Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Țin să iti spun că esti tare defectă.  Esti defectă.... de acu' trei vieti, ca să zic așa. 

Acum 35 minute, LianaMusetescu a spus:

 

Ce motiv as putea invoca pt plecarea mea brusca? O sa para ca plec pt ca nu mai vreau sa ajut, o sa fiu inteleasa/privita gresit si nu am nevoie de asta.

Ți e teamă să nu fii înțeleasă gresit? :lol2:

 

 

Bun. Dacă cineva testează toleranța, să se știe că la mine e zero. 

 

 

  • Like 3
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 25.11.2019 la 11:30, Stu' a spus:

Auzi acolo. A făcut sex cu un bărbat total nepotrivit. 

Femeie, te-ai culcat cu soțul fiicei tale! Tu poți pricepe ce e asta? Ai o problema gravă și ti-as recomanda un psiholog. 

Psihiatru. 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, suna a telenovela clasa premium.

Incerc sa fiu pragmatica, pe cat posibil, desi si a mea toleranta este 0 atunci cand faci rau copilului (copiilor) cu buna stiinta.

O singura intrebare am in minte. Cum de nu ai realizat, la anii acumulati,  (macar in ultimul moment!) ce consecinte vor fi dupa ce ai relatii sexuale cu partenerii copiilor tai (atat baiatul cat si fata)?

Baiatul spui ca te-a iertat, iar fata este intr-o situatie grea si ar dobori-o, zici tu. Putea fi si invers, dar nu ai invatat lectia dupa prima greseala, cu fiul. El te-a iertat, o fi trecut peste (oare?), dar tu te-ai iertat? Se pare ca da, pentru ca ai facut la fel si in cazul fiicei. Era vorba doar de autocontrol, stiind deja ce i-ai cauzat fiului...

Noi putem controla ce facem cu viata noastra, dar ce li se intampla altora (greutati, accidente boli), mai putin..De aceea ambele fapte au fost la fel de grave si a doua cu atat mai mult.

In rest, fiecare face ce vrea cu viata lui...limitele trebuie sa apara atunci cand strici/distrugi si vietile altora. 

Ce poti face acum? Pentru tine, nimic, pt ca tu poti trai cu toate astea....

Pentru fiica ta, protectie. Sa o protejezi cat poti, pentru a nu suferi si mai mult, cu maturitate, asumare si raspundere, indiferent ce ar insemna asta pentru tine! Tu ar trebui sa stii cel mai bine. Doar ca ea sa se puna pe picioare, fizic, psihic si sa poata avea grija de fetita ei.... 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 25.11.2019 la 17:28, LianaMusetescu a spus:

Doamne, dar asta am inteles de prima data.

Eu ma refeream ca idee. Fara sa aiba legatura cu mine.

Sunt curioasa daca in viziunea ta/a celorlalti o mama care face ce am spus mai sus, si anume sa distruga casnicia unui copil din motive absurde (gelozie, egoism etc.) ar trebui sa decada din drepturile parintesti.

Cate femei de genul am intalnit la viata mea...

Si nu ca m-ar consola cu ceva daca raspunsul ar fi da, nu ma intereseaza sa moara si capra vecinului.

Ma interesa strict ca idee...

Daca mama mea de exemplu ar fi facut greseala de a se culca cu sotul meu, cu care nu prea ma mai intelegeam sau cu care vorbeam despre divort sau daca ar fi actionat sa ma desparta de sotul meu cu care aveam o casnicie perfecta, din motive absurde, pt mine greseala ei ar fi fost la fel de mare

Daca nu ai constiinta degeaba iti spun cei de pe forum ca esti vinovata.

La cum pui problema pe aici, pun pariu ca esti si sado-maso si te exciti daca te biciuim.

Nu ai niciun motiv sa te temi, sentimentele tale de om si de mama sunt zero, asa ca orice s-ar intampla nu conteaza.

Daca totusi ai un dram de ambitie pentru a parea ca esti om, pleaca. Lasa-ti urmasii sa creasca intr-un mediu mai bun, si sa speram ca nu te-au mostenit genetic.

 

  • Like 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
11 hours ago, sorinaa said:

Da, suna a telenovela clasa premium.

Incerc sa fiu pragmatica, pe cat posibil, desi si a mea toleranta este 0 atunci cand faci rau copilului (copiilor) cu buna stiinta.

O singura intrebare am in minte. Cum de nu ai realizat, la anii acumulati,  (macar in ultimul moment!) ce consecinte vor fi dupa ce ai relatii sexuale cu partenerii copiilor tai (atat baiatul cat si fata)?

Baiatul spui ca te-a iertat, iar fata este intr-o situatie grea si ar dobori-o, zici tu. Putea fi si invers, dar nu ai invatat lectia dupa prima greseala, cu fiul. El te-a iertat, o fi trecut peste (oare?), dar tu te-ai iertat? Se pare ca da, pentru ca ai facut la fel si in cazul fiicei. Era vorba doar de autocontrol, stiind deja ce i-ai cauzat fiului...

Noi putem controla ce facem cu viata noastra, dar ce li se intampla altora (greutati, accidente boli), mai putin..De aceea ambele fapte au fost la fel de grave si a doua cu atat mai mult.

In rest, fiecare face ce vrea cu viata lui...limitele trebuie sa apara atunci cand strici/distrugi si vietile altora. 

Ce poti face acum? Pentru tine, nimic, pt ca tu poti trai cu toate astea....

Pentru fiica ta, protectie. Sa o protejezi cat poti, pentru a nu suferi si mai mult, cu maturitate, asumare si raspundere, indiferent ce ar insemna asta pentru tine! Tu ar trebui sa stii cel mai bine. Doar ca ea sa se puna pe picioare, fizic, psihic si sa poata avea grija de fetita ei.... 

Nu prea cred ca cele 2 fapte sufera comparatie...ceea ce am facut fata de fiul meu cu ceea ce am facut fata de fiica mea. 

Fata de fiica mea consider ca am gresit mai mult.

Referitor la consecinte...Practic, aventura cu ginerele meu nu ar avea nicio consecinta negativa, daca nu se afla. Ei oricum divortau, nu am participat cu nimic la aceasta decizie.

Si aici ma refer la consecinte practice, vizibile, nu morale sau emotionale. Ca ma afecteaza pe mine moral, psihic sau ca am mustrari de constiinta, este problema mea.

In legatura cu greseala fata de fiul meu. Pana la urma, am avut o aventura cu un prieten de-al lui, nu cu partenerul lui de viata. Inteleg ca a fost stanjenitor pt el, dar nici sa exageram ca s-a lasat cu nu stiu ce consecinte pt el sau ca nu stiu ce i-am cauzat.

I-am spus ca daca este destul de barbat sa ma judece, sa fie la fel de barbat si sa se ocupe de viata lui, nu sa stea sa-l intretina mamica, cu tot cu iubita sau sa se poarte ca un copil (a disparut de acasa cateva zile, de nu stia nimeni de el, nici iubita lui, nici prietenii, nici nimeni, ne-a tinut ca pe jar sa innebunim de grija, ajunsesem sa-mi fac cele mai negre scenarii, apoi cand s-a intors ma ameninta ca pleaca in America la cumnata mea, stia ce impact o sa aiba asupra mea, probabil a vrut sa se razbune)....deci copil...

Ca mai apoi ce sa faca...Sa o inteleaga pe mamica si sa ramana cu mamica...doar este mai comod...vorba ta, nu stiu daca m-a iertat sau a trecut cu adevarat peste, ci doar s-a gandit la avantaje (materiale, ca el si prietena lui numai asta stiu).

Iar eu nu am avut de ce sa ma iert in povestea asta cu fiul meu...nu am considerat-o o asa mare greseala, strict vis a vis de fiul meu vorbesc.

In legatura cu fiica mea, da, exact ce ai spus tu trebuie/vreau/incerc sa fac.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu doresc să comentez, o sa spun doar câteva cuvinte: mi se pare ingrozitor de trist ca din ce în ce mai mulți oameni își pierd sufletul pentru sex. Sexul a ajuns un fel de zeu lacom căruia i se închină. Ei jertfesc pe altarul lui tot: loialitate, respect, iubire, compasiune, bun simț.

Editat de Fiero
  • Like 5
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 ore, Fiero a spus:

 Ei jertfesc pe altarul lui tot: loialitate, respect, iubire, compasiune, bun simț.

Poate ca loialitatea, respectul, iubirea, compasiunea, bunul simt n-au existat acolo de la bun inceput.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aaa... hai ca am citit si eu topicul daca tot n-am ce face la servici. Trololol, asta e topic de trol. Asa ceva n-are cum sa existe in realitate, decat daca persoana respectiva e dusa de-a binelea. :happy:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 hours ago, NicolaeT said:

Aaa... hai ca am citit si eu topicul daca tot n-am ce face la servici. Trololol, asta e topic de trol. Asa ceva n-are cum sa existe in realitate, decat daca persoana respectiva e dusa de-a binelea. :happy:

 

Ca multe altele de genul. Dar, nah, ne mai facem și noi că plouă și mai batem în tastatură.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×