nu mai vad niciun rost de a mai incerca asa ceva. Dar daca veniti voi cu ceva revelatii, va astept sa le expuneti aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai m-am gandit la cum se explica senzatiile de intelegeri. Caci chiar si daca nu sunt intelegeri pe bune, faptul ca se simte ca intelegi atatea e un element valid de fenomenologie care necesita explicatie. Asta are impact direct asupra problemei mai generale a ratiunii si daca aceasta ne ofera intelegere reala sau doar delir. In explicatia pe care am gasit-o am luat in considerare si raportul oamenilor mai slabi de minte care iau ayahuasca si raporteaza ca i-a vindecat de diverse framantari psihologice.

Ceea ce ma gandesc ca se intampla e ca ayahuasca disociaza ideile prezente in mintea cuiva. In mod normal cand faci analize intelectuale, trebuie sa tii cont de multe idei pentru a ajunge la o intelegere noua. Daca iti trece prin minte ideea "porcul zboara", aceasta idee e pusa in relatie cu alte idei pe care le ai despre porc, cum ar fi faptul ca nu are aripi, si asta te va impiedica sa ai revelatia ca porcul zboara. Dar in ayahuasca ideile fiind disociate, orice prostie iti trece prin cap, nemaifiind conectata au alte idei care sa o ancoreze intr-o anumita realitate, iti va parea ca wow ce revelatie, asa e, porcul zboara! Si asta explica si vindecarile pe care le raporteaza oamenii slabi de minte. De exemplu, un astfel de om nu isi poate lua un an liber de munca pentru ca in mintea lui mica se va gandi ca rade lumea de el, colegii il vor privi cu ochi rai, isi va pierde statut social, bla-bla. Dar fiind in starea disociativa, ideea de an liber nu va mai fi legata de alte idei prostesti, asa ca i se va parea si lui in sfarsit o buna idee sa mai lase munca aia odata si astfel anul liber de munca sa fie o idee evidenta.

Asadar, una din concluziile interesante care se trag de aici privind natura ratiunii e ca ratiunea doar face asocieri de idei astfel incat o fiinta sa se descurce in realitatea in care se gaseste. Dar acele asocieri de idei sunt valide doar raportat la o anumita realitate. Daca maine ar fi sa fim teleportati intr-o alta realitate, toate asocierile pe care le-am construit despre lume in realitatea asta pamanteana, ni se vor parea un delir acolo, si vom trebui sa construim alt set de asocieri pentru a ne putea descurca acolo. Deci se pare ca ratiunea nu releva vreun adevar absolut, ci doar construieste un model de realitate pe care o fiinta sa il foloseasca cat mai bine in realitatea curenta in care se gaseste. Cu cat mai multe idei asociate cum trebuie, cu atat mai buna adaptarea la realitatea curenta. Dar dincolo de asta, acele idei nu sunt corecte sau gresite in ele insele.

Deci poate ca pana la urma psihedelicele te invata ceva, dar nu prin ideile pe care ti le dau ele ca atare, ci prin reflectare ulterioara asupra fenomenologiei avute in timpul lor.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 12/9/2019 at 8:56 PM, NicolaeT said:

Am luat ayahuasca sa ma iluminez si sa iau premiul Nobel pentru constiinta. O mare prosteala. Am luat 3 paharele, pe la 10, 11 si 12 noaptea, iar efectul a inceput sa apara pe la 3 noaptea. Prima data am simtit minunare fata de creatie. Simteam asa fiinte prin univers si ma minunam de existenta lor. Totul parea o sarbatoare a vietii. Apoi au inceput sa vina fel si fel de intelegeri despre existenta. Veneau asa una dupa alta ca si cum eram un geniu cu IQ 1000. Dar faza era ca dupa ce intelegeam, uitam imediat. Asa ca intors acum de pe taramul revelatiilor n-am nimic sa va impartasesc sa va iluminez si pe voi. Privind acum retrospectiv, intelegerile alea par iluzii, desi cand le aveam ziceam ca wooow, ce geniu sunt eu, ce profund inteleg acum existenta!

Concluzia mea dupa experienta asta e ca nu, psihedelicele nu ajuta la nicio intelegere a realitatii. Asa ca nu mai vad niciun rost de a mai incerca asa ceva. Dar daca veniti voi cu ceva revelatii, va astept sa le expuneti aici.

Interesant topic și un punct de vedere cel puțin paradoxal, dacă-l pot numi așa.  După ce, în prima postare, aproape că faci elogiul ingerării substanțelor psihedelice (fără să știi exact ce-i cu ayathuasca, dar punând accentul pe faptul că fizicienii, biologii și în general cei care au o orientare materialistă vor avea o adevărată revelație în urma consumului acestor substanțe care le va „zgudui” sistemul de credințe), vii după 7 zile și spui că ai luat ayathusca și că acest fapt a fost o mare prostie.

Nu te mai întreb când ai luat ayathuasa, de unde știi că aia a fost originală, dacă ți-au trimis-o ăia prin poștă sau dacă o luași de la vreun dealer local priceput în arta șamanismului.

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai sambata noaptea am luat-o. Sunt retreaturi dastea unde vin zeci de oameni si se organizeaza ceremonii. Daca o fi fost originala sau nu asta nu mai pot sa stiu. Avand in vedere ca si ceilalti au avut diverse experiente, unii mai intense, altii mai putin, atunci o fi fost ceva de ea. E super la ceremonii ca au si muzica potrivita, dintr-aia amerindiana, si muzica aia face totul in a crea starile de minunare sub ayahuasca. Am facut si experiment de am ascultat cateva melodii eurodance de-ale mele, dar nu simteam deloc uimirea aia fata de creatie. Ceea ce am observat pe muzica mea era ca percepeam mai multe instrumente decat eram obisnuit. Dar lol, nu pentru astfel de efecte incerci psihedelice daca esti cercetator. Una din chestiile dezamagitoare totusi a fost ca n-am vazut nicio imagine dintr-acelea de vezi pe google daca cauti dupa ayahuasca. Culmea, ca imagini dalea pot vedea in mod natural noaptea cand ma trezesc din vreun vis si stau apoi intins in pat cu ochii inchisi. Ceea ce puteti si voi sa incercati daca vreti sa vedeti cele mai frumoase imagini din viata voastra.

Muzica de aceasta era:

Imi place ca a pus galaxii pe fundal cel care a facut mixul asta, pentru ca exprima mai bine experienta pe care am avut-o. Si inca ceva legat de muzica, stilul asta in varianta moderna, cum e cel din video, e mult mai potent fata de ce ar putea muzica daia la tobe si zdranganeli cum canta samanii adevarati in Peru. Mai degraba te enerveaza si te distrage zdranganeala aia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai, ce pot sa zic e ca bravo tie ca ai avut o curiozitate, te-ai documentat intai despre experientele altora si apoi ai incercat si tu fara sa stai prea mult pe ganduri, ai avut propria experienta si apoi ai impartasit-o aici.

Sper doar ca daca vei dori sa experimentezi si altele, vei alege cu cap si nu vei incerca substante periculoase sau care dau dependente.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aveau mai multe acolo, de exemplu si bufo alvarius (5-meo-dmt de vorbeste tipul din primul video), dar dupa ceea ce am experimentat in ayahuasca am inteles care-i treaba cu chestiile astea si n-am mai simtit curiozitatea sa incerc. Pe bufo alvarius se zice ca ai ego death, dar asta e produs de fix acelasi mecanism de pe ayahuasca: disociere de idei, doar ca la un nivel extrem de ti le disociaza si pe alea de corp si ramai fara nimic. De ego death se zice si ca te face sa simti iubire absoluta... asta iar are sens, pentru ca facand curatenie in reteaua de idei pe care o ai, nu mai ramane nimic sa te deranjeze, nicio grija... si atunci ce altceva sa simti decat iubire ? Dar cum pe mine nu senzatiile ca atare sunt cele care ma intereseaza, ci mecanismele din spatele lor, n-a mai fost nevoie sa experimentez ego death si iubire absoluta, deoarece fenomenul de intelegeri pe banda rulanta de pe ayahuasca a fost suficient sa imi arate ca mecanismul din spate e cel de disociere de idei.

Un lucru interesant la mecanismul asta e ca intr-adevar pot fi folosite sa trateze depresia (si adictiile), chiar si cu o singura doza. Pentru ca in cele din urma depresia e o asociere necorespunzatoare de idei care produce suferinta. Iar daca ideile iti sunt disociate, poti apoi fii liber sa o iei de la zero si sa construiesti ceva mai bun cu intelepciunea de viata pe care ai capatat-o in multii ani in care ai fost chinuit de depresie. Unii zic ca tripul e cel ce te vindeca, ca simti iubire absoluta, bla-bla. Dar daca e mecanismul de il zic eu, atunci nu tripul te vindeca, ci mecanismul de disociere din spate. Tripul insusi e doar unul din efectele pe care mecanismul de disociere il da. In principiu s-ar putea obtine disociere si fara trip, si astfel sa fie folosite direct ca si medicamente pentru depresie. Si spre deosebire de antidepresivele actuale care doar te lobotomizeaza emotional si tresa le iei ani de zile, iar dupa ce le intrerupi tot la starea de depresie revii, o tehnologie care sa iti disocieze reteaua de idei cauzatoare de suferinta e suficienta sa fie folosita intr-o singura doza si sa te vindece. Sunt deja astfel de cercetari: https://www.fastcompany.com/90436824/silicon-valleys-psychedelic-wonder-drug-is-almost-here

Editat de NicolaeT

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu. Dar nu stiu ce anume e de mare risc la ayahuasca. Cum am dat si mai sus, lumea occidentala are o alta parere: https://www.fastcompany.com/90436824/silicon-valleys-psychedelic-wonder-drug-is-almost-here : “This could save lives, cure depression, help alcoholism, get people off opioids—why wouldn’t I want to be invested?”

Editat de NicolaeT

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 12/16/2019 at 7:22 PM, NicolaeT said:

Nu. Dar nu stiu ce anume e de mare risc la ayahuasca. Cum am dat si mai sus, lumea occidentala are o alta parere: https://www.fastcompany.com/90436824/silicon-valleys-psychedelic-wonder-drug-is-almost-here : “This could save lives, cure depression, help alcoholism, get people off opioids—why wouldn’t I want to be invested?”

Aha. Ai dat citatul care ți-a convenit ție și te-ai dus liniștit la culcare. Dar de ce nu-l citezi în continuare, tot de acolo, și pe JR Rahn. Care, referindu-se la practica ingerării substanțelor cu efecte psihedelice în cantități mici (după  trendul din Silicon Valley) în scopul expandării capacităților mentale sau mai de-a dreptul zis, al iluminării, spune că  this nirvana comes at a cost: intoxication. Adică, această „nirvana” are și un cost: intxicația. 

Și linkul ăla nu are treabă în mod expres cu ayathuasca și cu iluminarea. Se referă la potențialul anumitor substanțe care induc stări halucinogene (LSD, psilocybina, Ibogaine etc.) de a vindeca anumite boli, de a conferi implicit o stare de bine și astfel de a fi folosite în industria farmaceutică - ceea ce-i cu totul altceva.

 

 

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu. Oricum, nu ma intereseaza ce fac oamenii. Pe mine ma intereseaza sa inteleg constiinta. Ca unii cred ca gasesc iluminarea in asa ceva, treaba lor. Citesc acum DMT: The Spirit Molecule scrisa de doctorul care a facut primele cercetari in domeniu in anii 90, sa vad care e perspectiva si din partea cercetatorilor. Se gaseste instant pe google.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×