Sari la conținut
Forum Roportal
NicolaeT

Ce ne invata psihedelicele despre realitate ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Psihedelicele, gen ayahuasca, devin tot mai populare atat la nivel de masa cat si ca subiect de cercetare in universitati. Ce putem invata despre natura realitatii din ele ? Ce trauma poate un fizician materialist hard-core care mananca spatiu-timp pe paine, suferi in momentul in care spatiul si timpul sunt dizolvate ? Ce poate un biolog care crede ca suntem doar substante chimice, concluziona dupa ce ii este egoul dizolvat intr-o experienta cu bufo alvarius si se simte una cu tot universul ? Cum mai poate materialismul sta in picioare pe masura ce tot mai multi oameni vor fi expusi la stari de constiinta atat de indepartate fata de starile de constiinta de zi cu zi pe baza carora "cercetatorii" si-au dezvoltat credintele atat de absurde in materialism ?

Cateva selectii random de pe youtube:

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
8 hours ago, NicolaeT said:

Psihedelicele, gen ayahuasca, devin tot mai populare atat la nivel de masa cat si ca subiect de cercetare in universitati. Ce putem invata despre natura realitatii din ele ? Ce trauma poate un fizician materialist hard-core care mananca spatiu-timp pe paine, suferi in momentul in care spatiul si timpul sunt dizolvate ? Ce poate un biolog care crede ca suntem doar substante chimice, concluziona dupa ce ii este egoul dizolvat intr-o experienta cu bufo alvarius si se simte una cu tot universul ? Cum mai poate materialismul sta in picioare pe masura ce tot mai multi oameni vor fi expusi la stari de constiinta atat de indepartate fata de starile de constiinta de zi cu zi pe baza carora "cercetatorii" si-au dezvoltat credintele atat de absurde in materialism ?

Cateva selectii random de pe youtube:

 

O primă precizare. Selecțiile nu-s random. Ci, clar, sunt alese la obiect și cu tendință! :smile:

Am crezut, pentru moment, că e o postare a lui Carlos Castaneda. După aia, însă, mi-am adus aminte că acesta a murit între timp. :laugh:

Poi, ce să ne învețe psihedelicele despre realitate? Probabil exact ceea ce l-au învățat pe Castaneda, dacă poveștile istorisite de el au avut cât de cât un sâmbure de adevăr. Dar chiar așa, ce o fi învățat Castaneda despre realitate? 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 02.12.2019 la 21:28, Vriies a spus:

O primă precizare. Selecțiile nu-s random. Ci, clar, sunt alese la obiect și cu tendință! :smile:

Am crezut, pentru moment, că e o postare a lui Carlos Castaneda. După aia, însă, mi-am adus aminte că acesta a murit între timp. :laugh:

Poi, ce să ne învețe psihedelicele despre realitate? Probabil exact ceea ce l-au învățat pe Castaneda, dacă poveștile istorisite de el au avut cât de cât un sâmbure de adevăr. Dar chiar așa, ce o fi învățat Castaneda despre realitate? 

Poti sa detaliezi ? Nu il stiu pe Castaneda si nu stiu ce a experimentat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
5 hours ago, NicolaeT said:

Poti sa detaliezi ? Nu il stiu pe Castaneda si nu stiu ce a experimentat.

Pot. Dar mi se pare ciudat că nu ai auzit de Carlos Castaneda, mai ales că se cam pliază pe ceea ce încerci tu să spui aici.

Castaneda a fost un tip care a învățat carte, având chiar un Doctorat în antropologie. Însă gaura-n cer ( a se citi: marele succes) a dat-o cu o serie de cărți, începând cu Învățăturile lui Don Juan, în care-și descrie  propriile experiențe spirituale sub îndrumarea maestrului său Don Juan de Matus, un înțelept indian yakui. Cert e că ale lui cărți, (despre care el susținea că sunt fapte autentice, iar alții s-au apucat să demonstreze că-s doar ficțiune), s-au bucurat de un real succes, fiind vândute în milioane de exemplare. 

Legătura cu ce spui tu colea, e dată de faptul că Don Juan folosea printre altele, ca metodă de antrenament pentru învățăceii săi, dacă putem spune așa, ingerarea periodică și controlată a unor cantități de peyotă, un soi de cactus care crește mai ales prin Peru și care conține un alcaloid psyhedelic cunoscut pentru efectele sale halucinogene, numit mescalină. Se spune că efectele mescalinei sunt comparabile cu cele ale  LSD -uli.

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu.

Să ne înțelegem. Ayahuasca e un soi de coctail, de bere, de ceai, de băutură sau cum vrei s-o numești, făcută în principal din plantele Banisteriopsis caapi și Psychotria viridis, la care probabil se adaugă și alte ingrediente. Psychotria viridis conține N,N-dimethyltryptamine (DMT), o substanță psyhedelică, un compus chimic halucinogen foarte puternic. 

LSD-ul este, de asemenea, o substanță chimică sintetizată din nu știu ce - poți găsi istoria pe net. Ambele, atât DMT cât și LSD sunt în categoria compușilor chimici halucinogeni. Deși DMT se pare că e mult mai puternic, ambele sunt folosite și pentru ceea ce tu ai numit „chestii spirituale”. La fel mescalina și probabil că mai sunt și altele o grămadă, conținute în mod natural în diferite plante de pe toate continentele. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce subiect...

Eu cred că și artiștii care se drogheaza o fac pentru că nu mai găsesc ,,muza''.

Dar e total eronat sa se drogheze. Daca am face toți la fel, ar fi haos 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, Stu' said:

Ce subiect...

 

Yep... 

Problema pe care o pune Cosmin, simplu spus, este dacă ingerarea unor substanțe halucinogene constituie un mijloc de accedere la stări de conștiință deosebite, să spunem așa, și prin asta ar duce implicit la o emancipare sau evoluție spirituală. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred. Probabil la imaginară unor conștiințe deosebite, că sa zic așa ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 ore, Vriies a spus:

Yep... 

Problema pe care o pune Cosmin, simplu spus, este dacă ingerarea unor substanțe halucinogene constituie un mijloc de accedere la stări de conștiință deosebite, să spunem așa, și prin asta ar duce implicit la o emancipare sau evoluție spirituală. 

Nu cred ca "ingerarea unor substante halucinogene" sa fie de folos in ceea ce priveste "evolutia spirituala".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×