Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

35 minutes ago, adal* said:

 

Acum am sa imi spun si eu parerea. Cred ca cel mai bine ar fi ca initiatoarea sa dispara din preajma familiei si sa o lase in liniste si pace.  

Dacă mă gândesc bine, ăsta e cel mai prost sfat posibil. Dacă inițiatoarea topicului va dispărea din preajma familiei, cu siguranță că se va alege praful de această familie. Soțul inițiatoarei, care are nevoie de medicamente și de oareșce îngrijire, cu siguranță că nu o va mai duce mult. Ginerele care oricum voia să divorțeze, oricum o va tăia în cele patru zări. Iar fata, care e imobilizată și are mare nevoie de îngrijire e clar că nu va avea cum să se descurce. 

Singura soluție viabilă e aia pe care o dădui io mai sus. Anume ca inițiatoarea topicului să-i dea flit ginerului care oricum voia să divorțeze, să se împace cu bărbatu, care are și el nevoie de susținere, și astfel să-și pună împreună fata pe picioare.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 16 minute, Vriies a spus:

Singura soluție viabilă e aia pe care o dădui io mai sus. Anume ca inițiatoarea topicului să-i dea flit ginerului care oricum voia să divorțeze, să se împace cu bărbatu, care are și el nevoie de susținere, și astfel să-și pună împreună fata pe picioare.

Ok. Adica faptul ca ea a inteles sa-si sustina barbatul avand o aventura cu partenerul de afaceri al acestuia o face credibila in aceasta postura pe mai departe? poate ca tu stii cati parteneri de afaceri are barbata-su si ai incredere ca il poate "ajuta" in continuare.:biggrin:

Apoi de ce as crede-o pe Liana cand spune ce spune despre ginere? Poate ca nu vrea decat sa ni-l prezinte intr-o lumina proasta pentru a ne influenta decizia. Si apoi ia gandeste-te ca odata divortat, fostul ginere poate deveni amantul fara obligatii. Chiar ne "face" Liana pe toti pe aici?:smile:

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, adal* said:

Ok. Adica faptul ca ea a inteles sa-si sustina barbatul avand o aventura cu partenerul de afaceri al acestuia o face credibila in aceasta postura pe mai departe? poate ca tu stii cati parteneri de afaceri are barbata-su si ai incredere ca il poate "ajuta" in continuare.:biggrin:

Apoi de ce as crede-o pe Liana cand spune ce spune despre ginere? Poate ca nu vrea decat sa ni-l prezinte intr-o lumina proasta pentru a ne influenta decizia. Si apoi ia gandeste-te ca odata divortat, fostul ginere poate deveni amantul fara obligatii. Chiar ne "face" Liana pe toti pe aici?:smile:

 

Nu că o face credibilă. Dar e singura care, dacă vrea și dacă-și reconsideră faptele, ar fi capabilă să salveze ce se mai poate din situație. Recte să aibă grijă de soțul ei și mai ales, împreună cu acesta, să aibă grijă de fata lor care e într-o situație disperată.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 12 ore, LianaMusetescu a spus:

Treaba cu monstrul e cam relativa...Depinde cum privesti...

Sunt mame/soacre care despart cuplul cu buna stiinta, care baga fitile si etc. Sunt parinti care isi obliga copiii sa isi aleaga o anumita profesie (ca este banoasa, ca asa li se pare lor bine, ca asa se mosteneste din familie), iar copiii respectivi poate nu isi doresc asta, poate nu se pricep la asta si devin niste ratati. Acesti parinti nu mai sunt monstri? 

Eu cred ca sunt...chiar daca nu s-au culcat cu ginerele/nora.

Cu exceptia a ceea ce s-a intamplat acum, eu niciodata nu m-am amestecat in viata copiilor mei, nu le-am impus nimic, i-am sfatuit cand a fost nevoie, mi-am spus parerea, dar discret.

Daca nu ma mutam cu ei, nu s-ar fi intamplat asta. Iar o mama care nu face tot ce poate ca sa-si ajute fata intr-o asemenea situatie, nu mai este un monstru? O mama care ar fi ramas in zona ei de confort, care ar fi ajutat, dar mai de la distanta, care nu s-ar fi trambalat sa se mute, care nu s-ar fi sacrificat pe ea insasi, nu mai era un monstru? Pt ca in situatia asta cam asta am facut, m-am cam sacrificat pe mine. Nu prea e usor sa ai grija de o persoana aflata in scaun cu rotile, sa ai grija de ea atat fizic, cat si psihic, plus de un copil de 3 ani, sa incerci atat cat poti sa-i inlocuiesti mama in multe activitati, si sa mai ai si altele pe cap (sa incerci sa ai grija de un sot de la distanta si sa te stresezi in fiecare zi daca o fi bine sau nu, sa-i sponsorizezi cu bani pe fiul tau si pe iubita lui, ca de, are mama destul, ne da ea, noi nu mai trebuie sa muncim - ma rog asta e alegerea mea, dar am zis asa, ca exemplu).

Daca ramaneam linistita la mine acasa, nici nu ma culcam cu ginerele, dar nici nu-mi ajutam fiica si nepoata si poate nu mai eram un monstru. Sa fim seriosi...

 

La cat de eroina ai fost, înțeleg perfect că ai avut nevoie de un premium. Un pic de sexuț cu soțul fetei tale imobilizate in scaunul cu rotile. 

Un fleac. 

Poți să îți cauți cate scuze vrei, asta nu inseamănă că ești mai puțin vinovată și că ceea ce ai făcut e mai puțin monstruos. 

Să îți fie rușine! Altfel riști să faci și mai mari monstruozități pe viitor.

Editat de Stu'
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
11 hours ago, adal* said:

Ok. Adica faptul ca ea a inteles sa-si sustina barbatul avand o aventura cu partenerul de afaceri al acestuia o face credibila in aceasta postura pe mai departe? poate ca tu stii cati parteneri de afaceri are barbata-su si ai incredere ca il poate "ajuta" in continuare.:biggrin:

Apoi de ce as crede-o pe Liana cand spune ce spune despre ginere? Poate ca nu vrea decat sa ni-l prezinte intr-o lumina proasta pentru a ne influenta decizia. Si apoi ia gandeste-te ca odata divortat, fostul ginere poate deveni amantul fara obligatii. Chiar ne "face" Liana pe toti pe aici?:smile:

 

Astea deja sunt scenarii...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
12 hours ago, adal* said:

ok. asta este parerea ta.

Acum am sa imi spun si eu parerea. Cred ca cel mai bine ar fi ca initiatoarea sa dispara din preajma familiei si sa o lase in liniste si pace. Futacul, eu zic ca este ok sa ramana cu actuala sotie si sa uite cat mai repede episodul. Si asta, pentru ca Liana, mai are multe de spus, daca vorbim de viitoare aventuri si astfel ea va face in continuare ce stie mai bine si pe de alta parte nu isi va implica familia in aventurile ei.

Cred ca sfatul meu este bun si pentru initiatoare si pentru familia ei.

Adevarat...Sotul este ok sa ramana cu sotia, desi oricum voia sa divorteze, desi a inselat-o cu mama ei (nu stiu in rest), dar mama, care indiferent de situatie va fi mereu alaturi de copii, trebuie sa plece...

Aventuri viitoare si etc deja sunt scenarii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
11 hours ago, Vriies said:

Dacă mă gândesc bine, ăsta e cel mai prost sfat posibil. Dacă inițiatoarea topicului va dispărea din preajma familiei, cu siguranță că se va alege praful de această familie. Soțul inițiatoarei, care are nevoie de medicamente și de oareșce îngrijire, cu siguranță că nu o va mai duce mult. Ginerele care oricum voia să divorțeze, oricum o va tăia în cele patru zări. Iar fata, care e imobilizată și are mare nevoie de îngrijire e clar că nu va avea cum să se descurce. 

Singura soluție viabilă e aia pe care o dădui io mai sus. Anume ca inițiatoarea topicului să-i dea flit ginerului care oricum voia să divorțeze, să se împace cu bărbatu, care are și el nevoie de susținere, și astfel să-și pună împreună fata pe picioare.

Cam asa cred si eu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
11 hours ago, Vriies said:

Nu că o face credibilă. Dar e singura care, dacă vrea și dacă-și reconsideră faptele, ar fi capabilă să salveze ce se mai poate din situație. Recte să aibă grijă de soțul ei și mai ales, împreună cu acesta, să aibă grijă de fata lor care e într-o situație disperată.

Da! Asta daca vor intelege si ei. Ginerele meu sa taca, iar sotul meu sa ma ierte, ca pana la urma avem mare nevoie unul de celalalt, dupa atatia ani de casnicie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 20 minute, LianaMusetescu a spus:

Da! Asta daca vor intelege si ei. Ginerele meu sa taca, iar sotul meu sa ma ierte, ca pana la urma avem mare nevoie unul de celalalt, dupa atatia ani de casnicie

:laugh: "Scenariile"...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
9 hours ago, Stu' said:

La cat de eroina ai fost, înțeleg perfect că ai avut nevoie de un premium. Un pic de sexuț cu soțul fetei tale imobilizate in scaunul cu rotile. 

Un fleac. 

Poți să îți cauți cate scuze vrei, asta nu inseamănă că ești mai puțin vinovată și că ceea ce ai făcut e mai puțin monstruos. 

Să îți fie rușine! Altfel riști să faci și mai mari monstruozități pe viitor.

Nu ma refeream ca nu este monstruos ceea ce am facut. Ok, este. Nu imi cautam mie scuze.

Vorbeam de ideea in sine.

Daca o mama face o greseala ca aceea pe care am facut-o eu, tindem sa o acuzam la extrem, sa o blamam in fel si chip, sa-i stergem statutul de mama, nimic din ce a facut pana atunci nu mai conteaza etc.

Dar daca auzim ca o mama isi desparte fiica de ginere/fiul de nora, cu buna stiinta, desi cei doi se iubesc, din gelozie, din egoism, ca asa i s-a pus ei pata etc., nu ne mai oripileaza la fel de mult. Oare de ce? 

Daca ii distrugi viitorul copilului tau (dar in alte moduri, nu culcandu-te cu ginerele) nu esti la fel de vinovata ca mine?

De ce oare o mama care ar face ce am scris mai sus, este infinit "mai mama" decat mine?

De ce daca s-a intamplat sa faci o greseala ca asta, sa cedezi fizic intr-un moment de vulnerabilitate unui barbat total nepotrivit, este o greseala mai mare decat sa distrugi viitorul copilului tau cu buna stiinta (doar ca prin alte metode)?

Pana la urma, practic, nu pot sa spun ca i-am distrus viitorul fiicei mele. Ei oricum nu se mai intelegeau, vorbeau despre divort, finalitatea era aceeasi. Nu cred ca m-am bagat intre ei.

Viitorul fiicei mele ar putea fi distrus doar daca vorbeste el si exact asta vreau sa impiedic.

Repet, nu am scris ce am scris ca sa imi gasesc mie scuze, sa ma consider mai putin vinovata, sa ma compar pe mine personal cu alte mame care comit  greseli etc., ci doar am vrut sa dezbat ideea in sine, sunt curioasa de ce gandim/tindem sa gandim asa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×